Wikireporter:Alkamid/cytaty

  Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

  Wrzucone na Wikicytaty[edytuj | edytuj kod]

  Tu wpisujemy te, które zostały przerzucone na Wikicytaty. Źródło powinno być podane oryginalne - czyli te, które widnieje w źródlach w artykułach Wikinews. Poniżej wpisujmy też stronę z Wikicytatów, gdzie zostało przerzucone

  treść: Po prostu nie cierpię homofobii. To odrażające, prostackie i głupie. Tylko tępi ludzie nie potrafią tego pojąć i boją się tego. Dorastałem wśród homoseksualistów. Byłem jedynym uczniem w mojej klasie, który wiedział cokolwiek na ten temat.

  link: "Bądźcie dumni z tego kim jesteście" – Daniel Radcliffe do młodych gejów i lesbijek

  treść: Szanowni Państwo, to jest akcja protestacyjna Zespołu Programu 2. Nasze istnienie jest zagrożone między innymi na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu. Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną. Tylko zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: Requiem dla Dwójki. Nie skazujmy radia publicznego na milczenie.

  link: Akcja protestacyjna Programu II Polskiego Radia

  {{Cytat}}[edytuj | edytuj kod]

  treść: “Wolne Lektury” to portal społecznościowy. To znaczy, że tworzy go specjalnie w tym celu zawiązana społeczność nauczycieli i naukowców, którzy wspólnie opracowują komentarze do lektur, proponują, jakie lektury dodatkowe warto w nim umieścić, i tworzą mapy, dzięki którym łatwiej jest się poruszać między książkami i między motywami literackimi.

  Kolejną ważną funkcją naszej biblioteki internetowej jest to, że ma za zadanie aktywizować uczniów i nauczycieli. Tym samym pozostaje w zgodzie z filozofią ruchu wolnej kultury – to znaczy, że nie tylko zapewnia swobodny dostęp do prezentowanych na portalu treści, ale też umożliwia społeczności nauczycielskiej i naukowej, a także uczniom, twórcze działania w oparciu o te treści. Tym właśnie „Wolne Lektury” różnią się od licznych stron z opracowaniami lektur szkolnych – dostarczają narzędzi do pracy z tekstem, a nie gotowych ściąg

  Projekt „Wolne Lektury" jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Dlatego tak ważne jest dla nas poparcie udzielone przez wybitne osobistości kultury i nauki. Patronem Honorowym projektu "Wolne Lektury" jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. W Komitecie Honorowym “Wolnych Lektur” zgodzili się uczestniczyć:

  Projekt cieszy się także poparciem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich".

  autor: Portal WolneLektury.pl
  link: "Wolne lektury" - internetowa biblioteka

  treść: Gdy żołnierze napotkali przepust, wyszli z pojazdu, żeby sprawdzić, czy nie jest zaminowany. Kiedy wracali do pojazdu nastąpiła silna eksplozja. MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) został kompletnie zniszczony

  autor: wypowiedź majora Mirosława Ochyry dla TVN24.
  link: Afganistan: dwóch polskich żołnierzy nie żyje

  treść: "Ten komunikat ma poinformować mieszkańców, by nie uczestniczyli w wyborach, żeby nie stać się ofiarami naszych działań, ponieważ zamierzamy zastosować nową taktykę. Każdy, kto zostanie ranny wewnątrz lub w okolicy lokalu, będzie temu winny, ponieważ wcześniej został uprzedzony" - ogłosili talibowie.

  link: Afganistan: liczba zabitych Brytyjczyków przekroczyła 200; talibowie grożą zamachami w dniu wyborów

  treść: Kapitan poniósł śmierć w wyniku ran postrzałowych, odniesionych podczas wymiany ognia. Poszukiwania toczyły się już bez kontaktów ogniowych - ppłk Dariusz Kacperczyk

  link: Afganistan: w zasadzce zorganizowanej przez talibów w prowincji Ghazni zginął Polak i trzech afgańskich żołnierzy

  treść: Na miejscu wywiązała się wymiana ognia i pościg za napastnikami. W czasie tego pościgu zginął jeden żołnierz, a czterech z nich zostało rannych. Stan jednego z nich określany jest jako ciężki, ale życiu żadnego z postrzelonych nie zagraża niebezpieczeństwo. Dwóch rannych żołnierzy jeszcze dziś prawdopodobnie zostanie przetransportowanych do bazy w Bagra. Podczas tej akcji został zlikwidowany jeden z najbardziej groźnych terrorystów w tamtej okolicy. - dodał podczas konferencji prasowej ppłk Dariusz Kacperczyk

  link: Afganistan: zginął 13. polski żołnierz

  treść: "Powinno nastąpić niezwłoczne zawieszenie broni między wszystkimi uzbrojonymi oddziałami i milicjami w Kiwu Północnym" - głosi apel uczestników szczytu. "Region Wielkich Jezior nie może być terenem nieustannych niszczycielskich aktów przemocy. W tej sytuacji konieczne jest wysłanie sił pokojowych do regionu Wielkich Jezior w prowincji Kiwu Demokratycznej Republiki Konga" - oświadczyli uczestnicy szczytu w Nairobi.

  link: Afryka: apel przywódców afrykańskich o rozejm w Demokratycznej Republice Konga

  treść: Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność – pomijana i przemilczana.

  link: Akcja protestacyjna Programu II Polskiego Radia

  treść: [...] Władze TVP SA zawiesiły produkcję wszystkich programów w wybranych kanałach tematycznych od stycznia 2010 roku. Jako powód podano konieczność wprowadzenia drastycznych oszczędności w Spółce. Oznacza to, że w TVP Kultura od 1 stycznia nie będą realizowane nowe filmy dokumentalne, programy publicystyczne ani reportaże. Ale co gorsza, oznacza to także, że od nowego roku wstrzymana zostanie produkcja wszelkich dotychczas realizowanych przez kanał programów kulturalnych, między innymi relacji z koncertów, festiwali, czy debat publicznych.

  Zatrzymanie realizacji programów w TVP Kultura jest równoznaczne z upadkiem tego kanału, ponieważ to właśnie produkcja własna, a nie przegląd zawartości archiwów telewizyjnych, stworzyła markę tej anteny!

  Istnieje więc realne zagrożenie, że jedyny w Polsce ambitny kanał telewizyjny przestanie istnieć. Dzieje się to w momencie, gdy TVP Kultura osiąga rekordową oglądalność wśród kanałów tematycznych (nie tylko Telewizji Publicznej).

  TVP Kultura to jedyny kanał telewizyjny w Polsce w całości poświęcony pełnieniu misji mediów publicznych. Jako jedyna stacja śledzi i relacjonuje bieżące wydarzenia kulturalne. Promuje wydarzenia organizowane przez największe instytucje kultury w Polsce.

  Co najważniejsze - nie tylko informuje o nich, ale analizuje, wyjaśnia i ocenia w sposób nieobecny dziś w innych kanałach telewizji publicznej, czyli z głębszym namysłem, z udziałem szerokiego spektrum ekspertów i uczestników debaty publicznej.

  Stanowi jedyną alternatywę dla komercyjnej i rozrywkowej oferty innych kanałów, w których wszystko sformatowane jest zgodnie ze wskaźnikiem oglądalności. Ma dobrą, ugruntowaną markę. Jest jednym z nielicznych kanałów, który pokazuje Polakom najważniejsze wydarzenia z obszaru kultury wysokiej, prezentuje współczesne trendy, poszerza horyzonty, kreuje gust, edukuje. Wychowuje widza teatralnego, gości wernisaży, bywalców opery. Jest ambasadorem sztuki wybitnej [...].
  Społeczna Akcja TVP Kultura Popieram

  link: Akcja przeciwko zawieszeniu produkcji programów kulturalnych TVP Kultura trwa

  treść: Serwis BahrainOnline.org jest jednym z najbardziej popularnych prodemokratycznych portali, [a jego aresztowanie to] jedna z najgorszych represji sekciarskich rządu w ostatnich latach.

  link: Autor Global Voices aresztowany przez władze Bahrajnu

  treść: MOŻNA ZACZYNAĆ!!!

  Oficjalnie informujemy, że wstępne prace nad serwisem uznaliśmy za zakończone - i choć do zrobienia jest jeszcze wiele - to to co widać nadaje się do poddania ocenie szerokiej publiczności. Tak więc - reklamujcie, rozpowiadajcie, chwalcie się, publikujcie oczywiście. Nadszedł nasz czas!

  link: Banici z Wiadomości24.pl uruchomili nowy serwis informacyjny - do.org.pl

  treść: Zapraszamy wszystkich Dziennikarzy Obywatelskich do współpracy z nowym serwisem, którego jesteśmy twórcami - www.do.org.pl

  do.org.pl to miejsce przyjazne dla wszystkich, którym bliskie są idee wolnego dziennikarstwa obywatelskiego.

  link: Banici z Wiadomości24.pl uruchomili nowy serwis informacyjny - do.org.pl

  treść: Jako redakcja uważamy, że wiarygodność w dziennikarstwie obywatelskim, brak anonimowości - oprócz wielu innych czynników - są najważniejsze dla kogoś kto chce publikować w sieci. I liczy na wiarygodność.

  link: Banici z Wiadomości24.pl uruchomili nowy serwis informacyjny - do.org.pl

  treść: Z wielką przyjemnością kibicuję temu doniosłemu eksperymentowi dziennikarskiemu, czując się jednocześnie zaszczycony faktem wykorzystywania przez was licencji Creative Commons. W dzisiejszych czasach, w związku z ogromną presją, jakiej poddawane są media przez swych korporacyjnych właścicieli – próbujących zmusić swych pracowników do tego, aby stawali się w coraz mniejszym stopniu dziennikarzami – niezmiernie ważną sprawą jest przeciwstawienie im silnej i niezależnej alternatywy. Inicjatywy, które obiecują taką niezależność, zapewniając równocześnie swobodny i wolny dostęp do publikowanych informacji, a jednocześnie nakłaniają ludzi do dzielenia się tymi informacjami, są ważnym elementem współczesnej walki o wolność słowa. Gratulacje!

  link: Banici z Wiadomości24.pl uruchomili nowy serwis informacyjny - do.org.pl

  treść: Nieprawdą jest, że na obszarze Doliny Rospudy będą wycinane drzewa. W związku z planowaną inwestycją niezbędna jest wycinka drzew. Będzie ona jednak prowadzona poza Doliną i będzie w pełni skompensowana poprzez zalesienie innego obszaru

  autor: augustow.pl za gddkia.gov.pl
  link: Budowa obwodnicy przez dolinę Rospudy ruszy jutro

  treść: Dziś ministerstwo nauki oficjalnie zakazało im publikowania jakichkolwiek informacji o Rospudzie, więcej - nakazało usunięcie z dostępnych dla czytelników archiwów istniejących już materiałów. Argumentacja jest następująca - ministerstwo środowiska zgłasza pretensje, że w serwisie finansowanym przez misterstwo nauki znaleźć można treści nieprzychylne, a nawet atakujące ministerstwo środowiska. Więc ministerstwo nauki zakazuje publikacji bo ma prawo - bo finansuje ten serwis

  autor: serwis Indymedia
  link: Budowa obwodnicy przez dolinę Rospudy ruszy jutro

  treść: Dziecko Johanssona chciało obejrzeć na komputerze streaming wideo przesyłany przez fimę Comcast. Poinformowało ojca, że system nie działa.

  Po przyjrzeniu się problemowi stwierdziłem, że gdy włączy się przekaz, przez kilka sekund widać na zmianę białe i czarne kwadraty, a później wyświetla się informacja o problemach z DRM. Nie działały żadne kanały - napisał Johansson.

  link: Były menedżer Microsoftu zamierza przejść na Linuksa

  treść: 1=Ujawniono szczegóły dotyczące pierwszego chińskiego czterordzeniowego procesora ogólnego zastosowania, który ma trafić na rynek Chin już w przyszłym roku. Układ nosi nazwę kodową Godson-3 i jest częścią projektu stworzenia taniego procesora dla każdego. Nad rozwojem chińskiego procesora czuwa ponad 200 naukowców z Chinese Academy of Sciences’ Institute of Computing Technology (ICT). Według analityków, Godson-3 będzie pierwszym krokiem Chin ku technologicznej niezależności.

  link: Chińczycy biorą się za procesory

  treść: Dziś ten prezent sprawia kłopoty, ale tak nie musi być. Będziemy szukać pieniędzy unijnych, także u ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz w samorządzie wojewódzkim. Synagoga może po wykonaniu prac konserwatorskich stać się ważnym elementem promocji naszego miasta. Może też rozwiązać problemy lokalowe naszych placówek muzealnych (izb pamięci). To bardzo dobre miejsce na utworzenie profesjonalnej stałej ekspozycji poświęconej pamięci Żydów.

  link: Co dalej z synagogą w Dąbrowie Tarnowskiej?

  treść: Licencjobiorca może kopiować i rozprowadzać Dokument komercyjnie lub niekomercyjnie, w dowolnej postaci, pod warunkiem zamieszczenia na każdej kopii Dokumentu treści Licencji, informacji o prawie autorskim oraz noty mówiącej, że do Dokumentu ma zastosowanie niniejsza Licencja, a także pod warunkiem nie umieszczania żadnych dodatkowych ograniczeń, które nie wynikają z Licencji.

  link: Czy na pewno wiemy, jak korzystać ze zdjęć na wolnych licencjach?

  treść: You may copy and distribute the Document in any medium, either commercially or noncommercially, provided that this License, the copyright notices, and the license notice saying this License applies to the Document are reproduced in all copies, and that you add no other conditions whatsoever to those of this License.

  link: Czy na pewno wiemy, jak korzystać ze zdjęć na wolnych licencjach?

  treść: Licencjobiorca może kopiować i rozpowszechniać Zmodyfikowaną wersję Dokumentu na zasadach wymienionych powyżej w punkcie 2 i 3 pod warunkiem ścisłego przestrzegania niniejszej Licencji. Zmodyfikowana wersja pełni wtedy rolę Dokumentu, a więc Licencja dotycząca modyfikacji i rozpowszechniania Zmodyfikowanej wersji przenoszona jest na każdego, kto posiada jej kopię. Ponadto Licencjobiorca musi w stosunku do Zmodyfikowanej wersji spełnić następujące wymogi: (...)

  • B. wymienić na Stronie tytułowej, jako autorów, jedną lub kilka osób albo jednostek odpowiedzialnych za autorstwo modyfikacji Zmodyfikowanej wersji, a także przynajmniej pięciu spośród głównych autorów Dokumentu (albo wszystkich głównych, jeśli było ich mniej niż pięciu).

  (...)

  • D. zachować wszelkie noty o prawach autorskich zawarte w Dokumencie.
  • E. dodać odpowiednią notę o prawach autorskich dotyczących modyfikacji obok innych not o prawach autorskich.
  link: Czy na pewno wiemy, jak korzystać ze zdjęć na wolnych licencjach?

  treść: You may copy and distribute a Modified Version of the Document under the conditions of sections 2 and 3 above, provided that you release the Modified Version under precisely this License, with the Modified Version filling the role of the Document, thus licensing distribution and modification of the Modified Version to whoever possesses a copy of it. In addition, you must do these things in the Modified Version: (...)

  • B. List on the Title Page, as authors, one or more persons or entities responsible for authorship of the modifications in the Modified Version, together with at least five of the principal authors of the Document (all of its principal authors, if it has fewer than five), unless they release you from this requirement.

  (...)

  • D. Preserve all the copyright notices of the Document.
  • E. Add an appropriate copyright notice for your modifications adjacent to the other copyright notices.
  link: Czy na pewno wiemy, jak korzystać ze zdjęć na wolnych licencjach?

  treść: Ja autentycznie łapie doła, gdy czytam (dziś od rana) komentarze dotyczące nikomu nieznanego postanowienia Sądu Najwyższego. Nieznanego, bo niedostępnego. Wszystko co do tej pory na ten temat opublikowano (łącznie z materiałami w tradycyjnej prasie, etc..) opiera się na rysach na suficie.

  link: Czy trzeba będzie rejestrować własne strony internetowe w sądach?

  treść: Najczęściej aktualizuję stronę dwa, trzy razy w miesiącu. Jak rozumiem, powinienem zarejestrować ją jako czasopismo. Nie będę tego przecież robił dla tych kilkudziesięciu osób, które od czasu do czasu zaglądają na moją stronę. Już wolę wysyłać im swoje teksty e-mailem.

  link: Czy trzeba będzie rejestrować własne strony internetowe w sądach?

  treść: Powstaje również pytanie: czy Państwowa Komisja Wyborcza różnicować powinna wszelkiego rodzaju formy kampanii wyborczej z udziałem niewielkiej grupy użytkowników od tych, której odbiorcami są duże ich grupy? Czy istnieje różnica między opublikowaniem sondażu, w którym wzięło udział stu respondentów? Czy ma znaczenie, że wyniki takiego badania zamieszczone są na prywatnej witrynie, usytuowanej na serwerze poza granicami kraju?

  link: Czy trzeba będzie rejestrować własne strony internetowe w sądach?

  treść: Będziemy mogli skrócić czas dostawy wyrobów do krajów Europy Środkowej i Skandynawii o co najmniej dwa dni.

  link: Dell oficjalnie otworzył fabrykę w Łodzi

  treść: Szanowni Państwo, kończymy dzisiaj wielką uroczystość awansowania oficerów, funkcjonariuszy i żołnierzy zamordowanych w Katyniu i innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego. Na zakończenie tej uroczystości, zgodnie z naszą polską tradycją, będziemy brać udział w Mszy Świętej. Wcześniej jednak chciałbym dokonać jeszcze jednego aktu awansowania. Zgodnie z obowiązującą w Polsce Konstytucją i ustawami Prezydent mianuje na pierwszy stopień oficerski i na stopnie generalskie. Dziś chciałbym podnieść do stopnia podporucznika trzydziestu wybranych żołnierzy oraz funkcjonariuszy policji i straży więziennej.

  link: Drugi dzień uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”

  treść: Prezes Urbański podjął rywalizację ze Zbigniewem Ziobrą o względy pani Koteckiej. Obwieścił, że urocza Patrycja odegra jeszcze w świecie mediów, a może nie tylko, znaczącą rolę. Kotecka wystąpiła już w serialu sensacyjnym „Detektyw", partnerując ofiarnie we dnie i w nocy tytułowemu bohaterowi, ale prezesowi to za mało. Pracowite pisanie telewizyjnych scenariuszy pod dyktando prokuratora generalnego i dzielenie z nim służbowego laptopa nie wystarczy. Chciałby, aby dewiza Pati-Koti „Tego nie puszczamy, bo mogłoby zaszkodzić PiS-owi” objęła wszystkie media, a nie tylko telewizję zwaną dla żartu publiczną. Dla podkreślenia swego uczucia prezes zainwestował już pół miliona złotych w procesy cywilne Patrycji i jej koleżanki popierając młode talenty w ich walce z nieprzyjaznymi jęzorami.

  Urbański ma szanse, bo Pati-Koti nie jest jedyną wybranką słynnego detektywa. Anita Gargas z „Misji specjalnej” często przesiadywała w jego przytulnym saloniku. Misja była nad wyraz specjalna, bo Zbigniew Ziobro zabiegał o jej awans w TVP, aż u prezydenta Rzeczpospolitej. Pani Gargas potrafiła się odwdzięczyć, bo przed wydarzeniami, w których dzielny detektyw urywał łeb jakieś kolejnej hydrze pojawiały się piętnujące ofiary reportaże przygotowane przypadkowo w służbach specjalnych, bądź prokuraturze. Tak było w przeddzień tragicznej śmierci Barbary Blidy.

  Oprócz miłej sercu admiracji prezes Urbański czuje jeszcze pogardę. Gardzi politykami Platformy. Ci ludzie nic nie rozumieją ze świata mediów i kultury. Są psujami w nie swojej sprawie – mówi oburzony. To rzeczywiście skandaliczne. Tuskowe patałachy wkładają brudne paluchy pod spódnicę pani Telewizji i nudzą, że nie jest tak, jak powinno być. Ględzą, że utworzono 130 milionową rezerwę, co może oznaczać, że prezes ma dużą kasę, ale zaniża wynik finansowy, żeby pohukiwać, że wpłaty z abonamentu nie są wystarczające. Marudzą o żenująco niskiej efektywności programów pytając, czy rozdęte koszty wynikają z braku profesjonalizmu, czy z działania celowego. Czepiają się, że olbrzymie odszkodowania dla zwalnianych pracowników są przyznawane uznaniowo przez zarząd TVP. Biadolą, że notorycznie łamana jest ustawa o zamówieniach publicznych. Bredzą też o skrajnym upolitycznieniu telewizji i o tym, że tak świetlane symbole publicystyki jak Jan Pospieszalski, czy Bronisław Wildstein nie są wzorami rzetelności i obiektywizmu.

  Kaczkowaty Urbański, ziobrowata Kotecka i cała PiS-owska kohorta mogą odejść z TVP. Wystarczy, że Sejm odrzuci sprzeciw prezydenta do znowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji, ale nie da się tego zrobić bez sejmowej lewicy.

  Koleżanki i koledzy, odrzućcie to veto! Niezależnie czy PO się z wami dogadała, czy nie. Rzecz idzie o wyższą stawkę. Media publiczne staczają się coraz niżej realizując misję pisowskiej propagandy. Pieniądze, jakie są pompowane w tego molocha – nie przekładają się na żadną wartość – ani intelektualną, ani edukacyjną. Polityka historyczna pierze mózgi i czyni niepowetowane szkody w świadomości młodych Polaków. Nie warto ponosić za to współodpowiedzialności.

  autor: Leszek Miller na swoim blogu
  link: Dziennikarka TVP chciała cenzurować Onet.pl?

  treść: Te narzędzia posiadają potencjał do zmiany i ulepszenia formy, w jakiej tworzone i dzielone są materiały edukacyjne, książki i inne zasoby naukowe - Jestem podekscytowany, że WikiEducator będzie pierwszym sieciowym społeczeństwem wdrażającym to

  link: Edukacja: Projekty wiki w drodze do druku

  treść: Ameryka nigdy nie wypowiedziała wojny islamowi. Walczymy ze stosującymi przemoc ekstremistami, którzy stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa naszego kraju - mówił prezydent. Odmawiamy prawa przedstawicielom jakiejkolwiek religii, by mogli oni bezkarnie zabijać niewinnych ludzi - kobiety,mężczyzn i dzieci - zadeklarował.

  link: Egipt: Barack Obama przemawiał w kairskim uniwersytecie o relacjach z islamem

  treść: "Mamy zaufanie, więc nie będziemy rozpoczynać procedury zawieszenia Polski w prawach członka FIFA" - powiedział prezydent FIFA Sepp Blatter.

  link: FIFA wycofała swoje ultimatum

  treść: Statuetka nie jest nagrodą za wartość programu – lecz wyrażeniem podziwu, szacunku lub zazdrości wobec obdarowanego.

  link: Festiwal Kabaretu 2007 – zapowiedź

  treść: Misją Fundacji „Keja” jest pokazywanie, ile może człowiek niepełnosprawny i szerzenie wiedzy na temat mądrego, radosnego i pełnego życia. Oddawanie się jakiejś pasji niewątpliwie czyni to życie ciekawszym i radośniejszym. Pasja nadaje naszemu życiu sensu, pasja nas uskrzydla, wywołuje w nas stany uniesienia, stany zatracenia i zapomnienia, podobna w tym jest do sztuki czy miłości. Człowiek, który doświadcza pasji, nagle jakby otwiera oczy i stwierdza, że większość granic, jakie do tej pory znał, istniało tylko i wyłącznie w jego umyśle. Bo pasja to droga prowadząca do sukcesu. Już samo posiadanie pasji, nawet tej najmniejszej i najdrobniejszej, jest jakąś częścią naszego sukcesu. Wreszcie pasja nas rozwija, sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi. Widzimy świat, który nas otacza, z tej lepszej perspektywy. Pasja także wyróżnia nas spośród tłumu, nadaje nam indywidualności i oryginalności. Sprawia, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju, wyjątkowi i niepowtarzalni. Pasja jest czystą radością!

  link: Fundacja Keja ogłasza konkurs literacki dla osób niepełnosprawnych wzrokowo

  treść: Jest to trzecie poważne włamanie do Wikipedii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W listopadzie wpuszczono wirusa na niemieckojęzyczne strony encyklopedii, a trzy tygodnie temu wandale z Kataru zdemolowali strony dotyczące Stanów Zjednoczonych i proroka Mahometa.

  link: GW: Wikipedia pod ostrzałem wandali

  treść: Autor wykazał się całkowitym brakiem znajomości zasad działania Wikipedii, jak również znaczenia zwrotu włamanie komputerowe. Artykuł o raku w tym tygodniu wandalizowany jest po kilkanaście razy na dobę; widać, że średni czas reakcji "odpowiedzialnych" użytkowników to mniej niż 5 minut, a ze względu na otwarty charakter Wikipedii nikt się nie włamuje (czyli nie przełamuje zabezpieczeń oprogramowania), bo o wiele łatwiej jest wcisnąć guzik "edytuj" i zrobić zamieszanie, które z włamaniem nie ma żadnego związku.

  link: GW: Wikipedia pod ostrzałem wandali

  treść: Rzeczywiście nasza informacja nie jest powodem do dumy. Opierałem się na depeszy Internetowej Agencji Radiowej z 11:51 (...). Zamiast pośpiesznie naprawiać błędy w tym tekście powinienem był sprawdzić rzecz u źródła.

  link: GW: Wikipedia pod ostrzałem wandali

  treść: 1=My, więźniowie zakładu karnego w Chanii, 21 marca 2009 roku w odpowiedzi na tragiczne warunki panujące w więzieniu odmówiliśmy powrotu do cel i domagamy się natychmiastowego zmniejszenia liczby osadzonych. Wierzymy, że jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie większości więźniów do innych zakładów karnych. Nie zamierzamy dłużej znosić nieludzkich i uwłaczających ludzkiej godności warunków odbywania kary.

  Jak możemy się nie buntować, gdy 157 osób stłoczono w starym tureckim forcie, gdzie jest miejsce dla 70 osób, a 57 z nas zajmuje pomieszczenie przewidziane na 20 osób, z jedną toaletą, gdy musimy łączyć łózka, tak że 3 osoby śpią na dwóch materacach, gdy nie ma ciepłej wody ani ogrzewania, a państwo ukrywa przed ludźmi prawdę o panujących tu warunkach.

  Państwo ponosi ostateczną winę za wybuch powstania! Groźby represji za udział w buncie i kar dla tych, którzy biorą w nim udział nie przestraszą nas, rebeliantów – złoczyńców – kryminalistów. Państwo będzie zawsze naszym wrogiem! Państwowy terroryzm nie przejdzie! Podjęliśmy jednogłośną decyzję o kontynuowaniu protestu aż do czasu spotkania z delegatami Ministerstwa Sprawiedliwości i spełnienia naszych postulatów.

  autor: Więźniowie z Chanii
  link: Grecja: bunt więzienia na Krecie

  treść: Przewodniczący Rady Europejskiej (potocznie nazywany prezydentem UE):

  • Będzie koordynować działania półrocznych prezydencji UE i zapewniać spójność ich działania. Ma też wypracowywać konsensus między państwami członkowskimi
  • Ma przygotowywać i prowadzić obrady Rady Europejskiej (spotkania głów państw lub szefów rządów państw członkowskich). Dotychczas przewodnictwem Rady Europejskiej zajmowała się prezydencja półroczna Unii Europejskiej
  • Wspólnie z Radą Europejską będzie zajmować się kreowaniem polityki UE
  • Będzie reprezentować UE na zewnątrz w sprawach ogólnych
  • Będzie współpracował z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB) oraz Przewodniczącym PE
  link: Herman Van Rompuy przewodniczącym Rady Europejskiej

  treść: komenda host -l nie jest znana zwykłemu użytkownikowi

  link: Host -l. Nie rób tego w domu...

  treść: 16 stycznia 2008

  pan Kim Haverblad, administrator i założyciel, OS/2 World.com Polis Larssons vag 63 21853 Klagshamn, Sweden

  Drogi panie Haverblad,

  Dziękuję za pański list i kontynuowanie propozycji otwarcia projektu OS/2.

  Jak oświadczyliśmy w naszej odpowiedzi do pana we wrześniu 2005, w przeszłości już kilkakrotnie rozważaliśmy przejście OS/2 na Open Source, i z wielu biznesowych, technicznych i legalizacyjnych powodów zdecydowaliśmy się nie uwolnić projektu OS/2 jako Open Source.

  IBM posiada różne usługi dla swoich klientów, którzy nadal potrzebują wsparcia dla OS/2, jednakże nie planujemy kontynuacji rozwijania tego produktu. IBM zaleca aby użytkownicy OS/2 rozważyli migrację na alternatywne rozwiązania, jak również posiada szeroki wybór oprogramowania i usług mających na celu pomóc w takiej migracji. Chcielibyśmy prosić, by zachęcał pan klientów którzy nadal planują migrację bądź tych którzy mają inne wymagania techniczne, by skontaktowali się z ich konsultantami IBM w celu omówienia w jaki sposób oprogramowanie i usługi mogą zostać wykorzystane.

  Pozdrawiam serdecznie, Yvonne M. Perkins Wiceprezes Enterprise Platform Software

  link: IBM: nie uwolnimy OS/2

  treść: Jak Czarniecki do Poznania
  Po szwedzkim zaborze
  Dla ojczyzny ratowania
  Wrócim się przez morze

  link: III Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu

  treść: Po tym wydarzeniu czułem niesamowity smutek. Spowodowany był on jednak tylko w części decyzją o zamknięciu IMSLP (obecnie tymczasowym). Dużo głębszym smutkiem napawa mnie fakt, że muzyka klasyczna, jak to trafnie ujął dziennikarz Michael Kimmelman, opiera się każdej próbie jej ocalenia.

  Wielu muzyków, których znam, potwierdzi, że współcześnie muzyka klasyczna nie jest w dobrej kondycji. Jak wiele osób nie będących muzykami zna Schoenberga? Mahlera?

  Pomimo tak tragicznego stanu rzeczy są ludzie związani z muzyką klasyczną, którzy nie wykazują absolutnie żadnego zainteresowania jej kondycją i przyszłością. Zamiast tego nalegają na ślepe żerowanie na dokonaniach zmarłych kompozytorów. Użyłem słowa ślepe gdyż nie wierzę, aby ich działania podnosiły zyski.

  I próbują znaleźć dla siebie usprawiedliwienie w uczciwości i moralności. Uzurpują sobie prawo do czerpania zysków z pracy zmarłych kompozytorów przez wieczność. To czego chcą to nieograniczone prawa autorskie. Oni pragną wieczystych praw autorskich. Pragną utrzymać swoje portfele wypchane przy minimalnym wysiłku. Pragną zmienić prawo tak, aby stało się to kosztem całego społeczeństwa. Niczym szakale chcą wyrwać ostatni kawał mięsa ze szkieletów zmarłych artystów.

  Jaki jest cel praw autorskich? Aby tłamsić kreatywność poprzez ograniczenie dostępu do sztuki, która została stworzona ponad sto lat temu? Aby uczynić łatwiejszym życie pewnym ludziom, którzy z reguły nie są sami artystami, kosztem wszystkich wokół? Myślę, że nie muszę więcej dodawać.

  Wzywam ich tutaj, aby przestawili jeden logiczny argument, z dowodem, dlaczego kosztem społeczeństwa dokonania zmarłych artystów powinny być chronione na świecie dłużej niż 50 lat po ich śmierci. Ochrony, której oni domagają się. Wzywam ich, jako artysta, aby dali powód dla którego artyści powinni być traktowani w wzorcowy sposób, widząc, że jest to absolutnie nie do pomyślenia w jakiejkolwiek innej branży. Ale nie oczekuję na to odezwy, gdyż takiej nie może być. Nie ma na to logicznego usprawiedliwienia. Jest to po prostu czysta chciwość. W dodatku nie jest to chciwość samych artystów.

  Moi przyjaciele, płaczcie wraz ze mną. Płaczcie nad tym, że świat muzyki klasycznej opiera się wszelkim staraniom, aby ją ocalić. Płaczcie nad grabieżą kultury dokonywaną przez niewielką grupę osób kosztem społeczeństwa. Płaczcie nad powolnym, ale stałym stępowaniem w ciemność jaką jest równowaga Nasha. Płaczcie wraz ze mną, przyjaciele.

  Lecz nie traćcie nadziei. Musimy kontynuować naszą niezachwianą wiarę w dostępność kultury, w słuszność naszych poczynań. Musimy podążać dalej kursem, który obraliśmy ponad dwa lata temu, w walce o podstawowe prawa wszystkich ludzi. Nie traćcie nadziei, nie wszystko stracone.

  link: IMSPL zamknięte. Powstał spór prawny dotyczący domeny publicznej

  treść: 17 – letni Patryk L. i 22 – letni Krzysztof K. zostali zatrzymani przez braniewskich policjantów w piątkowy wieczór. Młodzi mężczyźni włamali się do mieszkania 62 – letniej mieszkanki Braniewa i ukradli jej telefon komórkowy o wartości 10 zł.

  link: Informacja o karze do 5 lat pozbawienia wolności za nielegalną kopię Windowsa XP zbulwersowała internautów

  treść: Zarówno 17 – letni Patryk L. jak i 22 – letni Krzysztof K. są bardzo dobrze znani braniewskim policjantom. Byli już notowani za popełnianie podobnych przestępstw.

  link: Informacja o karze do 5 lat pozbawienia wolności za nielegalną kopię Windowsa XP zbulwersowała internautów

  treść: Policjanci na podstawie własnego rozpoznania wytypowali sprawców, którymi okazali się dwaj mieszkańcy Braniewa – 22 – letni Tomasz H. i 17 – letni Patryk L. Skradziony telefon został znaleziony przez funkcjonariuszy przy 17 – letnim Patryku, podczas jego zatrzymania.

  link: Informacja o karze do 5 lat pozbawienia wolności za nielegalną kopię Windowsa XP zbulwersowała internautów

  treść: Sposób nieuprawnione korzystanie z programów komputerowych może być naruszeniem prawa autorskiego i - skoro szukamy przepisów karnych, dotyczących "nieuprawnionego korzystania z programu komputerowego" (bo "nie ma przestępstwa bez ustawy"), to byłby takim przepisem raczej art. 115 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o ile dałoby się wykazać, że chodzi o sytuację, w której sprawca "w celu osiągnięcia korzyści" narusza prawa autorskie. A to jest zagrożone karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  link: Informacja o karze do 5 lat pozbawienia wolności za nielegalną kopię Windowsa XP zbulwersowała internautów

  treść: Najdziwniejsze, że bezpilotowce są używane najczęściej do szpiegowania oraz gromadzenia informacji. W istocie wywołuje to nasze obawy o powody jego obecności tutaj biorąc pod uwagę posiadane przez nas informacje, że kilka takich samolotów zostało sprzedanych pewnym ludziom.

  autor: gen. dyw. Abd al-Jalil Khalaf
  link: Iracka policja odkrywa magazyn broni

  treść: ... pragnę jak najmocniej podkreślić, że nie my, ratujący jesteśmy jakimiś bohaterami - te słowa nawet mnie bardzo drażnią. Odwrotnie - ciągle mam wyrzuty sumienia, że tak mało zrobiłam.

  Pragnęłam bardzo opracować ten temat dogłębnie, ukazać światu niespotykaną w dziejach ludzkości na przestrzeni wieków, tragedię dziecka żydowskiego. Choroby mnie zmogły i ja już tego nie dam rady zrobić. Apeluję jednak, aby znalazł się "Ktoś", kto podejmie ten temat i pokaże "Bohaterów Matczynych Serc" by współcześni ludzie lepiej poznali prawdę. A prawda ta winna stać się przestrogą dla całego świata, dla całej ludzkości.

  autor: Irena Sendlerowa, 2005
  link: Irena Sendlerowa nie żyje

  treść: Istnieją różne scenariusze, ale żaden z nich nie jest scenariuszem dobrym, są jednak mniejszym złem niż kontynuowanie obecnej sytuacji

  autor: Bronisław Geremek
  link: Irlandczycy odrzucili w referendum Traktat Lizboński

  treść: Traktat nie jest martwy

  autor: Jose Manuel Barroso
  link: Irlandczycy odrzucili w referendum Traktat Lizboński

  treść: Jest jasne, że 1 stycznia 2009 roku Traktat z Lizbony nie wejdzie w życie

  autor: premier Luksemburga Jean-Claude Juncker
  link: Irlandczycy odrzucili w referendum Traktat Lizboński

  treść: Dziś dokonujemy sabotażu na liniach wysokiego napięcia, gazo- i ropociągach. Wiele z operacji jest w trakcie przygotowań. Wielokrotnie w odniesieniu do tych zdarzeń mówiono, że "Mudżahedini prowadzą wojnę przeciwko ruskim cywilom", ale będziemy walczyć dalej i kontynuować nasze akty zemsty. Oświadczamy, że zrobimy wszystko co możliwe, żeby szerzyć Dżihad na terytorium Rosji, żeby atakować jej ekonomię, tak aby nie miała możliwości używania Kaukazu jako swojej bazy surowcowej.

  link: Islamscy rebelianci przyznali się do ataku na Newski Ekspres

  treść: Na PiS padł blady strach. Ma oczy Ziobry. Minister się boi, bo wie, że źródłem przecieku w sprawie akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa mogły być tylko dwie osoby.

  Zgodnie z obowiązującymi procedurami o sprawie mieli prawo wiedzieć tylko szef CBA jako organizator prowokacji i Prokurator Generalny, który musiał wyrazić zgodę na pewne działania. Żaden z nich nie miał prawa nikogo informować o akcji.

  Twierdzenie Ziobry, że Kaczmarek ostrzegł Leppera jest równoznaczne z przyznaniem, że Kaczmarek wiedział. Skąd mógł wiedzieć? Odpowiedź jest prosta. Tylko od Zbigniewa Ziobry lub Mariusza Kamińskiego.

  Który z nich jest źródłem przecieku? Stawiam na Ziobrę. Prezydent Kaczyński scharakteryzował go jako "35-letniego mężczyznę o mentalności 25-latka". Tacy są skłonni…do puszczania pary.

  Wniosek: natychmiast zatrzymać Zbigniewa Z. i Mariusza K. Żeby nie mataczyli!!!

  link: Kaczmarek, Kornatowski i Netzel zostali zatrzymani przez ABW

  treść: Wprowadzenie nowej linii rozwoju nazwanej Linux-next ma zamknąć lukę pomiędzy cyklami zarządzanymi przez Linusa Torvaldsa i Andrew Mortona. W Linux-next mają się znaleźć jedynie patche, które są na tyle dobre, że z dużym prawdopodobieństwem nadają się do kolejnej stabilnej wersji Linuksa. W ten sposób Stephen Rothwell będzie teraz zbierał w Linux-next innowacje dla wersji 2.6.26, podczas gdy Torvalds równocześnie będzie pracował nad wersją 2.6.25, a Morton w rozwijanym na bazie Linux-next mm kernelu będzie zbierał eksperymentalne rozszerzenia, które pojawią się w wersji 2.6.27 lub w jeszcze późniejszych edycjach.

  link: Kernel się rozgałęzia

  treść: To jakieś kuriozum. Jagiellonia Białystok za czyny korupcyjne, czyli za sprawy kryminalne, zostaje ukarana punktami ujemnymi i nadal może grać w ekstraklasie, a nas się wyrzuca.

  link: Kibice ŁKS-u protestują przeciwko degradacji swojego klubu

  treść: Czy człowiek blisko związany z Cracovią powinien być sędzią w sprawie, w której Cracovia pośrednio jest jedną ze stron? Czy jego osąd jest całkowicie obiektywny? Czy taka osoba może wydać wyrok na klub, w którym się wychowywała? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna.

  link: Kibice ŁKS-u protestują przeciwko degradacji swojego klubu

  treść: W ostatnim czasie w ŁKS doszło do zmian własnościowych, większość spraw finansowych została uregulowana, można powiedzieć, że klub pierwszy raz od kilku lat złapał oddech finansowy. W całej tej materii finansowej wyglądaliśmy lepiej od wielu klubów polskiej ekstraklasy. Mimo to licencji nie dostaliśmy. Zdegradowano nas za sprawy finansowe, pomimo tego, że klubom, nad którymi ciążą zarzuty korupcyjne, daje się kolejne szanse.

  link: Kibice ŁKS-u protestują przeciwko degradacji swojego klubu

  treść: Rozumiem, źe w pierwszym terminie działacze klubu nie dostarczyli wszystkich wymaganych dokumentów, byli opieszali i nieprofesjonalni. Za takie zachowanie Komisja ds. licencyjnych mogła wymierzyć "ostrzeżenie" w postaci pierwszej negatywnej decyzji. Jednak w chwili obecnej wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Zarówno stan obiektu, jak i sytuacja finansowa klubu są zdecydowanie lepsze niż w opinii przewodniczącego komisji, pana Lewickiego. Ponadto ŁKS prezentuje się dobrze (szczególnie jeśli chodzi o aspekt czysto piłkarski) na tle innych klubów, które jednak mogą cieszyć się z pozwolenia na grę w najwyższej lidze (np. Ruch Chorzów, Polonia Bytom, Odra Wodzisław).

  link: Kibice ŁKS-u protestują przeciwko degradacji swojego klubu

  treść:

  6. Filmowanie i fotografowanie wnętrz obiektów zabytkowych (Zamku, Katedry) oraz wystaw wymaga zgody Dyrektora Zamku lub Proboszcza Archikatedry.
  7. Wykonywanie lub wykorzystywanie filmu i fotografii przedstawiających zabytki Wzgórza Wawelskiego (także architektury) w celach komercyjnych wymaga zgody Dyrektora Zamku lub Proboszcza Archikatedry.
  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: ze względu na specyfikę wolnej licencji nie wyraża zgody na wykorzystywanie reprodukcji dzieł będących własnością … Muzeum do zilustrowania wolnej encyklopedii internetowej.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Materiał będzie wybrany i udostępniony ze zbiorów Muzeum, albo 2. pracujący pod nadzorem pracownika Muzeum fotograf, działający na Państwa zlecenie, wykona zdjęcia w taki sposób, by obiekty nie będące własnością Muzeum "Pałac w Wilanowie" były bardzo słabo widoczne. W obu przypadkach jakość publikowanych zdjęć będzie ściśle określona w umowie.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: czy dzięki zrobieniu zdjęć na Wawelu będę mógł łatwiej "zakosić" jakiegoś arrasa? Jeżeli tak w jaki sposób? Albo w jaki sposób zakaz fotografowania ma mi w tym przeszkodzić? Przecież zrobić zdjęcie jakimś zabezpieczeniom komórką z rękawa żaden problem. A może za słabą mam za słabą wyobraźnię i na złodzieja dzieł sztuki się nie nadaję?

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Ewentualne ograniczenia w fotografowaniu zbiorów mogą zdaniem wnioskodawcy być wprowadzone w zakresie, w jakim jest to konieczne do realizacji takich obowiązków muzeów, jak np. zabezpieczanie i konserwacja zbiorów. Wobec tego, dopuszczalne jest wprowadzenie na przykład zakazu fotografowania przy sztucznym oświetleniu, ograniczenie liczby osób fotografujących jednocześnie, czy też wymaganie korzystania ze sprzętu niepowodującego uszkodzeń (np. statywów z gumowymi nóżkami). Nie ma natomiast żadnej podstawy prawnej dla wprowadzania ograniczeń dotyczących liczby oraz jakości fotografii. Wręcz, dopuszczenie jak największej ilości oraz najlepszej jakości zdjęć przyczyni się do realizacji ustawowych zadań muzeów. Co istotne, z powyższego obowiązku zabezpieczania i konserwacji w żaden sposób nie można wywodzić uprawnienia muzeów do ograniczania możliwości rozpowszechniania fotografii. Takie rozpowszechnienie nie naruszy bowiem w żaden sposób, ani nie zagrozi zbiorom znajdującym się przecież nadal fizycznie w pieczy danego muzeum.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: fotografowania lub filmowania obrazów może dokonywać każdy, kto wyraża taką chęć, ale na warunkach uzgodnionych z dyrekcją muzeum, odpłatnie lub darmowo. Fotografowanie obrazów musi jednak uwzględniać wymogi konserwatorskie; z tego względu nie powinno się zezwalać na fotografowanie przy pomocy lamp błyskowych (tzw. "fleszy").

  Jednocześnie wskazać jednak należy, że dyrektor muzeum, korzystając z prawa autonomicznego podejmowania decyzji może - w statucie lub regulaminie wewnętrznym wprowadzić zapisy umożliwiające mu prawidłowe wykonanie obowiązku zabezpieczenia przez zniszczeniem lub kradzieżą znajdujących się w muzeum obiektów, a zatem może również wprowadzić zakaz robienia zdjęć.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Uważam, że ministerstwo kultury nie jest od tego, by stwarzać warunki do liczenia kasy zarobionej na kulturze, a od tego, by stwarzać warunki upowszechniania kultury. A dziś są ku temu warunki, by upowszechniać kulturę tak, by ktoś nie musiał za to płacić.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Obstawiam, że rozumuje raczej, że jeśli pojawią się fotografie wysokiej jakości na Wolnej licencji to ktoś gotów wydać album z takimi, również Wolny i obniżyć zyski ze sprzedaży albumu którego producentem jest muzeum, bądź co nie wykluczone, firma szwagra kogoś tam...

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Kiedyś chodziło się często do muzeów. W sumie nie tak dawno. Zwykle przewodnicy mówili wprost „Nie fotografować, bo muzeum ma zarobić na pocztówkach i swoich zdjęciach”.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Od kilku lat dość prężnie przeprowadzana jest dygitalizacja książek, zarówno w skali światowej, jak i polskiej. Ułatwia to pracę naukowcom z różnych dziedzin, a szaremu człowiekowi pozwala przeczytać książki, do których inaczej nigdy by nie dotarł. Szybko i bezpłatnie. To samo powinno się robić z dziełami sztuki. Są one wspólnym dziedzictwem wszystkich obywateli, a rolą muzeów i ministerstwa kultury jest jak najpełniejsze ich udostępnienie i rozpropagowanie. Jeśli płacimy podatki na utrzymanie muzeów, to powinniśmy mieć prawo oglądać i fotografować ich zbiory.

  autor: Gardomir
  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Uważamy siebie za barbarzyńców, jeśli zachowujemy się fanatycznie, jeśli chronimy swoją wyłączność w takim stopniu, iż nie mamy ochoty ważyć racji innych, jeśli sami siebie nie umiemy kwestionować: w konsekwencji musimy uważać za barbarzyńców wszystkich tych, którzy tak samo uwięzieni są w swojej własnej wyłączności, fanatyków innej tradycji.

  link: Kiedy dowiemy się, dlaczego nie można robić zdjęć w niektórych polskich muzeach?

  treść: Wikipedysta (Homo vicipaedicus syn. Homo wikipediens) – średni ssak edytujący z rodziny człowiekowatych, zamieszkujący planetę Ziemia.

  link: Kim naprawdę są wikipedyści?

  treść: Warszawa, 02 lutego 2010 r.

  Pan Donald Tusk Prezes Rady Ministrów

  Szanowny Panie Premierze,

  W związku z podjęciem w dniu 28 stycznia 2010 r. przez Komisję Europejską kolejnego kroku w procedurze przeciwko Polce o naruszenie prawa wspólnotowego poprzez nieprawidłowe wdrożenie przepisów antydyskryminacyjnych w dziedzinie zatrudnienia, niżej podpisane organizacje pozarządowe skupione w Koalicji na Rzecz Równych Szans apelują o natychmiastowe opracowanie i wdrożenie odpowiednich aktów prawnych w tym obszarze.

  Komisja Europejska stojąc na straży traktatu i przesyłając do Rządu RP tzw. uzasadnioną opinię rozpoczęła już drugi etap właściwej procedury w sprawie naruszenia prawa wspólnotowego przez nasz kraj. Komisja w swojej opinii zarzuciła Polsce, iż nadal nie zostały wdrożone poprawnie wszystkie postanowienia Dyrektywy 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 roku, ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, zakazującej dyskryminacji z powodu wieku, niepełnosprawności, orientacji seksualnej i religii oraz przekonań. W szczególności, nadal nie implementowano do polskiego porządku prawnego przepisów zakazujących molestowania (zachowania, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery) wszystkich kategorii stażystów, a ustawodawstwo polskie regulujące warunki szkolenia zawodowego nie zawiera odpowiedniej definicji bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji.

  Co ważne, Komisja Europejska zwróciła także uwagę na brak przepisów antydyskryminacyjnych w polskich regulacjach prawnych dotyczących dostępu do niektórych zawodów. Przykładem jest tu szereg ustaw regulujących takie zawody jak adwokaci, radcowie prawni, lekarze, czy komornicy.

  Ponadto, Komisja Europejska zarzuciła Polsce, iż brak w naszym systemie prawnym przepisów zobowiązujących pracodawców do zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami tzw. usprawnień w miejscu pracy, a w szczególności brak ten uderza w stażystów oraz osoby ubiegające się o pracę. Pragniemy przypomnieć, iż ww. procedura przeciwko Polsce nie jest jedynym postępowaniem toczącym się z uwagi na złamanie przez nasz kraj postanowień wspólnotowych w dziedzinie przeciwdziałania nierównemu traktowaniu. W ostatnich latach Komisja Europejska przedstawiła Polsce zarzuty niewdrożenia przepisów następujących aktów prawnych:

  • dyrektywy Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne (pismo Komisji Europejskiej z dnia 4 lipca 2006 r. znak: SG-Greffe(2006)D/203785)
  • dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (pismo Komisji Europejskiej z dnia 15 grudnia 2006 r. znak: SG-Greffe(2006)D/207993)
  • dyrektywy Rady 2004/113/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług (pismo Komisji Europejskiej z dnia 26 czerwca 2008 r. znak: SG-Greffe(2008)D/204205).

  W związku z powyższym, apelujemy do Pana Premiera o podjęcie natychmiastowych działań w kierunku pełnej i poprawnej implementacji całości wspólnotowego prawa antydyskryminacyjnego. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie nałożenia na Polskę przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wysokich kar finansowych, ale przede wszystkim przyczyni się do zmiany sytuacji osób, które na co dzień są w Polsce ofiarami nierównego traktowania.

  link: Koalicja organizacji pozarządowych i Rzecznik Praw Obywatelskich apelują do premiera RP

  treść: Zależy mi, aby internet pozostał otwarty i neutralny. Konsumenci powinni mieć możliwość dostępu do poszukiwanych przez siebie treści. Dostawcy treści i operatorzy powinni otrzymywać właściwe bodźce zachęcające ich do ciągłych innowacji. Zarządzanie ruchem internetowym i neutralność sieci są jednak zagadnieniami bardzo złożonymi. Nie zakładam, że należy ostatecznie poprzeć takie czy inne podejście. Musimy poznać stanowiska wszystkich stron, aby móc obiektywnie przeanalizować wszystkie kwestie, znaleźć złoty środek między reprezentowanymi grupami interesu oraz ustalić, jakie nowe środki mogą być ewentualnie potrzebne.

  link: Komisja Europejska: konsultacje dotyczące neutralności sieci do 30 września

  treść: Nigdy nie oceniałem muzyki według różnorodności stylów. Zawsze jest jakiś wspólny mianownik. Po prostu muzyka dzieli się na dobrą i złą. Tak samo są dobrzy i źli artyści.

  link: Koncert Zucchero 7 sierpnia 2007 w Warszawie

  treść: „Nasi żołnierze chcieli powstrzymać tajskie siły przed wejściem na nasze terytorium, jednak to oni pierwsi zaczęli strzelać” powiedział.

  link: Konflikt graniczny pomiędzy Tajlandią a Kambodżą

  treść: Chcę to jasno powiedzieć. Republika Serbii nigdy nie zaakceptuje żadnego naruszenia integralności terytorium. Nigdy nie uznamy niezależności Kosowa. Nie odstąpimy, nie ustąpimy, przed tym tchórzowskim aktem. Nie teraz. Nie w tym roku. Nie w tej dekadzie. Nigdy.

  link: Kosowo ogłosiło niepodległość

  treść: Będziemy protestować przeciwko działaniom rządu. Od godz. 16 zbieramy się przed kancelarią premiera. Wzywamy wszystkich Polaków do przyłączenia się do tego protestu. Będziemy tam całą noc, cały dzień, aż do skutku. To będzie biało-czerwone miasteczko. Janusz Kaczmarek został zatrzymany pod fikcyjnymi zarzutami, dlatego że powiedział prawdę. Jest kozłem ofiarnym. Niewinny Kaczmarek ma teraz udowodnić chore racje premiera. To smutny dzień dla Polski. Demokratyczne standardy zostały zmienione przez grupę bandytów, gangsterów politycznych. Władza użyła służb specjalnych, żeby walczyć z przeciwnikami politycznymi. Za marzyła się im Bereza Kartuska. Przed wojną właśnie zamykano przeciwników. Premier Kaczyński zachowuje się jak Łukaszenka. Łukaszenka też wymyśla prawne powody zatrzymania przeciwników.

  link: LPR będzie protestować przeciwko zatrzymaniu Kaczmarka

  treść: Znajduję się w miejscu, które za chwilę będzie istotną częścią portu lotniczego w Łodzi, obsługującego ruch osobowy i towarowy. Łódź jest istotnie drugą z kolei polską metropolią. To miasto, które rzeczywiście przez wiele lat, teraz mówię o czasach Polski Ludowej, eksploatowano w tym sensie, że było to miasto ciężkiej pracy kobiet, pracy niezwykle potrzebnej z punktu widzenia zarówno kraju jak i eksportu, ale jednocześnie pracy słabo wynagradzanej. To też spowodowało, że gdy przyszła wolna Polska, gdy różne rynki zbytu przestały istnieć, to łódzka transformacja przebiegała w wyjątkowych bólach, także o tym pamiętamy. Siła, trafniejsze byłoby tu powiedzenie - „głębokość kryzysu” była w Łodzi większa niż gdzie indziej, większe było bezrobocie i bieda. Widywałem Łódź w tamtych czasach, ponieważ nieźle to miasto znam i widzę jak się zmienia, wraz z całą Polską zresztą. Bezrobocie jest tu nadal za wysokie, bo każde bezrobocie jest za wysokie, ale sięga ośmu procent, a nie dwudziestu kilku, spadło więc trzykrotnie. Zmiany na lepsze widzą nawet ci, którzy nie bardzo by je chcieli widzieć. Inaczej mówiąc, Łódź jest na drodze intensywnego rozwoju, ponieważ my w naszym kraju jesteśmy na drodze intensywnego rozwoju - to pierwsza przyczyna. Ale są też inne – to mądra polityka wobec miast, to umiejętność podejmowania odważnych decyzji, umiejętność przełamywania różnego rodzaju stereotypów, umiejętność konsekwentnego marszu do przodu. W Łodzi to dało niezwykle dużo, ale musi to być przykład powielany w całej Polsce, od zachodu po wschód, od północy po południe, bo tylko w takich warunkach będziemy w sposób widoczny, z roku na rok zmniejszać dystans w stosunku do tych krajów, które dzisiaj wyprzedzają nas tak znacznie. Możemy powiedzieć, że pozytywne zmiany w Polsce w ostatnich latach są w pierwszym rzędzie dziełem Polek i Polaków, polskiej przedsiębiorczości, są też dziełem decyzji politycznych związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej, ale społeczeństwo jest zorganizowane w Rzeczypospolitą, w państwo polskie, a Rzeczypospolita opiera się na zasadzie podziału terytorialnego i na zasadzie samorządu, który jest władzą publiczną. Dla mnie to rodzaj władzy państwowej i jego siła, energia, umiejętność organizowania społecznej energii i jej dobrego wykorzystywania jest niezwykle wręcz ważna. Dlatego też, gratulując zarówno dzisiejszej uroczystości jak i wielu innych, które odbywały się w Łodzi w ostatnich latach oraz tych, które się tutaj niedługo odbędą, chciałem powiedzieć, że Panu Prezydentowi Jerzemu Kropiwnickiemu i jego współpracownikom należą się szczególne podziękowania. Kiedy został Prezydentem Łodzi był wśród niektórych wielki krzyk, dzisiaj widać efekty. Gratuluję drogi Jurku!

  link: Lech Kaczyński odwiedził Łódź

  treść: Od wielu miesięcy twierdziłem, że ratyfikacja nastąpi wtedy, kiedy naród irlandzki zgodnie z konstytucją Republiki Irlandii zmieni opinię, którą wyraził w czerwcu 2008 r.. Skąd tego rodzaju decyzje. Można powiedzieć, że Polska jest i będzie krajem suwerennym i to Polacy, a nie Irlandczycy powinni decydować o Traktacie, ale w Unii Europejskiej po wejściu go w życie, będzie obowiązywać zasada jednomyślności. Jeśli ktoś odmówił, to znaczy że Traktat zakończył swój byt. Dopiero zmiana decyzji narodu irlandzkiego spowodowała, że traktat odżył. Jeśli tak, to nie ma przeszkód, by go podpisać

  autor: powiedział Lech Kaczyński.
  link: Lech Kaczyński podpisał Traktat z Lizbony

  treść: "Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że poza problemem Euro, który jest wspólnym problemem obydwu krajów, jest wspólnym sukcesem, ale także wspólnym problemem, który trzeba rozwikłać, który musi się skończyć powodzeniem w imię prestiżu, pozycji w Europie obydwu państw, mówiliśmy także o drugim bardzo ważnym problemie - nazwijmy go Odessa-Brody-Gdańsk. Dlaczego to takie ważne? Nie wiem jak to było na Ukrainie, ale w moim kraju, a także w innych krajach usiłowano obwieścić porażkę naszego krakowskiego spotkania. Otóż jak dotąd, oczywiście trudno jest chwalić dzień przed zachodem słońca, ale jak dotąd wszystko idzie bardzo dobrze. (...) Mówiliśmy też kilka słów o ostatnim szczycie. Mam nadzieję, że w trakcie obiadu sobie jeszcze parę rzeczy na ten temat opowiemy".

  link: Lech Kaczyński z jednodniową wizytą na Ukrainie

  treść: Kochani Kibice!

  W imieniu całej Reprezentacji Polski Mężczyzn w Piłce Siatkowej pragniemy założyć Wam wszystkim serdecznie podziękowania za wspaniały doping i atmosferę, którą stworzyliście w Katowicach, podczas finałów Ligi Światowej 2007 oraz wszystkich meczów Rundy Interkontynentalnej Ligi Światowej 2007.

  Jesteśmy dumni, że jako reprezentacja Polski mamy tak wspaniałych kibiców, którzy nas wspierają w każdym meczu. Dowody Waszej sympatii odczuwamy także poza boiskiem, wszędzie tam, gdzie jesteście.

  Jesteśmy przekonani, że Wasze wsparcie daje nam nie tylko dodatkową motywację, ale również to właśnie dzięki niemu osiągamy tak dobre wyniki sportowe.

  Atmosfery panującej w „Spodku”, ale także wokół niego, nie da się porównać z żadnym innym widowiskiem, nie tylko sportowym. Docenili ją bez wyjątku uczestnicy katowickich finałów i wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem szacunku i sympatii, jaką ich obdarzyliście.

  Za to właśnie pragniemy Wam bardzo podziękować. Wasza obecność na halach i przed telewizorami sprawia, że chce nam się grać i wygrywać z najlepszymi. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, by w kolejnych imprezach wypaść jak najlepiej, dać z siebie wszystko i walczyć do ostatniej piłki.

  Trzymajcie kciuki!

  Reprezentacja Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn

  link: Liga Światowa: List polskich siatkarzy do kibiców

  treść: Wybór wykonawcy ciągnął się przez 4-5 miesięcy. Microsoft obniżył ceny Windows XP do 20 USD za kopię, a Office do 30 za kopię. Mimo to ciągle byliśmy tańsi, mimo zaoferowania przez nich darmowych szkoleń dla nauczycieli.

  link: Linux zawita do filipińskich szkół

  treść: Ludzie w rządzie rozumieją teraz, że Linux może dać bardzo wiele, nie wymagając ogromnych nakładów finansowych. Przy zakupie nowych komputerów, 50% kosztów stanowi system operacyjny i pakiet biurowy. Ile ludzi na to stać?

  link: Linux zawita do filipińskich szkół

  treść: Uruchamiając portal MSN w Polsce udostępniamy polskim użytkownikom bazę newsów, modułów rozrywkowych, komunikator internetowy Windows Live Messenger, darmową pocztę internetową Windows Live Hotmail i wiele innych serwisów i usług. Na tym etapie pracy nad portalem i jego zawartością cenimy sobie bardzo wszelkie napływające do nas opinie użytkowników i wykorzystamy je do stworzenia jak najlepszej i możliwie najbardziej funkcjonalnej wersji ostatecznej portalu MSN

  link: MSN.pl już wkrótce

  treść: W celestynowskim magistracie próby z tego rodzaju oprogramowaniem trwały kilka lat. Obecnie urzędnicy pracują na nim bez większych problemów. Open Office jest instalowany na każdym nowym komputerze.

  link: Magistrat Celestynowa wybrał Open Source

  treść: Szukam możliwości ograniczania wydatków bieżących, w tym na oprogramowanie biurowe, a Open Office jest darmowy i spełnia nasze oczekiwania.

  link: Magistrat Celestynowa wybrał Open Source

  treść: Manhunt 2 odróżnia się od ostatnich high-endowych gier swoją nieustającą ponurością i nieczułością przez całą grę, co jest powodowane ciągłym wymogiem brutalnych morderstw, które przychodzą bohaterowi bez większego problemu lub dystansu do tych czynów.

  link: Manhunt 2 zakazany w Wielkiej Brytanii

  treść: Kancelaria Prezydenta RP ze zdumieniem i oburzeniem przyjmuje wypowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego dla magazynu „Vanity Fair”. Jest ona wysoce niestosowna i nie licuje z godnością urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który Aleksander Kwaśniewski sprawował przez dziesięć lat. Słowa byłego Prezydenta szkodzą zarówno wizerunkowi Polski w świecie, jak i budowaniu partnerskich relacji między Polską a Niemcami.

  Jest rzeczą niedopuszczalną, by jakikolwiek polski obywatel, a tym bardziej były Prezydent, zachęcał obce państwo do agresywnej polityki przeciwko własnemu krajowi.

  Uważamy, że w zaistniałej sytuacji polska opinia publiczna ma prawo domagać się od Aleksandra Kwaśniewskiego wyjaśnień i przeprosin.

  autor: Michał Kamiński, Sekretarz Stanu
  link: Michał Kamiński: wypowiedź Kwaśniewskiego dla magazynu „Vanity Fair” jest niestosowna

  treść: "Nigdy nie dokonalibyśmy tego sami. Poprzez siłę z jaką Microsoft próbował przepchnąć OOXML w celu jego zaaprobowania i posuwanie się nawet do obsadzania komitetów standaryzacyjnych Szwecji, Danii, Szwajcarii, Portugalii, Włoch i innych państw swoimi ludźmi, firma ta pokazała jak słaby jest ich format dokumentów. Dobre standardy nie potrzebują wywierania tego rodzaju presji. Kraje zaangażowane w proces standaryzacyjny udostępniły łącznie ponad dziesięć tysięcy komentarzy odnośnie problemów z OOXML, co okazało się nowym rekordem przy głosowaniu w sprawie standardu ISO. Microsoft wykonał heroiczne i kosztowne działanie w celu zdyskredytowania swej własnej propozycji, za co jesteśmy mu szczerze wdzięczni"

  autor: Pieter Hintjens, przewodniczący FFII.
  link: Microsoft laureatem nagrody "Najlepszy rzecznik przeciwko OOXML"

  treść: 1=Planowaliśmy pokojowy marsz, zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy rosyjskich homoseksualistów. Brutalność policjantów jakiej byliśmy świadkami jest szokująca. Zachęceni homofobią władz dali popis przemocy, nie przejmując się, że patrzy na nich cały świat. Rosyjski rząd podczas finału chciał pokazać światu, jak daleko posunęliśmy się do przodu od początku lat 90. Jednak sobotnie wydarzenia pokazały, jak niewiele w Rosji zrobiono, jeśli chodzi o fundamentalne prawa człowieka

  autor: Nicolas Alexeyev, pomysłodawca manifestacji
  link: Moskwa: milicja rozpędziła gejowską paradę

  treść: Członkowie ONR i NOP wielokrotnie wygłaszali publicznie rasistowskie i faszystowskie hasła, które ewidentnie łamały prawo. Dlatego wysłaliśmy do władz miast pisma protestacyjne przeciwko legalizowaniu ich manifestacji, by nie doszło do powtórki tego, co działo się na wrocławskim Rynku przed rokiem. Miasto nie wydało zgody na manifestację. Służby porządkowe powinny więc zdecydowanie interweniować w przypadku, gdyby faszyści dopuścili się podczas swojej demonstracji łamania prawa, np. przez skandowanie rasistowskich haseł. Polskie państwo powinno wreszcie sięgnąć do 13 artykułu Konstytucji RP i zdelegalizować zarówno NOP jak i ONR. Cieszy też, że ciągle są ludzie nieobojętni na faszyzm, gotowi czynnie przeciwko niemu protestować

  link: Narodowcy we Wrocławiu legalnie

  treść: W związku z informacjami pojawiającymi się w niektórych mediach oświadczamy, że Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk nie uczestniczy w powstawaniu nowej partii politycznej.

  Informacje takie traktujemy jako dalszy ciąg ataków na naszą rozgłośnię i jej założyciela oraz próbę manipulacji opinią publiczną w celu odwrócenia uwagi od palących problemów społecznych, które domagają się pilnego rozwiązania.

  Odbieramy to jako, niestety nie pierwszą, próbę konfliktowania i antagonizowania społeczeństwa, z wykorzystaniem kapłanów, wiary i Kościoła.

  link: Nie będzie partii ojca dyrektora?

  treść: 1=Biuro Federalne do spraw Bezpieczeństwa Informacji ostrzega użytkowników Internetu przed nową przeglądarką Chrome. Aplikacja firmy Google nie powinna być wykorzystywana do przeglądania Internetu, jak wypowiedział się rzecznik Biura dla Berliner Zeitung. Powiedział, że problemem Chrome jest fakt jego dystrybuowania jako wersji niedokończonej. Co więcej, ryzykiem jest fakt, że dane użytkownika przechowywane są przez pojedynczego dostawcę. Z wyszukiwarką, programem emailowym i nową przeglądarką, Google obejmuje wszystkie ważne rejony Internetu.

  link: Niemiecki rząd odradza używania Google Chrome

  treść: W tym momencie jest już jasne, że rząd Nigerii nie ma zamiaru rozpatrzyć naszych żądań, aby kontrola nad zasobami i ziemią w Delcie Nigru została przywrócona lokalnym mieszkańcom. Wszystkie koncerny powiązane z przemysłem naftowym w Delcie Nigru powinny przygotować się na zmasowane ataki na ich instalacje oraz personel

  autor: Ruchu na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND)
  link: Nigeria: rebelianci z Delty Nigru zrywają rozejm

  treść: Kontroluj swoją tożsamość

  SAN FRANCISCO (Digital ID World Conference), 24 września 2007

  Novell i społeczność open source rozpoczynają w ramach projektu Bandit kampanię “Kontroluj swoją tożsamość”. Celem akcji (http://cards.bandit-project.org) jest promowanie technologii kart informacyjnych oraz korzystania z nich.

  Każdego dnia miliony osób korzystających Internetu odczuwa niepokój, gdy musi wprowadzać swoje dane osobowe i hasła na kolejnych witrynach. Autorzy projektu Bandit dostrzegli ten problem i wyszli z inicjatywą, dzięki której użytkownicy mają dostęp do specjalnych kart Bandit — cyfrowych “dowodów osobistych”, z których korzysta się prowadząc transakcje w Internecie. Aby łatwo zarządzać swoimi kartami Bandit, użytkownicy mogą pobrać z internetowej strony akcji specjalny wieloplatformowy selektor kart informacyjnych DigitalMe przeznaczony do platform Linux i Macintosh lub selektor Windows CardSpace przeznaczony do systemów Windows firmy Microsoft.

  Technologia kart informacyjnych to już nie miraż. Jest rzeczywista i dostępna

  powiedział Bob Blakley, główny analityk w firmie Burton Group.

  Karty informacyjne pozwalają zmniejszyć częstotliwość korzystania z haseł i zapewniają łatwiejszą obsługę niż rozwiązania stosowane obecnie. Nowe karty torują drogę aplikacjom i modelom biznesowym, które będą oparte na nowatorskich sposobach korzystania z informacji związanych z tożsamością użytkowników.

  Jednym z elementów rozpoczynających kampanię “Kontroluj swoją tożsamość” jest demonstracja na żywo podczas konferencji Digital ID World (www.digitalidworld.com) odbywającej się w dniach 24-26 września br. w San Francisco.

  Novell prezentuje na niej współdziałanie kart Bandit oraz dwóch selektorów:

  • selektora DigitalMe opracowanego w ramach projektu Bandit,
  • a także selektora Windows CardSpace.

  W trakcie prezentacji karty Bandit są one używane do przeprowadzenia transakcji online z wykorzystaniem danych osobowych. Dalsza promocja będzie prowadzona przez kolejne pół roku, podczas kolejnych wydarzeń istotnych dla branży IT. Kulminacją kampanii będzie coroczna konferencja Novella o nazwie BrainShare, zaplanowana na marzec 2008 r.

  Serwis internetowy kampanii Kontroluj swoją tożsamość został w całości opracowany na platformie openSUSE i wykorzystuje składniki oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym pochodzące z projektów Eclipse Higgins i Pamela. Na użytkowników, którzy odwiedzą stronę internetową z zamiarem uzyskania kart Bandit, czekają liczne konkursy i nagrody. Dodatkowe informacje można uzyskać w serwisie internetowym kampanii pod adresem http://cards.bandit-project.org

  Akcję Novella wspiera firma Microsoft, starając się zapewnić, by wszyscy internauci niezależnie od użytkowanego systemu operacyjnego mieli dostęp do technologii kart informacyjnych. W niedalekiej przyszłości do akcji powinni włączyć się także inni partnerzy zajmujący się zarządzaniem tożsamością.

  Firma Microsoft uważa, że technologia kart informacyjnych, jak np. Windows CardSpace, jest integralną częścią zgodnego operacyjnie, bezpiecznego systemu zarządzania tożsamością

  powiedział Kim Cameron, główny architekt systemów obsługi tożsamości w firmie Microsoft.

  Dzięki tej kampanii projekt Bandit usuwa kolejną przeszkodę, która stała na drodze upowszechnieniu na świecie prostej, wiarygodnej technologii zarządzania tożsamością. W tym zakresie stworzenie rozwiązań nowej generacji nie wystarczy, trzeba dać użytkownikom odpowiednie narzędzia i pokazać korzyści płynące z użytkowania tej technologii.

  W środowisku klientów karty informacyjne (cyfrowe dowody osobiste) są albo tworzone samodzielnie, albo uzyskiwane od firm niezależnych. Zawierają one dane osobowe, takie jak nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail czy informacje o karcie kredytowej. Selektory są wykorzystywane do ich tworzenia i aktualizacji, a także do zarządzania kartami informacyjnymi. Pozwala to na utworzenie modelu tożsamości ukierunkowanego na użytkowników, w którym o stopniu poufności przekazywanych danych decydują oni sami, a nie odwiedzane witryny internetowe. Jednocześnie znika konieczność ręcznego tworzenia, dostarczania i aktualizowania danych identyfikujących, wprowadzanych na wielu witrynach. Kiedy użytkownik odwiedzi stronę internetową kompatybilną z kartami informacyjnymi i dokona transakcji takiej jak np. zakup produktu, selektor umożliwi wylegitymowanie się którąś z kart cyfrowych.

  Po wybraniu stosownej karty dane uwierzytelniające zostaną wysłane do autoryzującej transakcję strony internetowej niezależnego dostawcy na przykład banku, który wydał kartę kredytową który zweryfikuje, czy użytkownik dysponuje środkami niezbędnymi do dokonania zakupu. Potwierdzenie autoryzacji zostanie wysłane zwrotnie w bezpiecznym połączeniu, co umożliwi sfinalizowanie transakcji.

  Karty informacyjne sprawdzają się także w biznesie w środowiskach IT firmy można na przykład udostępnić pracownikowi dowód osobisty firmy, dający mu dostęp do zewnętrznych systemów list płac, do informacji o promocjach lub do zniżek oferowanych pracodawcy przez internetowych partnerów biznesowych. W przyszłości przedsiębiorstwa będą mogły używać rozwiązań takich jak Novell Access Manager (www.novell.com/products/accessmanager) do tworzenia prostych interfejsów akceptujących informacje płatnicze, zezwalających na lepszą kontrolę dostępu do sfederowanych aplikacji internetowych.

  Nowa generacja rozwiązań do zarządzania tożsamością jest gotowa, a Bandit wysforował się na prowadzenie w ich wdrażaniu

  powiedział Dale Olds, kierownik Projektu Bandit pracujący dla firmy Novell.

  Kilka miesięcy temu opracowaliśmy wieloplatformowy selektor kart informacyjnych, dorównujący funkcjonalnością selektorowi Windows CardSpace. Teraz pracujemy nad tym, by karty informacyjne trafiły do rąk wszystkich osób, które mogą skorzystać na ich używaniu.

  link: Novell namawia do korzystania z cyfrowych dowodów tożsamości

  treść: Natrafiliśmy na kilkadziesiąt jam zasobowych na żywność lub odpadki oraz innych, które mieszkańcy osady wykopali w różnych celach. Prócz typowych jam natknęliśmy się też na duże obiekty wykopane przy pobieraniu lessu, używanego do lepienia naczyń czy wylepiania chat.

  link: Nowa Huta: odkryto fragment osady z neolitu

  treść: promować i chronić domenę publiczną poprzez: 1) umożliwianie autorom zrzeczenia się z praw autorskich do poszczególnych utworów i łatwiejsze komunikowanie tej informacji, 2) udostępnienie narzędzi, dzięki którym każda osoba może stwierdzić, że dany utwór nie jest objęty prawami autorskimi lub pokrewnymi.

  link: Nowa licencja Creative Commons?

  treść: W związku z treścią emitowanego w telewizji spotu wyborczego przez Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej, stwierdzam, że bezprawnie wykorzystano mój wizerunek, głos i naruszono moje dobra osobiste - na zasadzie art. 24 k.c. żądam natychmiastowego zaprzestania tych naruszeń i wycofania spotu wyborczego z emisji telewizyjnej.

  link: O. Rydzyk żąda przeprosin od PO i wycofania emisji jednego ze spotów

  treść: Podnoszenie świadomości na poziomie międzynarodowym wśród Krajów Członkowskich UNESCO będzie trwać, musi być ono jednak uzupełniane podnoszeniem świadomości na innych poziomach. Potrzebna nam strategia i użyteczne zasoby do rozwoju różnych form działalności, takich jak warsztaty.

  link: OER: refleksje międzynarodowej społeczności

  treść: Społeczności lokalne, językowe i zajmujące się określonym tematem będą uzupełniać i rozszerzać początkowe działania międzynarodowej społeczności OER. UNESCO będzie promować rozwój sieci dotyczących spraw lokalnych, językowych lub zajmujących się jedną dziedziną, które mogą wspierać konkretne działania regionalne i lokalne, zachowując międzynarodowy kontakt poprzez społeczność OER.

  link: OER: refleksje międzynarodowej społeczności

  treść: Należy rozwijać zasoby Zrób-To-Sam/Zróbmy-To-Wspólnie, aby umożliwić aktywne zaangażowanie w ruch OER.

  link: OER: refleksje międzynarodowej społeczności

  treść: UNESCO mogłoby rozpocząć współpracę z czołowymi agencjami zajmującymi się zapewnianiem jakości w edukacji w imieniu członków międzynarodowej społeczności OER, a także rozwijać swoje własne wytyczne stosowane do zapewnienia jakości OER.

  link: OER: refleksje międzynarodowej społeczności

  treść: Już rozpoczęta dyskusja dotycząca zidentyfikowania i rozważenia wszystkich opcji zrównoważenia OER musi toczyć się dalej. Należy opisać, przetestować i ocenić modele, a następnie szeroko podzielić się uzyskaną wiedzą.

  link: OER: refleksje międzynarodowej społeczności

  treść: Prawo autorskie i jego następstwa dla OER jest kwestią, która musi być rozważona przez społeczność OER. Tak dla instytucji, jak i dla twórcy i użytkownika materiałów sytuacja musi być jasna. UNESCO będzie podtrzymywać dyskusję na ten temat, biorąc pod uwagę szczególnie wypowiedzi ekspertów.

  link: OER: refleksje międzynarodowej społeczności

  treść: Po udanym debiucie, jakim była pierwsza edycja festiwalu, trochę się obawiałem, czy przy następnej będziemy w stanie to powtórzyć. Tegoroczny festiwal był jednak nawet odrobinę lepszy. Impreza zwróciła większą uwagę mediów, co jest dobrym znakiem na przyszłość. W tym roku przyjechało tutaj bardzo dużo ludzi. Sprzedaliśmy około 8 tysięcy biletów, co jak na tego rodzaju festiwal z muzyką alternatywną jest bardzo dobrym wynikiem.

  link: Off Festival 2007

  treść: Z jednej strony bardzo mi się dziś podobało, pomysł festiwalu jest bardzo dobry i włożono w niego wielki wysiłek. Z drugiej jednak, jako artysta trochę się męczyłem grając dla publiczności o godzinie 15. Wydawało mi się, że na Scenie Leśnej, choć małej, panowała lepsza atmosfera. Trochę się czułem jak w takiej kolejce: następny, potem następny. Podoba mi się w każdym razie sam pomysł prezentowania muzyki ambitnej.

  link: Off Festival 2007

  treść: Gram na światowych festiwalach od lat 80., ale rzadko zdarzało się, by na jednej imprezie można było posłuchać tak różnej muzyki. Festiwale na Zachodzie są dziś jak supermarkety. Tutaj czuć niezależność, tutaj naprawdę jest off.

  link: Off Festival 2007

  treść: Gorąco pragnę pobudzić do aktywności obywatelskiej wszystkich zniechęconych czy obojętnych, bo przecież stan spraw publicznych wpływa istotnie na losy nas wszystkich.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Nie oczekujmy, że państwo samo będzie gwarantem tego ładu. Gwarantem jesteśmy my wszyscy, my, polscy obywatele. To my – społeczeństwo – powinniśmy być solidarni i odpowiedzialni.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: To była nasza wspólna tragedia, wspólna żałoba, która naznaczyła nas smutkiem i dotkliwym bólem. Ale też pokazała nam wszystkim, że nasze społeczeństwo i nasze państwo tej wielkiej próbie sprostało. Sprostała jej polska demokracja, polska Konstytucja. Sprostaliśmy wszyscy. Demokratyczny ład instytucjonalny, który zbudowaliśmy w ciągu tych ponad 20 lat zmian w Polsce, sprawił, że w tym trudnym czasie potrafiliśmy zapewnić ciągłość władzy państwowej.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Dwadzieścia lat temu w Polsce odrodziły się dwie wielkie wartości: własne niepodległe i demokratyczne państwo i wolne aktywne społeczeństwo.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Dzisiaj nasz naród ma wszelkie powody, aby z ufnością patrzeć w przyszłość. Jesteśmy wolni i żyjemy w wolnym świecie, w wolnym kraju. Nikt na nasza polską wolność nie czyha, nikt na nas nie czyha. Żyjemy w kraju niepodległym, bezpiecznym i szanowanym na świecie. Nawet obecnie, mimo światowego kryzysu i trudności, które nas także dotykają, mamy szansę gospodarczego rozwoju. Przeżywamy prawdziwy skok edukacyjny. Podnoszą się nasze kompetencje i kwalifikacje.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Byłem i pozostaję człowiekiem Solidarności, wielkiego społecznego zrywu przeciwko dyktaturze, którego 30. rocznicę będziemy obchodzić w tym miesiącu. Dzięki Solidarności odzyskaliśmy wolność i suwerenność, ale także odzyskaliśmy prawo do różnienia się. To prawo przyniosło normalność, której tak bardzo pragnęliśmy dla naszej Ojczyzny. I tylko od nas zależy, czy uczestnicząc w nieuchronnych sporach, wykopujemy między sobą przepaść, czy też prowadząc demokratyczną debatę zachowujemy wzajemny szacunek i troskę o sprawy nadrzędne. Tak jak tego oczekiwał od nas, przemawiając tu, w tym gmachu, wielki Polak Jan Paweł II.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Potencjał, energia i pomysłowość Polaków wymagają obecnie debaty, pogłębionej debaty i dobrych inicjatyw w wypełnianiu ambitnego zadania – umocnienia obywatelskiego modelu naszej demokracji. Chcę tę debatę i te inicjatywy wspierać. Chcę im patronować.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Nie będzie także stabilnego rozwoju naszego regionu bez współpracy z Rosją. Będę sprzyjał rozpoczętemu procesowi zbliżenia i pojednania polsko-rosyjskiego. To ważne wyzwanie chwili, stojące zarówno przed Polską, jak i przed Rosją.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Wygłoszone dziś deklaracje o współpracy dialogu i otwartości pozostaną dla mnie, dla moich działań niezmiennym drogowskazem. Wierzę w polską drogę. Wierzę, że można iść nią odważnie i śmiało do przodu. Wierzę w Polskę. Wierzę w patriotyzm codziennego trudu, codziennej pracy. Co więcej, wierzę w nasze polskie umiejętności i zdolności, bo po prostu wierzę w nas, Polaków.

  link: Orędzie Bronisława Komorowskiego

  treść: Zamachowiec prowadził pick-upa który wbił się w konwój przejeżdżający przez punkt kontrolny. W tym momencie mogę powiedzieć, że co najmniej 20 osób, w tym żołnierzy i policjantów, zostało zabitych - powiedział agencji Reutera przedstawiciel policji Fareed Khan.

  link: Pakistan: 20 ofiar w ataku zamachowca-samobójcy

  treść: Apelujemy do wszystkich Internautów, zwłaszcza osób, będących właścicielami stron internetowych, o pomoc w tworzeniu projektu ustawy „Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym”, a następnie w dalszym etapie projektu, o pomoc w zebraniu podpisów pod ustawą, po to, abyśmy już nigdy więcej nie musieli padać ofiarą, chorych przepisów. Przepisów, które ograniczają naszą wolność, takich jak obecna ustawa o prawie prasowym, zobowiązująca właścicieli stron internetowych, w tym użytkowników serwisów blogowych, do przymusowej rejestracji swoich www w sądzie.

  link: Partia Piratów apeluje o pomoc w tworzeniu "Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym"

  treść: Polskie prawo stanowi, iż internet, jako całość jest środkiem masowego przekazu i podlega tym samym restrykcjom prawnym, co prasa. Mówiąc mniej ogólnie, każda forma działalności, uprawianej przez dłuższy okres czasu i mającej charakter stały, tak, jak strony internetowe, czy blogi, zobowiązuje twórcę, czy też właściciela www, do rejestracji.

  link: Partia Piratów apeluje o pomoc w tworzeniu "Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym"

  treść: Tego typu stwierdzenia, jak przedstawione w powyższym cytacie, są - moim zdaniem - w głównej mierze odpowiedzialne za panikę i dezinformacje internautów. Podstawowym problemem jest to, że postanowienie Sądu Najwyższego nie jest jeszcze dostępne dla zainteresowanych, ale poza tym: gdzie tu odpowiedzialność, jeśli wprowadza się czytelników w błąd?

  link: Partia Piratów apeluje o pomoc w tworzeniu "Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym"

  treść: W związku z wielkim odzewem, z jakim spotkał się ww. artykuł wśród internautów, zwracam się do Rady Informatyzacji z prośbą o wyjaśnienie obecnej sytuacji prawnej właścicieli prywatnych stron internetowych w Polsce. Chodzi tu zwłaszcza o przeanalizowanie relacji pojęć "dziennik" i "czasopismo" do publikacji internetowych, ponieważ jeśli uznać te publikacje za spełniające kryteria dzienników lub czasopism w świetle prawa prasowego (ustawa z dn. 26 stycznia 1984 r.), to każda taka strona rzeczywiście mogłaby wymagać rejestracji. Takie rozumienie wspomnianych pojęć w oczywisty sposób pozostawałoby w sprzeczności z postulowanym także przez Radę Informatyzacji "rozwojem standardów i technologii informatycznych", a także społeczeństwa informacyjnego.

  link: Partia Piratów apeluje o pomoc w tworzeniu "Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym"

  treść: Wszyscy rozumiemy, że ta gra jest bardzo brutalna i nieprawidłowa dla dzieci. Dorośli [jednak] powinni mieć możliwość podejmowania własnych decyzji dotyczących tego, w co chcą grać.

  autor: Bradley Smith, twórca petycji
  link: Petycja przeciwko zakazie gry Manhunt 2 w Wielkiej Brytanii

  treść:

  1. Czym dla państwa jest Społeczeństwo Informacyjne?
  2. Jakie są państwa pomysły na to jak walczyć z wykluczeniem technologicznym części (zwłaszcza biedniejszego) społeczeństwa?
  3. Jak będą państwo realizować ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych i innych aktów prawnych, które wymagają od urzędów używania otwartych standardów (zwłaszcza ISO/IEC 26300 - popularnego ODF) w systemach teleinformatycznych w administracji publicznej i co zrobili państwo w tym kierunku do tej pory?
  4. Jak maja państwo zamiar walczyć z monopolem na rozwiązania informatyczne tak w edukacji, administracji jak i ogólniej w gospodarce, zwłaszcza jeśli chodzi o oprogramowanie?
  5. Czy uważają państwo, że materiały TVP sfinansowane przez społeczeństwo z abonamentu RTV powinny być dostępne dla obywateli przez internet bez ograniczeń i restrykcji (np. ze względu na używany system operacyjny lub ograniczone geograficzne)?
  6. Z powodu nowych technologii (zwłaszcza internetu) prawo do prywatności staje w konflikcie z prawem autorskim, gdyż aby kontrolować przestrzeganie praw autorskich w internecie należy naruszać prawo do prywatności obywateli - proszę opisać swoje poglądy na te sprawy i pomysł jak rozwiązać ten problem.
  7. Jaki mają państwo pogląd na anachronizm w którym pośrednicy w dystrybucji mediów i dóbr kultury przestają być potrzebni, jednak, poprzez zabiegi prawne, starają się utrzymać uprzywilejowaną pozycję na rynku?
  8. Konstytucja gwarantuje darmową edukację, wiemy jak ma się to do rzeczywistości - jakie mają państwo propozycje zmiany tej sytuacji?
  9. Jakie maja państwo propozycje rozwiązania problemu patentów i ogólniej prywatnych monopoli (np. często nie potrzebnych koncesji, zezwoleń), które coraz wyraźniej szkodzą rozwojowi gospodarki?
  10. Patenty na leki, sprawiają iż cenny leków są o wiele droższe niż mogło by to być bez patentów. Jakie mają państwo alternatywne propozycje finansowania badań nad lekami bez sięgania tak brutalnie do kieszeni konsumentów?
  11. Jak państwo odniosą sie do sytuacji w której organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pobierają ogromne opłaty kompensacyjne np. dodane do czystych płyt CD,DVD, a mimo to kopiowanie dzieł, do których prawa owe organizacje posiadają, nazywane jest złodziejstwem, piętnowane a w wielu wypadkach zakazane przez prawo.
  link: Polska Partia Piratów zadaje pytania partiom biorącym udział w wyborach parlamentarnych 2007

  treść:

  1. Ile partia płaci organizacji zbiorowego zarządzania za umieszczenie swojego spotu na swojej własnej stronie?
  2. Co podpowiedziałby Pan/Pani internaucie, do którego zwróciła się organizacja zbiorowego zarządzania z żądaniem opłat za umieszczenie w jego blogu spotu reklamowego partii, z której Pan/Pani kandyduje do Sejmu/Senatu?
  3. Jak Pan/Pani głosowała podczas procesu legislacyjnego dotyczącego nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
  4. Czy uważa Pan/Pani, że umieszczenie linku do Pańskiej/Pani strony internetowej jest pomocnictwem przy naruszeniu prawa autorskiego?
  link: Polska Partia Piratów zadaje pytania partiom biorącym udział w wyborach parlamentarnych 2007

  treść: Nawet w Nature były publikacje, które później okazywały się oszustwem, ze słynną zimną fuzją i dziedziczeniem przez cytoplazmę na czele. Każdy, kto ma dużo sprytu może oszukać nawet bardzo dokładny system recenzowania. W Wikipedii jest takie oszustwo dokonać łatwiej – ale sprytny hoax przechodzi nawet w najbardziej renomowanych wydawnictwach.

  link: Polska Wikipedia ofiarą żartu o fikcyjnym komuniście

  treść: 1=Polski system finansowy okazał się szczególnie odporny na szoki, które do tej pory wstrząsnęły systemem finansowym w Stanach Zjednoczonych, czy w Europie

  autor: Jacek Rostowski
  link: Polski rynek odporny na kryzys

  treść: Osoby niepełnosprawne mają te same prawa, co wszyscy obywatele. W rzeczywistości jednak napotykają na wiele przeszkód, które uniemożliwiają im pełne z nich korzystanie. Mimo zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, w społeczeństwie nadal funkcjonuje bardzo wiele stereotypów. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdzie osoby niepełnosprawne poprzez brak podstawowych informacji o istniejących możliwościach edukacji, rehabilitacji, wsparcia psychologicznego, prawnego zostają skazane na życie w izolacji. - mówi prezes fundacji Sylwia Skuza

  link: Pomoc społeczna: w listopadzie ruszył projekt "Urząd bez barier" organizowany przez Fundację "KEJA"

  treść: Zauważamy, że niepełnosprawni, jak i ich rodziny szukają wiedzy oraz możliwości, aby wyrównać swoje szanse w społeczeństwie. Kompleksowa informacja, lepsze poznanie problemów i oczekiwań osób niepełnosprawnych, integracja poprzez aktywne uczestniczenie w życiu społecznym, przełamywanie barier mentalnych, to cele do realizacji, aby osoby niepełnosprawne stały się pełnowartościowymi obywatelami państwa. Dlatego szkolenia dla urzędników administracji państwowej są tak ważne, gdyż właśnie ta grupa osób jest pierwszym ogniwem budującym pomost do „normalnej” codzienności. - dodaje Skuza

  link: Pomoc społeczna: w listopadzie ruszył projekt "Urząd bez barier" organizowany przez Fundację "KEJA"

  treść: Biorąc pod uwagę wskazania Dyrektywy PSI, która zaleca ułatwianie ponownego wykorzystania informacji, licencje Creative Commons wydają się właściwym narzędziem do realizacji tego celu. [...] Internetowy proces licencjonowania jest zestandaryzowany i umożliwia proste przeszukiwanie treści. Teoretycznie wszystkie licencje CC są kompatybilne z Dyrektywą PSI, jednak nie wszystkie w najlepszy sposób pozwalają realizować wartości promowane przez Dyrektywę. Problematyczne stają się te licencje, które zawierają warunek non-commercial i non-derivatives, gdyż ograniczają dalsze wykorzystanie treści.[...] Dlatego najbardziej kompatybilne są licencje CC-PD i CC-BY

  link: Powstał raport na temat wykorzystania CC do publikowania informacji publicznych

  treść: All in all, I support the proposal of creating a Silesian-language Wikipedia. It will contribute strongly to making knowledge and information available to Silesian-speakers with no command of the standard languages of Polish, German or Czech. On the other hand, such a Silesian Wikipedia will also contribute to the reaffirmation of the traditional multilingualism in Central Europe, which has been on the wane since 1945, when pursuing various policies of ethnolinguistic homogenization became the norm in the region until the turn of the 21st century.

  link: Powstała Śląska Wikipedia

  treść: W dniu dzisiejszym organa ścigania zatrzymały Artura Piłkę, pracownika Kancelarii Prezydenta RP. Od końca maja br., tj. od powzięcia wiadomości o prowadzonym postępowaniu, Kancelaria ściśle współpracowała z Policją w celu pełnego wyjaśnienia sprawy. W rozmowach z ministrami Januszem Kaczmarkiem i Zbigniewem Ziobro Prezydent RP podkreślał, że z uwagi na fakt zatrudnienia Artura Piłki w Kancelarii Prezydenta RP sprawa powinna być prowadzona ze szczególną determinacją i pryncypialnością. Na prośbę Policji, dla dobra śledztwa Artur Piłka nie został odwołany z pełnionego stanowiska doradcy ds. sportu aż do dnia zatrzymania. Dziś Prezydent RP podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu Artura Piłki z pełnionej funkcji.

  link: Pracownik Kancelarii Prezydenta aresztowany

  treść: Sprzedawcy na Florydzie mają zamiar sprzedawać bardzo brutalną girę wideo, nazwaną Manhunt 2, która będzie dostępna na platformie do gier Nintendo Wii przyjaznej dzieciom.
  (...)
  Urządzenie Wii nie korzysta z tradycyjnych kontrolerów gier z naciskanymi przyciskami, lecz z czujników ruchu… To jest urządzenie treningowe.

  link: Prawnik z Florydy zaniepokojony wydaniem na konsolę Wii gry Manhunt 2

  treść: Premier Salam Fayad podał do dymisji swój rząd. Dymisja ta wejdzie w życie po utworzeniu rządu zgody narodowej, najpóźniej pod koniec obecnego miesiąca - biuro prasowe Fajjada.

  link: Premier Autonomii Palestyńskiej podał się do dymisji

  treść: Z wielkim poruszeniem przyjąłem wiadomość, że Prezydent Polski Lech Kaczyński z Małżonką wraz z liczną delegacją przedstawicieli polskiego społeczeństwa zginęli dzisiaj w katastrofie lotniczej. To co się wydarzyło jest wielką stratą dla naszego sąsiadującego kraju. Nasze myśli łączą się dzisiaj z krewnymi i przyjaciółmi tych, którzy zginęli oraz z całym narodem polskim.

  link: Premier Szwecji złożył kondolencje po tragicznej katastrofie w Smoleńsku

  treść: Jag har med bestörtning tagit emot beskedet att Polens president Lech Kaczyński med fru och en stor delegation företrädare för det polska samhället har omkommit idag i en flygolycka. Det som hänt är en stor katastrof för vårt grannland, och våra tankar är idag med anhöriga och vänner till de omkomna liksom med hela den polska nationen.

  link: Premier Szwecji złożył kondolencje po tragicznej katastrofie w Smoleńsku

  treść: Spotkanie dotyczyło oczywiście sytuacji w służbie zdrowia. Bardzo wiele wątków, które pojawiły się dzisiaj to wątki, które znam także z poprzednich moich konsultacji. One są związane z ogólną sytuacją w służbie zdrowia, z różnego rodzaju zagrożeniami takimi jak nierówność szpitali państwowych i szpitali prywatnych, jak groźba związana z dziką prywatyzacją, jak skrajny nieporządek, jeśli chodzi o wynagrodzenia w służbie zdrowia. Na przykład na tych samych stanowiskach, według informacji, które otrzymałem dzisiaj, ale które pokrywają się z tym, co wiedziałem, bywają różnice 1 do 10 w konkretnych kontraktach dla konkretnych pracowników. Była mowa o środkach zapobieżenia temu stanowi rzeczy, z drugiej strony była również mowa o pewnych problemach szczegółowych, a mianowicie o problemach związanych z grupą anestezjologów. To jest grupa licząca w tej chwili, jeżeli chodzi o osoby pracujące w tym zawodzie, trzy i pół tysiąca. Brakuje tysiąc osób. Jak wiadomo służba zdrowia nie jest w stanie działać bez anestezjologów, operacja ratowania ludzkiego życia, czyli intensywna terapia bardzo silnie się wiążą z tym zawodem. Trzeba podjąć pewne kroki, aby deficyt, o którym mówię a także ilość osób w zaawansowanym i średnim wieku się zmniejszyła – nie w tym sensie, że ja tym osobom chciałbym zabronić pracować, w najmniejszym stopniu nie o to chodzi, chodzi tylko o to, żeby więcej osób młodszych uprawiało ten zawód ze względu na to, że dzisiaj przeciętna wieku – szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że anestezjolodzy to jest grupa, która może przejść na emeryturę w wieku lat sześćdziesięciu – jest zbyt wysoka. Raz jeszcze powtarzam – to w niczym nie ogranicza często niezwykle wysokich kompetencji ludzi doświadczonych. W końcu była mowa także o sprawie prywatyzacji uzdrowisk. Pan przewodniczący wskazał także na zainteresowanie ewentualnymi konsultacjami środowisk związanych ze związkami zawodowymi nauczycieli. Chciałem też bardzo jasno oświadczyć, że skoro zebrał się „biały szczyt”, to nie zamierzam urządzać żadnego szczytu o charakterze konkurencyjnym. Zamierzam tylko prowadzić konsultacje co do tych ustaw, których projekty zostały przedstawione Sejmowi, w takim trybie, który znamy. O niektórych wadach i zagrożeniach dzisiaj była również mowa. To są wady, które w tym przypadku i ja dostrzegam. W istocie moje uprawnienia są dwa: inicjatywa ustawodawcza i ewentualnie weto, bądź skierowanie ustawy w świetle art. 68 i art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej do Trybunału Konstytucyjnego. Ciągle mam nadzieję, że będziemy mieli zarówno sytuację, w której opanowany zostanie bieżący kryzys, bo to, co zostało dzisiaj jeszcze raz potwierdzone, to głębokie konflikty wewnątrz służby zdrowia. O tym rozmawiałem ze związkami solidarnościowymi, o tym dzisiaj rozmawiałem ze związkami OPZZ, a więc wydawałoby się z konkurencyjnymi organizacjami, ale ocena sytuacji jest bardzo podobna. Trzeba więc zapobiec różnym zjawiskom na krótką metę, i trzeba dokonać niezbędnych reform w dłuższej perspektywie. Konsultacje będą kontynuowane.

  link: Prezydent rozmawia z OPZZ

  treść: Kiedy byłem sportowcem, zawsze po wyczerpującym meczu piłem piwo, które uspokaja i zawiera elementy regenerujące wyczerpany organizm. Mikael Johansson

  link: Regenerujący napój sztokholmskich hokeistów

  treść: 1.Czy opowiada się Pan(i) za jednoizbowym Parlamentem?
  2.Czy opowiada się Pan(i) za zmniejszeniem liczby parlamentarzystów do maksimum 300 osób?

  autor: pytania rumuńskiego referendum
  link: Rumunia: obywatele wybierają prezydenta i głosują w referendum

  treść: Ta sprawa została zakończona i wygrano standaryzację. Europejski Sąd jasno dał do zrozumienia, że informacje potrzebne do interoperacyjności nie mogą być utrzymywane w tajemnicy, a porozumienie pokazało, że Microsoft nie widział innej drogi jak udostępnić te dane. Dzięki temu ustali się standard, który wszyscy teraz mogą przyjąć.

  Komisja Europejska dotarła dalej aniżeli inne antymonopolowe organy na świecie, i była bardziej skuteczna. Zasłużyli na wdzięczność i wsparcie po przebyciu 80% tej drogi. Niezależnie od tego, niejeden mógł mieć nadzieję na odważne wspomnienie problemów spowodowanych przez patenty na oprogramowanie w ramach interoperacyjności i rywalizacji, adresując jasne wymagania dla właściwego urzędu politycznego jako odbiorcy tej sprawy.

  Również nie powinniśmy zapominać, że to nie jest tylko jeden obszar w którym Microsoft przejawia to samo zachowanie. Istnieją skargi antymonopolowe od European Committee for Interoperable Systems (ECIS) i Opery na temat niewłaściwego zachowania w obszarach biurowych, Internetu i przeglądarek internetowych. Jeżeli identyczne metody są niewłaściwe w jednym obszarze, to powinny być niewłaściwe również w innym. Więc, jeżeli Komisja Europejska pragnie podążyć za korzystnym przykładem, to nie powinna mieć problemów z przeprowadzeniem dochodzenia w sprawie innych skarg.

  Ogólnie rzecz biorąc podsumowanie jest pozytywne. Kiedy FSFE wsparła w 2001 roku Komisję Europejską w jej dochodzeniu antymonopolowym przeciwko Microsoftowi, naszym celem było udostępnienie tych informacji Wolnemu Oprogramowaniu. Pracując wspólnie od 2003 z zespołem Samby, daliśmy radę to uzyskać.

  link: Samba otrzymała dostęp do specyfikacji za 10 tysięcy euro

  treść: Marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej, wykonuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej w razie: śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej

  autor: Art.131.2.1) Konstytucja RP
  link: Samolot prezydencki rozbił się pod lotniskiem w Smoleńsku, zginęli wszyscy pasażerowie

  treść: Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów Ludwika Dorna

  Szanowny Panie Premierze!

  W liście otwartym do Pana, napisanym pod patronatem portalu internetowego Jakilinux.org, poruszona została kwestia możliwości zastosowania oprogramowania open source oraz systemów operacyjnych opartych na Linuksie w administracji publicznej. Pojawia się w nim postulat zrezygnowania z oprogramowania oferowanego przez firmę Microsoft na rzecz oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym.

  Autorzy przedstawiają kilka argumentów przemawiających za takimi zmianami. Po pierwsze, stwierdzają, iż tego typu przejście zapewni rozwój polskiego rynku informatycznego i sektora wysokich technologii, generując zapotrzebowanie na usługi związanego z nimi wykwalifikowanego personelu. Po drugie, wskazują na fakt, iż państwo polskie miałoby znacznie większą swobodę w wyborze dostawców systemów operacyjnych i aplikacji różnego rodzaju, gdyż systemy Windows i związane z nimi najbardziej popularne aplikacje są oferowane przez Microsoft na zasadzie wyłączności. Po trzecie, autorzy zauważają, że systemy operacyjne opierające się na Linuksie mają znacznie wyższe standardy bezpieczeństwa - znacznie trudniej jest uzyskać nieautoryzowany dostęp do danych zawartych w komputerze, którego system oparty jest na Linuksie, niż do tych znajdujących się w komputerze, który ma zainstalowaną jedną z wersji Windows. Po czwarte w końcu, autorzy wskazują, iż oprogramowanie open source ma zawartą w licencji klauzulę dowolności jego wykorzystywania - nie są pobierane opłaty za jego użytkowanie oraz nie ma rozgraniczenia między użytkiem prywatnym a komercyjnym czy instytucjonalnym.

  Bez wątpienia powyższe argumenty są bardzo trafne, jednakże przedstawiona koncepcja ma także swoje słabe strony. Po pierwsze, koszty związane z migracją do oprogramowania open source będą bardzo wysokie - jest to oprogramowanie wciąż jeszcze stosunkowo mało popularne, w związku z czym będzie trzeba przeprowadzić szkolenia dla urzędników instytucji publicznych na niespotykaną dotąd skalę. Dodatkowo państwo polskie poniesie zapewne znaczne wydatki z tytułu zrywania dotychczasowych umów na korzystanie z oprogramowania Microsoft. Po drugie, korzystanie z oprogramowania całkowicie darmowego w administracji publicznej byłoby realnie niemożliwe - nie dałoby się zapewnić jego serwisowania na odpowiednim poziomie. Powstałyby edycje płatne, oparte na open source, a oferowane przez takie firmy jak Sun, IBM czy Red Hat. Uzyskanie na nie licencji byłoby bez wątpienia tańsze niż licencje Microsoftu, jednak nie można powiedzieć, że nie wiązałoby się to z żadnymi wydatkami. Po trzecie, bez wątpienia ewentualna decyzja o przejściu na Linuksa spotkałaby się ze znacznym oporem ze stronny urzędników. Można tu mówić o swoistym "lobby przyzwyczajeń" - po tak długim okresie użytkowania różnych edycji oprogramowania Microsoftu przejście na Linuksa wiązałoby się ze znacznym osobistym wysiłkiem zainteresowanych, bo nawet w środowiskach graficznych, które mają ułatwić korzystanie z Linuksa, propozycje są diametralnie odmienne od systemów Microsoftu. Po czwarte, oprogramowanie open source z racji swojej odmienności miewa problemy z obsługą urządzeń peryferyjnych - niejednokrotnie na nowe sterowniki trzeba czekać dłużej niż w przypadku Windows.

  Podsumowując, kwestia ta jest bez wątpienia godna bliższego się jej przyjrzenia. Należałoby przeprowadzić analizę kosztów podjęcia ewentualnej decyzji o przejściu na oprogramowanie open source, uwzględniając wszystkie wyżej wymienione czynniki i wiele innych. Wydaje się jednak, że w obliczu obecnej tendencji do coraz szybszego informatyzowania się życia społecznego nie warto pozostawać tylko i wyłącznie w orbicie monopolistycznych wpływów firmy Microsoft. Dlatego też chciałbym uprzejmie prosić Pana o wyrażenie swojego stanowiska w tej kwestii i udzielenie mi informacji o działaniach rządu w tym kierunku.

  Z wyrazami szacunku Janusz Gałkowski senator RP

  link: Senator PiS pyta o WiOO

  treść: W dniu 23 stycznia br. ok. godz. 19 podczas podejścia do lądowania na lotnisku Mirosławiec miała miejsce katastrofa samolotu CASA z 13. eskadry lotnictwa transportowego z Krakowa. Samolot odbywał lot po zaplanowanej trasie: Warszawa - Powidz - Poznań - Krzesiny - Mirosławiec - Świdwin - Kraków. Na pokładzie było 18 osób, w tym 14 pasażerów i 4 członków załogi. Są ofiary śmiertelne.

  Na miejscu katastrofy trwa akcja ratunkowa, którą bezpośrednio kieruje zastępca Dowódcy 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu ppłk Zbigniew Wolewicz.

  Na miejsce udała się Wojskowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych MON, której przewodniczy płk Drozdowski. Teren został zabezpieczony przez Żandarmerię Wojskową. Na miejsce wypadku udali się również prokuratorzy wojskowi

  autor: ppłk Wiesław Grzegorzewski
  rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych
  link: Siły Powietrzne wydają oficjalny komunikat

  treść: O 8.45 zadzwonił do nas kapitan statku. Powiedział, że z różnych stron podpływają pirackie łodzie i uzbrojeni mężczyźni zaczynają przejmować kontrolę na pokładzie. Około 11:45 dotarł do nas e-mail w którym kapitan potwierdził, że grupa piratów uzbrojonych w karabiny maszynowe przejęła kontrolę nad chemikaliowcem. Kontrolujemy sytuację, i o ile to możliwe, śledzimy pozycję statku korzystając z zamontowanych na pokładzie lokalizacyjnych - Per H. Hansen rzecznik firmy odpowiedzialnej za statek.

  link: Somalia: piraci porwali chemikaliowiec z Polakami

  treść: Wszystkie cztery łodzie Tamilów zostały zniszczone. Zabito 26 Tygrysów Morza w tym liderem rebeliantów na pokładzie. Straciliśmy jednego marynarza, z powodu ostrzału z broni palnej przez nieprzyjaciela, a także 3 funkcjonariuszy zostało rannych. - Mahesh Karunarathen rzecznik marynarki lankijskiej.

  link: Sri Lanka: Tamilowie zaatakowali na morzu pod Chalai

  treść: 120 członków LTTE (Tamilów) zostało zabitych, a 250 rannych. 25 żołnierzy lankijskich zostało zabitych, 10 jest zaginionych, a 160 rannych" - poinformował lankijski brygadier Udaya Nanayakkara.

  link: Sri Lanka: krwawe starcia pod Kilinochchi

  treść: Zajęcie Kilinochchi przez naszych żołnierzy to historyczne zwycięstwo narodu, Nad Kilinochchi powiewa narodowy sztandar Sri Lanki - poinformował rzecznik rządu Maithripala Sirisena.

  link: Sri Lanka: padła stolica Tamilskich Tygrysów

  treść: 28 grudnia 1233
  w tym miejscu
  Wielki Mistrz krzyżacki Hermann von Salza
  i mistrz krajowy Herman Balk
  lokowali miasto Toruń

  W 775 rocznicę lokacji
  mieszkańcy Torunia

  link: Stary Toruń: odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwotną lokację Torunia

  treść:

  • Łatwe logowanie i konfigurowanie dla obecnych użytkowników Windowsa w szczególności dla użytkowników Visty. Microsoft chce, żeby użytkownicy byli w stanie logować się do kont Live jedynie poprzez wpisanie nazwy i hasła (przyp. michuka: zapewne chodzi o wykorzystanie nazwy i hasła użytkownika aktualnie zalogowanego w systemie).
  • Microsoft chce żeby Windows Live kierował ruch sieciowy do różnych lokalizacji w sieci Microsoft, np. Live skieruje się do MSN, Live Search i reklamodawców których Microsoft preferuje.
  • Użytkownicy Windows Mobile otrzymają rozszerzone możliwości Live, które ułatwią połączenie z PC, zwiększą funkcjonalność Live ID na urządzeniach przenośnych, poprawią reklamy w urządzeniach przenośnych oraz ogólnie podniosą wydajność Windows Mobile poprzez bliższą współpracę z producentami telefonów.
  • Jak każda inna firma, Microsoft chce żeby Live stał się platformą socjalną i agregatorem do dzielenia się i komunikowania z rodziną i znajomymi.
  link: Szczegóły dotyczące Windows 7

  treść:

  • Microsoft pracuje nad wyglądem Windows 7 tak, żeby poprawić jego wygląd i szybkość działania w porównaniu do Visty.
  • Windows 7 będzie posiadał “gesty, wstęgę i inne” które będą zawarte w “motywie” systemu operacyjnego.
  • Microsoft planuje polepszyć integrację systemu zarządzania oknami.
  • Windows 7 będzie skierowany w stronę implementacji wsparcia dla high DPI (wysokiej rozdzielczości).
  • Microsoft planuje poprawić zarządzanie ustawieniami i bezpieczeństwem.
  • “Gesty, wstęga i inne” mają zostać zaimplementowane również w Windows Live.
  link: Szczegóły dotyczące Windows 7

  treść: Pełne wyniki: PO - 53 proc.,

  PiS - 27 proc.,

  SLD - 9 proc.,

  PSL - 5 proc.,

  LPR - 3 proc.

  Samoobrona - 2 proc.

  link: TNS OBOP: PO-53%; PIS-27%

  treść: Podstawowa zaleta P2P polega przede wszystkim na możliwości udostępnienia danej transmisji większej liczbie internautów. Obecnie prowadzone testy mają charakter techniczny, ale jednocześnie dają realną korzyść naszym widzom. Chciałbym także podkreślić, iż przy wprowadzaniu tego rozwiązania bardzo liczymy na współpracę operatorów sieci telekomunikacyjnych.|Marcin Bochenek, członek Zarządu TVP.

  link: TVP testuje technologię peer-to-peer

  treść: Mamy setki niezwykle utalentowanych ludzi, którzy pracowali nad tym tytułem przez trzy lata. Popieramy ich wizję i chcemy ją udostępnić konsumentom w możliwie niezmienionej formie.|Strauss Zelman, podczas rozmowy z redaktorem serwisu GameSpot

  link: Take-Two: Manhunt 2 zostanie wydany

  treść: Jaki jest cel przyznawania kategorii wiekowej, jeżeli oznacza to całkowity zakaz sprzedaży tytułu? Nie zgadzać się z przyznaną oceną to jedno, lecz przyznanie racji oznaczeniu i niemożność wystawienia tytułu na rynek… wydaje się to nielogiczne.

  autor: Strauss Zelman
  link: Take-Two: Manhunt 2 zostanie wydany

  treść: "W przypadku niespełnienia żądań, życie Polaka będzie zagrożone "- poinformował rzecznik talibów, Muslim Khan.

  link: Talibowie: porwaliśmy Polaka

  treść: § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

  link: USA: 25 lat więzienia za nieudzielenie pomocy umierającej córce

  treść: • Krzyż przed Pałacem Prezydenckim, jako tradycyjny chrześcijański symbol upamiętniania zmarłych, został ustawiony przez harcerzy z różnych organizacji jako inicjatywa oddolna, poryw serca, podczas ich solidarnej służby od chwili katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i służył wspólnej modlitwie ludzi gromadzących się w tym miejscu w dniach żałoby narodowej. Ustawienie Krzyża miało charakter spontaniczny i było ściśle związane z atmosferą żałoby narodowej.

  • Przedstawiciele organizacji harcerskich, Kurii Metropolitalnej, Kancelarii Prezydenta RP i Duszpasterstwa Akademickiego są zgodni, że miejscem najbardziej godnym tego Krzyża i jego symboliki jest świątynia. W związku z tym, Krzyż usytuowany przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, miejsca silnie związanego z historią Stolicy i Polski. Świątynia ta jest miejscem nieustannej modlitwy za tragicznie zmarłego Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Przeniesiony Krzyż stanie się centrum rozważań rekolekcji w drodze i poprowadzi XXX-tą Jubileuszową Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę, której przesłanie brzmi „Przez Krzyż”.

  • Szczegóły ceremonii przeniesienia Krzyża do Kościoła św. Anny zostaną uzgodnione w najbliższym czasie.

  link: Warszawa: zamieszki wokół krzyża pod Pałacem Prezydenckim

  treść: W tym momencie Wikipedia ma finansowe środki na utrzymanie swoich serwerów przez około 3 do 4 miesięcy. Jeśli nie znajdziemy dodatkowych funduszy, to możliwie, że Wikipedia może zniknąć.

  link: Wiadomości24: Wikipedia do zamknięcia?

  treść: Oświadczenie pani Devouard wyrwane zostało z kontekstu. Wikipedia nie będzie zamykana w najbliższej przyszłości. Pani Devouard po prostu odwoływała się do przyszłych, pilnych potrzeb darowizn, z których, podobnie jak inne organizacje typu non-profit, utrzymuje się Wikipedia.

  link: Wiadomości24: Wikipedia do zamknięcia?

  treść: NIE jest dobrze. Oczywiście nie zamkniemy [Wikipedii], będziemy robić to, co zwykle. Harować jak osły, by móc dalej działać.

  link: Wiadomości24: Wikipedia do zamknięcia?

  treść: Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wszystkie dane, z których korzysta ten skrypt, były dostępne od początku istnienia Wikipedii, tak więc jedyne co się właściwie stało, to znaczne ułatwienie dostępu do nich.

  Jeśli chodzi o konsekwencje, to po stronie pozytywów z pewnością trzeba zapisać większą kontrolę wikipedystów nad zawartością projektu i możliwość sprawniejszego egzekwowania zaleceń (konkretnie tych o pisaniu artykułów o własnej osobie). A i być może przy okazji niektórzy zdadzą sobie sprawę, że anonimowość w Internecie nie jest dana z góry i trzeba o nią zadbać samemu.

  Minusy... Cóż, zapewne szum medialny, jak przy każdej większej zmianie na lub w okolicach Wikipedii. Po zablokowaniu tworzenia stron przez anonimowych użytkowników na anglojęzycznej wersji Wikipedii reakcją mediów było: "Wikipedia już nie do końca wolna". Tak samo tutaj, może się okazać, że "Wikipedia ujawnia, kto ją edytuje" lub "Uważaj, jesteś śledzony". A tak jak powiedziałem, są to dane, które były publicznie dostępne od dawna, jeśli tylko użytkownik nie zadał sobie tej odrobiny trudu, by utworzyć konto. Jeśli tylko wczytać się w komunikaty wyświetlane przy edycji, widać, że użytkownicy nie posiadający konta są ostrzegani przed tym faktem.

  Idąc dalej: wiadomo, że Wikipedię odwiedzają "wszyscy", lub też ściślej rzecz ujmując: praktycznie w każdej grupie zawodowej i wiekowej można znaleźć kogoś, kto z Wikipedii korzysta i być może czasem edytuje. Teraz da się w bardzo prosty sposób sprawdzić nie tylko kto edytuje, ale także co konkretnie zmienia. I to już niektórym może się wydać smakowitym kąskiem – politycy uprawiający autopromocję przed wyborami, tajne służby i Bóg wie co jeszcze. Jestem przekonany, że w wielu potencjalnie "medialnych" przypadkach okaże się po przejrzeniu wkładu z danych adresów, iż są to wartościowe i "dobre" zmiany, a nie żadne wandalizmy. Będziemy jako Stowarzyszenie starać się, żeby ilość błędów w relacjach na ten temat była możliwie najmniejsza.

  link: Wikipedia pod lupą po powstaniu WikiScannera

  treść: Z jednej strony narzędzie to w polskich warunkach (zbyt mała liczba aktywnych wikipedystów) dawałoby możliwość werbowania nowych użytkowników, ponieważ np. Uniwersytety mają własne (zwykle duże) pule adresów IP. Dzięki WikiScannerowi łatwo byłoby dotrzeć do anonimowo edytujących profesorów i namówić ich do zalogowania się i aktywnego uczestnictwa w tworzeniu Wikipedii.

  Z drugiej strony narzędzie to stwarza również poważne zagrożenie – bardzo często się zdarza, że wikipedyści w pracy dokonują niewielkich edycji bez logowania się. Łatwa dostępność tego narzędzia oznacza, że istnieje ryzyko, że może ono zostać wykorzystane do medialnego demaskowania różnych instytucji, które mają anonimowy wkład w rozwój Wikipedii, co może się bardzo negatywnie odbić zarówno na ich postrzeganiu (nawet jeżeli wkład był pozytywny, to może się okazać, że dziennikarz nawet nie pofatygował się go sprawdzić), jak i na konkretnych pracownikach. Byłoby dramatem Wikipedii jako projektu, gdyby np. ktoś z tego powodu został zwolniony z pracy.

  link: Wikipedia pod lupą po powstaniu WikiScannera

  treść: ...Teatr Jaracza nie liczy moich sześciu spektakli w Ameryce. Będzie [ich] prawie 600. Kiedyś w domu mówię, że zagrałem prawie 1000 razy te wszystkie "bogosiany", wyobraźmy sobie, że każde przedstawienie obejrzało tylko 100 osób. To jest 100 tysięcy osób, co siódmy łodzianin!|Bronisław Wrocławski

  link: Wrocław: "Seks, prochy i rock"n roll" w CK Agora - zapowiedź

  treść: 1=Kilka tygodni temu odnotowaliśmy włamanie na jeden z serwerów testowych, na którym przygotowujemy nową wersję serwisu. Lukę naprawiliśmy bardzo szybko, jednak włamywaczom udało się pobrać starą kopię bazy danych, której tam używaliśmy.

  W związku z próbami szantażowania Wykopu ze strony hackerów, zgłosiliśmy niezwłocznie zawiadomienie do organów ścigania. Z uwagi na prowadzone dochodzenie, które wykracza poza granice kraju, otrzymaliśmy zakaz publikacji informacji o włamaniu do momentu złapania poszukiwanych osób. Dlatego nie mogliśmy Was o tym wcześniej poinformować. Sprawy potoczyły się jednak za daleko i należą Wam się słowa wyjaśnienia.

  Felerna baza zawiera konta użytkowników zarejestrowane do 31 marca 2009 roku! W bazie zapisane były m.in. hasła do Waszych kont na Wykopie. Każde z haseł ze względów bezpieczeństwa, zostało zahashowane, więc nie można go po prostu odczytać. Jedyny sposób, to metoda prób i błędów zwana "brute force". W celu ochrony przed możliwymi konsekwencjami wycieku danych, wszystkie osoby, które zarejestrowały konto przed 31 marca 2009 roku prosimy o zmianę hasła (im więcej znaków w haśle, tym hasło bezpieczniejsze). Sprawdźcie również, czy nie używaliście tego hasła na innych serwisach.

  autor: Tomasz Drożdżyński, właściciel serwisu Wykop.pl
  link: Włamanie na jeden z testowych serwerów Wykop.pl

  treść: Tak się składa, że jesteśmy w trakcie remontu Ratusza Miejskiego, bo tak chcemy nazwać ten piękny obiekt po Hucie Zabrze z 1820 r. To będzie wyjątkowe miejsce dla Zabrza, a ulicę, przy której położony jest ratusz, chcemy nazwać ulicą prof. Zbigniew Religi. To samo centrum, serce miasta – prezydent Małgorzata Mańka-Szulik

  link: Zabrze: ul. Bytomska zmieni nazwę na ul. Zbigniewa Religi

  treść: To wyjątkowo perfidna gra. Nie można dopuścić do tego, by była sprzedawana w Polsce. Klub Prawa i Sprawiedliwości na najbliższym posiedzeniu zajmie się sprawą. Zawiadomimy prokuraturę, będziemy także apelować o pomoc do Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich.

  autor: Tadeusz Cymański
  link: Zakazać gry Manhunt 2 również w Polsce?

  treść: Cholera to zaplanowany, rasistowski atak zatwardziałej, kiedyś kolonialnej, potęgi, która ciągle cieszy się poparciem zachodnich sojuszników, więc może atakować nasz kraj - powiedział 13 grudnia minister Sikhanyiso Ndlovu.

  link: Zimbabwe oskarża Brytyjczyków o spowodowanie epidemii cholery

  treść: Manhunt 2 jest dla nas ważny i cieszymy się, że został w końcu oceniony jak gra. Kochamy gatunek horrorów. Manhunt 2 jest potężnym interaktywnym opowiadaniem, które jest jedyne w swoim rodzaju. Sądzimy, że fani horrorów pokochają go.

  link: Zmiana oceny gry Manhunt 2 powoduje, że gra jednak zostanie wydana

  treść: Roześlij gdzie możesz - to bardzo ważne - poszukiwana jest krew grupy "ARh-" dla umierającego dziecka. Nr tel 0-604-947-367 Prośba o pomoc i nadanie tej wiadomości dalej wszystkim znajomym i nie tylko. Proszę !!!!!!!!!!!!

  autor: styczeń 2008
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Roześlij gdzie tylko możesz to bardzo ważne potrzebna jest krew grupy "A-Rh-" dla umierającego dziecka. Nr telefonu - 604-947-367. Prześlij proszę tę prośbę do jak największej grupy osób i znajomych! (to nie łańcuszek)

  autor: listopad 2005
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Roześlijcie gdzie możecie! szukamy grupy krwi A Rh minus na TERAZ Na białaczkę gaśnie dziecko... nr telefonu do mamy 0 604 947 367 Prosimy o pomoc i podanie dalej!

  autor: styczeń 2004, kwiecień 2005
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Może ktoś z was może pomóc? Cześć, info u Magdy, tel. poniżej. jest 7 goldenkow do oddania albo do... uśpienia... może chcesz, lub znasz kogoś kto by chciał, wtedy moglibyśmy jakoś zorganizować, żeby do was dotarł. napisz szybko czy tak i czy jeszcze ktoś. czekam i psiaki tez... Pozdr Magda 604193 [...]

  autor: październik 2005
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: MOŻE ZNACIE KOGOŚ KTO CHCIAŁABY TAKIEGO PSIAKA... ;-( 7 goldenkow do oddania albo do... uśpienia... Właściciele są gotowi dowieźć je w każde miejsce. Sprawa pilna Kontakt - Magda 604 193 [...]

  autor: listopad 2006
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Może ktoś byłby zainteresowany? Goldenki są do oddania za darmo-właściciel nie jest w stanie ich utrzymać, więc w przeciwnym wypadku pójdą do uśpienia. Kontakt: 515 [...]. w linku są fotki http://a416.ac-images.myspacecdn.com/images01/115/l_fe3698961e4b7883c0ed7cfde8a5629f.jpg Roześlijcie proszę do swoich znajomych

  autor: styczeń 2008
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Prześlij tę wiadomość dalej - to dotyczy stronki nasza-klasa: jeżeli ktoś o nicku Genesis Gallardo poprosi Cię o dodanie do kontaktów nie dodawaj, bo to wirus i jeżeli ktoś z twoich kontaktów go doda, to ty też go złapiesz, dlatego wyślij tę wiadomość do wszystkich twoich kontaktów

  autor: styczeń 2008
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Jeśli możesz to prześlij tę wiadomość dalej - dotyczy strony nasza klasa. Jeżeli ktoś o niku "Genesis Gallardo" poprosi cię o dodanie do kontaktów to absolutnie nie dodawaj do swoich znajomych , bo to wirus. Jeżeli ktoś z twoich kontaktów go doda to ty tez go złapiesz! Dlatego wyślij tą wiadomość wszystkich twoich kontaktów z naszej klasy. Mam też wiadomość o innym wirusie, który może być ukryty w mailu ze słowem "invitation" w tytule. Absolutnie nie otwieraj tego maila i jak najszybciej wyłącz komputer. Wirus ten niszczy kompletnie dysk twardy i jest bardzo groźny, jak podaje CNN

  autor: informacja na forum w serwisie nasza-klasa.pl, styczeń 2008
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Zobaczcie na to: www.genpets.com/faq. Firma robi genetycznie modyfikowane zabawki-zwierzątka, sprzedawane w sklepie, w pudełkach. Żyją rok lub trzy lata, w zależności od "wersji"...

  autor: e-mail, czerwiec 2006, listopad 2007, styczeń 2008
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: 17 czerwca 2001 19-letni Michał miał wypadek samochodowy. W wypadku nie odniósł żadnych poważnych obrażeń, lecz w trakcie rutynowych badań nagle zasłabł. Po zrobieniu dokładnych badań okazało się, że Michał ma białaczkę. Białaczka Michała nie jest ostra, lecz konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Odpowiedni dawca już się znalazł, lecz jest to kosztowna operacja. Rodzice Michała zdołali zebrać 140 000 zł, lecz potrzebne jest jeszcze 30 000 tysięcy złotych. Kwota ta jest możliwa do zebrania tylko dzięki waszej pomocy. Wystarczy, że prześlesz ta wiadomość do ludzi których masz na GG - im więcej tym lepiej. Firma SMS-Express.com Sp. z o. o. - twórca GG postanowiła wypłacić 3 grosze, za każda osobę która dostanie tą wiadomość. Możesz uratować Michała. Wystarczy tylko 1000000 takich wiadomości.

  autor: Gadu-Gadu, listopad 2001, grudzień 2001, kwiecień 2003, wrzesień 2004
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Cześć. Mam na imię Robert. Jestem 19 latkiem. Miałem wspaniałą dziewczynę dopóki nie wykryto u mnie Nowotworu. Nie mam pieniędzy na operacje. Proszę cię pomóż mi. Wyślij tą wiadomość do wszystkich osób które masz na GG za 5 takich wiadomości państwo płaci mi 50 gr jeżeli przerwiesz ten łańcuch to znaczy że naprawdę jesteś bez serca...

  autor: Gadu-Gadu, październik 2003, listopad 2003, wrzesień 2005, listopad 2005, marzec 2006, czerwiec 2007
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Tu mama Karoliny. Ona jest bardzo chora. Będzie mieć operację nogi. Groziła jej amputacja, ale jest szansa na uratowanie jej. Operacja ta jest, niestety, bardzo kosztowna. Za każdą przesłaną do jakiejś osoby wiadomość serwer Gadu-Gadu obiecał przeznaczyć 10 gr. Jeśli wyślesz tą wiadomość do 30 osób, pokaże Ci się filmik komediowy. Daję słowo, uśmiejesz się! Jednak mi i Karolince nie jest do śmiechu. Poroszę cię, wyślij tę wiadomość do przynajmniej 30 osób, a pomożesz Karolinie. Ty nic nie płacisz, a przeznaczysz na jej operację aż 15 zł! To dla nas bardzo dużo, a ty poświęcisz jedynie 1 minutę na przesłanie tej wiadomości do 30 osób. Dziękuję w imieniu swoim i Karolinki

  autor: Gadu-Gadu, maj 2004, czerwiec 2004, styczeń 2006
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: To bardzo ważna wiadomość. Nie lekceważ jej. Tomek ma 14 lat. W zeszłym miesiącu Tomek dowiedział sie, że w jego mózgu znajduje sie guz. Z każdym dniem stan Tomka sie pogarsza. Guz coraz bardziej zaczyna uciskać mozg, powodując tym samym powolna i bolesna śmierć Tomka. Poza tym można u niego już wykryć początki upośledzenia umysłowego. Jego rodzina jest bardzo biedna i nie ma pieniędzy na operację. Tomek dzięki niej uniknie śmierci, ale już do końca życia będzie upośledzony. Dlatego właśnie Portal Onet.pl postanowił pomoc Tomkowi. Za każdy e-mail będzie wpłacał symboliczna złotówkę na konto Tomka. Wystarczy jeśli 7500 osób otrzyma tą wiadomość. A wiec jeśli masz choć trochę dobrej woli i dobre serce prześlij tą wiadomość do wszystkich, których masz w książce adresowej. Będziesz miał świadomość, że może właśnie dzięki Tobie Tomek będzie żył. To w końcu mogło sie przytrafić także Tobie..

  autor: e-mail, od lipca 2002 do maja 2003, od marca do maja 2004, od września do października 2004, styczeń 2005, kwiecień 2005, od lipca 2005 do kwietnia 2006
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: PRZECZYTAJ TO UWAŻNIE! Pewna młoda dziewczyna siedziała wieczorem na komputerze wszyscy mieszkańcy domu już spali tylko ona siedziała na gg. W pewnym momencie komputer zgasł i pokazały się czerwone litery: "Jutro o północy przyjdę do Ciebie i zabiję" Dziewczyna się nie przestraszyła poszła spać. Poszła do szkoły i wróciła jak zawsze lecz następnego poranka mama dziewczyny poszła obudzić dziewczynę do szkoły nie było już po czym zbierać dziewczyna miała obcięto głowę a resztę ciała miała obdarte ze skóry.Jeśli przerwiesz ten łańcuszek czeka cię to samo co Weronikę przyjdzie do ciebie ten Duch i zrobi z tobą to samo co z nią dokładnie o 0:00. Jeżeli prześlesz do 10 osób na liście będzie cię tylko straszył przez tydzień o północy,Natomiast jeśli prześlesz do wszystkich stanie się to, o czym marzyłeś/łaś przez całe życie (Sprawdza się)

  autor: e-mail, wrzesień 2007
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Umarł chłopak który miał 11 lat. Kiedy stał na balkonie starszy kolega popchnął go powtarzając ciągle "Salta-Kieda-Maku". Gdy już przeczytałeś te słowa zobaczysz tego chłopca w nocy. Zakopał go o 24:00. Wyniesie Cię we śnie tak jak to jemu zrobiono i wyrzuci z twojego balkonu. Roześlij to 20 osobom a napewno zostawi Cię w spokoju. Uwaga!! To sie SPRAWDZA!!

  autor: e-mail, od maja do czerwca 2007
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: ERICSON rozdaje darmowe telefony komórkowe przez Internet, odpowiadając tym samym marce Nokia która uczyniła to samo. Ich celem jest podniesienie świadomości marki via Internet, przekazując tę informację jak największej ilości osobom. I rozdają za darmo ich najnowszy telefon WAP PHONE. Wystarczy wysłać tgo maila 8 znajomym. W przeciągu 2 tygodni otrzymasz telefon ERICSON T18. Jeżeli wyślecie tego maila do 20 osób otrzymacie dodatkowo ERICSON R320 WAP Phone. Pamiętajcie o umieszczeniu w kopii: anna.swelund ericson.com, żeby Wasze uczestnictwo w tym programie zostało zarejestrowane. PS. To nie jest dowcip

  autor: e-mail, styczeń 2005
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: W gadu-gadu wprowadzone jest nowe słoneczko koloru różowego, które oznacza "jestem zakochany" wyślij tę wiadomość 20 osobom, a pokaże Ci się słoneczko. Jeśli wyślesz go 10 osobom to wyświetli Ci się na ekranie niespodzianka, a jeżeli tego nie zrobisz to czeka Cię 10 lat nieszczęść! PS na serio się wyświetla wyślij i zobacz

  autor: Gadu-Gadu, od listopada 2007 do lutego 2008
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: OSTRZEŻENIE! Nigdy nie wsiadaj do samochodu będąc pod wpływem alkoholu! Nie pozwalaj też na to innym! Oto Jaqueline Saburido[1], która... prowadziła normalne życie... spotykała się z przyjaciółmi... jeździła na wakacje... Miała ojca... Aż pewnego dnia... Oto samochód, w którym miała wypadek...., zderzenie było z innym samochodem, którym kierował 17-letni student jadący do domu po kilku głębszych ze swoimi kolegami. To było w grudniu 1999 ...jej życie całkowicie się zmieniło. Po wypadku, w którym spędziła 45 sekund w płonącym samochodzie przeszła 40 operacji. Koszmar! Straciła powiekę lewego oka i teraz niezbędne są krople - dzięki nim może widzieć. A oto jego twórca. Dziś ma 21 lat. Nie może sobie wybaczyć tego, co zdarzyło się przed 4 laty. Jest świadomy, że zniszczył Jaqueline całe życie. Nie każdy, kto miał wypadek umiera! To zdjęcie zrobiono 4 lata po tej tragedii. Ciało Jaqueline, które zostało poparzone w 60% jest pod stałą opieką lekarską. PIŁEŚ? Nie pozwól też innym wsiadać do samochodu nawet po jednym piwie! NIE JEDŹ![2]

  autor: e-mail, od lutego 2003 do lipca 2004
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Jeżeli otrzymacie Państwo e-mail z załącznikiem NAVIDAD.EXE pod żadnym pozorem proszę go nie otwierać i nie traktować czasami jako np. samorozpakowujące archiwum ZIP. Uruchomienie tego pliku spowoduje blokadę, która uniemożliwi uruchomienie jakichkolwiek aplikacji windowsowych, mających rozszerzenie .EXE (także programów antywirusowych).


  Każdorazowo przy próbie uruchomienia programów pojawi się komunikat o braku programu WINSVRC.EXE oraz prośba o podanie ścieżki dostępu do tego pliku... i tak bez końca. Jest to nowy wirus, który podczepia sie do e-maila, o czym nie wiele osób wie. Proszę przekazać to ostrzeżenie każdemu kto znajduje się w Waszej książce adresowej po to, aby możliwe było zatrzymanie tego wirusa.

  Proszę potraktować to ostrzeżenie jak najbardziej poważnie, gdyż wirus ten dotarł do ISP i niestety został aktywowany w sieci, na szczęście unieruchamia tylko komputery, na których uruchomiono ten program.

  autor: e-mail, 2001/2002
  link: Łańcuszki szczęścia - wołanie o pomoc czy żart?

  treść: Z głębokim bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragedii, jaka wydarzyła się w dniu 23 stycznia 2008 r. w okolicach Mirosławca.

  W katastrofie samolotu transportowego CASA C-295 M, ze składu polskich Sił Powietrznych z 13. eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie, zginęli oficerowie z grona dowódców polskiego lotnictwa wojskowego oraz członkowie załogi.

  Ogromnie poruszeni tą tragedia, składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar oraz ich najbliższym. Łączymy się z nimi w smutku i modlitwie. Oddajemy hołd ofiarom katastrofy. To chwile głębokiej żałoby dla Polskich Sił Powietrznych, dla całego Wojska Polskiego i dla wszystkich Polaków.

  link: Żałoba narodowa w Polsce w wyniku wypadku lotniczego

  {{CytatLewy}}[edytuj | edytuj kod]

  treść: Oczywiście można by korzystać z niemieckiego toolservera, ale społeczność Wikipedii i innych projektów wyraża chęć posiadania czegoś niezależnego od Niemców czy Fundacji, chociaż nasze stosunki z Wikimedia Deutschland są bardzo przyjazne.

  link: "Mnie to po prostu kręci": wywiad z Tomaszem Ganiczem, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska/1

  treść: Czytam Wikinews - mam w Thunderbirdzie ustawione ściąganie RSS newsów z Wikinews - obok tvn24 i gazety.pl. Mam natomiast wyrzuty sumienia, że nie piszę do Wikinews - ale nie mam za bardzo "nerwu" dziennikarskiego, choć z Wikimanii 2006 napisałem obszernego newsa

  link: "Mnie to po prostu kręci": wywiad z Tomaszem Ganiczem, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska/2

  treść: Nie przewidujemy takiego scenariusza. Towarzystwo ma z gminą podpisany kontrakt do roku 2011. Jeśli rzeczywiście zaistniałaby groźba likwidacji muzeum, będziemy jeszcze mieć trzy lata, by zastanowić się co począć ze zbiorami.

  link: "Nie przewidujemy takiego scenariusza" - rozmowa Anną Buchmann, Dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu na temat promocji polskiej kultury i zagrożenia zamknięcia muzeum

  treść: Gillmor dzieli dziennikarstwo na dwa typy: model wykładu (era przed Internetem) i model konwersacji (era Internetu). Stwierdzenie, że my jesteśmy mediami oznacza, iż w sytuacji w której każdy może być twórcą treści (kontentu) medialnego – dzięki Internetowi, telefonom komórkowym z możliwością nagrywania filmów i robienia zdjęć nie ma możliwości prowadzenia „wykładu” w którym jedna ze stron jest tylko twórcą, a druga tylko odbiorcą.

  link: "Przeistoczyliśmy się z biernych odbiorców w aktywnych twórców" – wywiad z autorami tłumaczenia książki Dana Gillmora "My, media"

  treść: ...uwagi o rzekomej bierności użytkowników Internetu pokazują jedynie ułamek skali niezrozumienia, które jest obecne w tzw. mediach tradycyjnych. Nie dziwi ich powolny upadek i spadek czytelnictwa/oglądalności spowodowany brakiem poszanowania nowych warunków rynku i całej branży jako takiej.

  link: "Przeistoczyliśmy się z biernych odbiorców w aktywnych twórców" – wywiad z autorami tłumaczenia książki Dana Gillmora "My, media"

  treść: Każde zdanie okupanta trzeba poddać w wątpliwość, zbadać, na ile zgadza się z prawdą. Logika mówi, ze w interesie okupanta jest kłamać na własną korzyść.

  link: "Ruch oporu to odpowiedź na zbrodnie okupacji." - wywiad z Anną Wajdą, działaczką grupy Viva Palestyna

  treść: Armia skompromitowała się już kompletnie. Na jednym z filmów widać izraelski atak lotniczy na rzekomych bojowników niosących rakiety. Wojsko zbombardowało cywilne auto z butlami gazu, zabijając cywili.

  link: "Ruch oporu to odpowiedź na zbrodnie okupacji." - wywiad z Anną Wajdą, działaczką grupy Viva Palestyna

  treść: Nie jesteśmy flisakami i składanie tratwy jest dla nas wyzwaniem i przygodą. Tak samo, nowym wyzwaniem są zmiany klimatu. Do działań na rzecz ochrony klimatu podchodzimy z taką samą pasją i wiarą w sukces, jak do spływu tratwą.|Dominik Paszkiewicz

  link: "Tratwą na ratunek klimatowi" - kampania Polskiej Zielonej Sieci

  treść: W pierwszej linii chodzi o to, by doświadczeni użytkownicy zerkali na edycje mniej doświadczonych

  link: "Wykorzystajcie tę szansę" - wywiad z Philippem Birkenem, inicjatorem powstania wersji przejrzanych w projektach Wikimedia

  treść: Na wojnie ogromne znaczenie może odegrać stres u żołnierzy. W takiej sytuacji łatwo o błędy. Statystyki mówią, że wśród Amerykanów w kampanii irackiej to są ofiary przyjacielskiego ognia|komandor podporucznik Artur Bilski z Wielonarodowego Korpusu w Szczecinie

  link: Afganistan: Polscy żołnierze oskarżeni o zabójstwo sześciu cywilów

  treść: Siły koalicji odparły atak i spowodowały poważne straty u wroga|oficjalny komunikat dowództwa sił ISAF

  link: Afganistan: w bitwie zginęło 8 Amerykanów

  treść: Trzech żołnierzy zapłaciło życiem za zaangażowanie Francji w pokój i bezpieczeństwo afgańskiego narodu|Komunikat Pałacu Elizejskiego

  link: Afganistan: zginęło 3 francuskich żołnierzy

  treść: Wszelako znając Władimira Władimirowicza od wielu lat, mogę zaświadczyć, że na jego działalność nigdy nie wpływała żądza zaszczytów i poczucie dumy. On ofiarnie, wiernie i bezgranicznie służył Ojczyźnie, służył Rosji|Aleksy II, patriarcha Moskwy

  link: Aleksy II chce aby Putin był premierem

  treść: To był proces pokazowy, a wyrok nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością|Alaksandar Milinkiewicz

  link: Andrej Kim kolejnym więźniem politycznym na Białorusi

  treść: W wyniku wymiany ognia pomiędzy terrorystami a naszymi żołnierzami, doszło do ofiar wśród ludności cywilnej, a kilka osób odniosło rany|Dariusz Kacperczyk, 22 sierpnia 2007

  link: Aresztowano siedmiu żołnierzy oskarżonych o zabójstwo cywilów w Afganistanie

  treść: Zawsze wierzyłem, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Ale wciąż czekamy na nawiązanie kontaktu z cywilizacją pozaziemską, albo chociaż na jakiś sygnał potwierdzający jej istnienie. Nie wiadomo kiedy to nastąpi – mam nadzieję, że wcześniej, niż później!| Artur C. Clarke

  link: Arthur C. Clarke nie żyje

  treść: Chcemy promować otwarte, świadome społeczeństwo, w którym osoby niepełnosprawne pełnią istotną rolę. Jest to niezwykle ważne, bo osobom z dysfunkcją wzroku bardzo ciężko jest podejmować samodzielne próby reintegracji społecznej.|Sylwia Magdalena Skuza

  link: Baltic Sail: Integracyjne Warsztaty Żeglarskie

  treść: Profesjonalne redakcje dużych gazet zatrudniają (za spore pieniądze) specjalistów od robienia wyłącznie tytułów właśnie. Podobnie ważny jest sposób podziału tekstu na akapity, odpowiednio zredagowane śródtytuły itp.[...] Dlatego bloger-amator niemal nigdy nie może konkurować z zawodowcem jakością produkcji.

  link: Bloger-amator nie może konkurować z zawodowcem - wywiad na temat dziennikarstwa z Bogdanem Misiem

  treść: Media – niestety – bardzo nie lubią się narażać silnym; bo słabym, to i owszem. Więc będą zawsze trudności z publikowaniem tekstów (wcale niekoniecznie ważnych tylko dla nielicznych czytelników, także tych ważnych dla każdego) na przykład antykościelnych, choćby najlepiej udokumentowanych.

  link: Bloger-amator nie może konkurować z zawodowcem - wywiad na temat dziennikarstwa z Bogdanem Misiem

  treść: Bronisław Geremek był przedstawicielem tej mądrości, którą tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać w służbie dla spraw najpiękniejszych. Był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi|José Manuel Durão Barroso

  link: Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym

  treść: Big Media właśnie ostatecznie zaakceptowały fakt, że będą musiały przenieść trzon swojej działalności do internetu, jeśli chcą przetrwać. To oznacza, że będą musiały podnieść inwestycje. A więc będzie za co tworzyć rzeczy wartościowe.

  link: Będzie za co tworzyć rzeczy wartościowe - wywiad z Leszkiem Olszańskim na temat funkcjonowania współczesnych mediów

  treść: Sposoby radzenia sobie z bzdurami są takie jak zwykle - korzystać z większej liczby źródeł i nie pozwolić stępić swojego krytycyzmu. I czytać komentarze, czyli jak to nazywa mój kolega z pracy Łukasz Partyka - korektę 2.0.

  link: Będzie za co tworzyć rzeczy wartościowe - wywiad z Leszkiem Olszańskim na temat funkcjonowania współczesnych mediów

  treść: Kiedy piszę, posiłkuję się Wikipedią 30-40 razy dziennie, ponieważ jest naprawdę pomocna. Kiedy piszę, nie pamiętam czy ktoś urodził się w VI czy VII wieku, albo ile liter "n" jest w słowie "Goldmann". Jeszcze kilka lat temu można było stracić na tego typu rzeczy dużo czasu. Teraz, z Wikipedią i Babylonem, który sprawdza ortografię, oszczędza się dużo czasu.

  link: Będziemy mieli w kulturze sytuację podobną do średniowiecznej – wywiad z Umberto Eco

  treść: ...artykuły w Enciclopedia Italiana są wyraźnie podpisane. Artykułu "faszyzm", którego autorem jest Giovanni Gentile, nie można zmienić. Można go usunąć, zamienić na inny lub pozostawić takim, jakim jest.(...) Taki był ten artykuł i nie wznawia się go. Oczywiście tworzony jest suplement. Przeznaczeniem Enciclopedia Italiana jest "wikipedyzacja".

  link: Będziemy mieli w kulturze sytuację podobną do średniowiecznej – wywiad z Umberto Eco

  treść: Handel foczymi futrami jest dla nas zagadką – udało nam się znaleźć tylko jedną firmę sprzedającą futra. Niestety tego typu dane są chronione tajemnicą prowadzenia działalności gospodarczej i nasze śledztwa nie przyniosły odpowiedzi na pytanie, co dzieje się ze sprowadzanymi do Polski futrami.

  link: Cezary Wyszyński: Celem polowań na foki są futra, bez których możemy się doskonale obejść

  treść: Dzieci, które organizacja Arche de Zoé chciała wywieźć do Francji z Czadu, są w większości Czadyjczykami mającymi rodziców, a nie sierotami z Darfuru|francuskie MSZ

  link: Czad: zatrzymanie działaczy Arche de Zoé

  treść: Jesteśmy zwykłymi ludźmi, a nie przestępcami i dlatego chcielibyśmy prosić kontrolerów antydopingowych o uszanowanie naszego prywatnego życia.

  link: Davide Rebellin: uszanujcie nasze prywatne życie

  treść: Wikipedia jest powszechnie znana z tego, że można swobodnie kopiować zawarte w niej materiały i kochamy, gdy ludzie to robią.|Jimmy Wales

  link: Departament bezpieczeństwa stanu Indiana narusza prawa autorskie kopiując teksty z Wikipedii

  treść: Jeżeli najważniejsze środowisko, jakim jest rodzina jest zdezorganizowane, to oczywiste jest, że u dzieci wystąpią zaburzenia emocjonalne|prof. Jacek Bomba, psychiatra z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

  link: Depresja i stany depresyjne coraz częstsze u dzieci

  treść: Powszechny dostęp do arcydzieł, które zostały stworzone przed nami, jest absolutnie istotny dla rozwoju kultury. Gdyby domena publiczna nie istniała, rozwój kultury byłby niemożliwy.

  link: Domena publiczna jest fundamentem kultury - wywiad z Jarosławem Lipszycem, prezesem Fundacji Nowoczesna Polska

  treść: Wydaje się, że idea otwartego dostępu do dóbr kultury jest ideą uniwersalną

  link: Domena publiczna jest fundamentem kultury - wywiad z Jarosławem Lipszycem, prezesem Fundacji Nowoczesna Polska

  treść: Hey na włoskiej stronie prestiżowej gazety La Gazzetta dello Sport jest ankieta, którego kraju Włosi boją się najbardziej na Euro 2008. (...) Głosujcie na Polskę, niech się Włosi zdziwią.|fragment tekstu Jakuba Łupińskiego, krążący między internautami

  link: Euro 2008: czy Włosi chcieliby trafić do grupy z Polską?

  treść: Nie będę zabiegać ani też nie zaakceptuję - powtarzam: nie będę zabiegać ani nie zaakceptuję - stanowiska przewodniczącego Rady Państwa oraz wodza naczelnego armii.|Fidel Castro|Granma

  link: Fidel Castro odchodzi od władzy

  treść: Żałuję z całego serca; nie mogę zrobić nic więcej|Josef Fritzl
  przed ogłoszeniem wyroku skazującego

  link: Fritzl skazany na dożywocie w zakładzie psychiatrycznym

  treść: Rosnący koszt dominujących źródeł alternatywnych, głównie gazu i węgla, bezpieczeństwa dostaw i czynników środowiskowych, również przemawiają na korzyść atomu.|Hans-Holger Rogner

  link: IAEA zwiększa prognozowaną produkcję energii jądrowej

  treść: Na mnie ta sprawa też podziałała. Przed historią z Batutą dokonałem w Wikipedii kilku próbnych edycji. Potem jednak coś mnie tknęło.

  link: Jak autor publikacji o Henryku Batucie wikipedystą został - wywiad z Konradem Godlewskim

  treść: Myślałem, że to koniec świata. Nigdy wcześniej nie przeżyłem takiego trzęsienia ziemi jak to|dr Salamo Laumoli dla CNN

  link: Kataklizmy: tsunami na Pacyfiku i trzęsienie ziemi w Indonezji; Ketsana pustoszy Azję

  treść: Mimo tego wszystkiego, co uczyniliśmy do tej pory, nie mamy gwarancji, iż nasze cele zostaną osiągnięte (...) Nie możemy po prostu kontynuować naszych obecnych działań, musi dojść do zmian.|Anders Fogh Ramussen

  link: Kolejna fala przemocy w Afganistanie i Pakistanie

  treść: Nie podpisałem ani nie wyraziłem zgody, a wprost przeciwnie, wielokrotnie odmawiałem zgody na taką współpracę, a przez długi czas nawet na jakąkolwiek rozmowę, co odnotowują w swoich papierach pracownicy SB. To dopiero potem zmieniłem sposób traktowania tych ludzi|Ks. Mieczysław Maliński

  link: Ks. Maliński: nie byłem tajnym współpracownikiem

  treść: Kompletnie nie rozumiem tego żądania. Mamy umowę na trzy lata, gdzie dokładnie ustalona jest stawka. Takie roszczenia w trakcie realizacji zamówienia są niedopuszczalne. Nie zapłacimy, bo nie mamy na to pieniędzy.|Piotr Całbecki|marszałek woj. kujawsko-pomorskiego

  link: Kujawsko-pomorskie: kolej domaga się dodatkowych dopłat, marszałek stanowczo odmawia

  treść: Jesteśmy w trakcie tworzenia rządu tymczasowego i to ja nim pokieruję|Andry Rajoelina

  link: Madagaskar: Mer Antananarywy ogłosił że staje na czele państwa

  treść: To, co mamy nadzieję wkrótce znaleźć, powinno powiedzieć nam znacznie więcej na temat społeczeństwa Tlatelolco|Patricia Ledesma

  link: Meksyk: najstarsza aztecka piramida znaleziona w centrum stolicy kraju

  treść: Elektorat prawicowy jest bardzo wrażliwy na zjawiska korupcji i tak szybko nie wybacza|Antoni Mężydło

  link: Minister w rządzie PiS Wojciech Jasiński umorzył długi PC

  treść: Waszyngton dał do zrozumienia, że jeśli Polacy nadal będą uparci, wysuwając kolejne żądania, to USA mogą obejść się bez nich. Niezastąpionych nie ma|Rossijskaja Gazieta

  link: NATO zgadza się na tarczę

  treść: To była olbrzymia eksplozja, którą było słychać prawie w całym mieście|powiedział przedstawiciel policji Anwar Shah.

  link: Pakistan: odwetowy zamach za pakistańską ofensywę pochłonął niemal 100 ofiar

  treść: "Zadziwiający jest fakt, że ci, którzy utrzymują, że biorą udział w świętej wojnie (dżihadzie) przeprowadzają ataki w meczetach w czasie piątkowych modłów" - Tariq Hayat, główny administrator regionu.

  link: Pakistan: zamachowiec-samobójca wysadził się w meczecie

  treść: Tak, wyraziłem ubolewanie. Przeprosiłem. Dobrze wychowanemu człowiekowi przeprosiny nie przychodzą z wielkim trudem. Nie było moim celem wywołanie skandalu polegającego na obrażaniu głowy państwa. Zbyt mocno szanuję urząd Prezydenta RP, niezależnie od własnych sympatii politycznych, by nie wiedzieć, że obraza głowy państwa źle służy polskim interesom|Janusz Palikot, poseł PO

  link: Palikot odwołał robocze posiedzenie komisji „Przyjazne Państwo”

  treść: Źródłem rozwoju ludzkości jest informacja, tymczasem dostęp do środków przekazu ma tylko system, który uzurpuje sobie do nich prawo wyłączności.|Fragment przemowy Piotra Romanowskiego

  link: Pestek przekombinował: 18. Mistrzostwa Świata w Rzucie Młotkiem do Telewizora

  treść: Od tego momentu, Phoenix będzie na łasce i niełasce Marsa.|Chris Lewicki, JPL

  link: Phoenix zmaga się z czasem

  treść: To tragiczna dla mnie wiadomość|Kazimierz Sidorczuk

  link: Piłkarz Adam Ledwoń nie żyje

  treść: Nikogo nie namawiałem, nie namawiam, ani nie będę namawiał do odejścia z PiS. To jest moja indywidualna decyzja|Jerzy Polaczek

  link: Polaczek odchodzi z PiS

  treść: Członkostwo w NEA pomoże Polsce w realizacji programu energetyki jądrowej, który jest największym przemysłowym projektem w Polsce po drugiej wojnie światowej.|Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Energetyki Jądrowej|World Nuclear News

  link: Polska dołączyła do agencji energii jądrowej OECD

  treść: To sprawa bezprecedensowa. To największy statek, którego porwania byliśmy świadkami. Jest trzy razy większy od lotniskowca.|por. Nathan Christensen
  rzecznik 5. Floty US Navy

  link: Porwano saudyjski tankowiec z Polakami wśród załogi

  treść: W ciągu ostatnich lat część członków plemienia przeniosła się w sąsiedztwo miasta Marsabit, gdzie działają telefony komórkowe i jest dostęp do Internetu|Onet.pl

  link: Poziom testosteronu spada po zawarciu małżeństwa

  treść: Zgorszenie budzi zwłaszcza fakt rozpoczęcia tej manifestacji pod Poznańskimi Krzyżami, pomnikiem, który przywołuje chrześcijańskie wartości i dla wielu ludzi jest miejscem świętym.|fragment oświadczenia Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

  link: Poznań: Dni Równości i Tolerancji po raz czwarty

  treść: Każdy, kto spodziewał się naszej drugiej płyty, tworzył sobie jakiś obraz w głowie.
  Udało nam się wszystkich totalnie zaskoczyć.|Kasia Kurzawska

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA

  treść: Dla tych ludzi, którzy spędzają całe wakacje na objeżdżaniu festiwali, Open’er stał się miejscem, do którego trzeba zajrzeć.|Tomek Organek

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA/Bez kolumn

  treść: W obrębie jednej stylistyki nie da się już niczego nowego wymyślić – szczególnie tutaj, w Polsce.|Tomek Organek

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA/Bez kolumn

  treść: Nie jest to wojna z mieszkańcami Gazy... ale z mordercami z Gazy."|Ehud Olmert o działaniach w Strefie Gazy

  link: Raport ze Strefy Gazy: 12 stycznia 2009

  treść: Nie jest to wojna z mieszkańcami Gazy... ale z mordercami z Gazy."|Ehud Olmert o działaniach w Strefie Gazy

  link: Raport ze Strefy Gazy: 14 stycznia 2009

  treść: To bardzo duży ogień. Nie jesteśmy w stanie go opanować"|John Ging, szef placówki w ONZ Gazie o skutkach ataku Izraela.

  link: Raport ze Strefy Gazy: 15 stycznia 2009

  treść: Ogłaszamy nasze zwycięstwo. Zwycięstwo Gazy, naszych dzieci, naszych ludzi, naszego narodu i wolnych ludzi na całym świecie. Izrael poniósł porażkę próbując dyktować warunki narodowi palestyńskiemu. Pomimo wielkich ran, nasi ludzie pokazali legendarną wytrwałość. Będą pisać o tym historycy, a pokolenia będą rozmawiać na ten temat|Mówił Ismail Haniyeh lider Hamasu

  link: Raport ze Strefy Gazy: 19 stycznia 2009

  treść: "Izrael działał, działa i będzie działać tylko we własnym interesie, w imię potrzeb w zakresie bezpieczeństwa swych obywateli i ich prawa do samoobrony."|Tzipi Livni w kontekście przyjętej przez ONZ rezolucji nr 1860

  link: Raport ze Strefy Gazy: 9 stycznia 2009

  treść: Vernon Reid: Memphis Blood to „all-star-band”!

  link: Rawa Blues Festival po raz trzydziesty: zapowiedź

  treść: Profesjonalne redakcje dużych gazet zatrudniają (za spore pieniądze) specjalistów od robienia wyłącznie tytułów właśnie. Podobnie ważny jest sposób podziału tekstu na akapity, odpowiednio zredagowane śródtytuły itp.[...] Dlatego bloger-amator niemal nigdy nie może konkurować z zawodowcem jakością produkcji.

  link: Redaktorzy Wikinews rozmawiają z Bogdanem Misiem i Leszkiem Olszańskim na temat współczesnych mediów

  treść: Media – niestety – bardzo nie lubią się narażać silnym; bo słabym, to i owszem. Więc będą zawsze trudności z publikowaniem tekstów (wcale niekoniecznie ważnych tylko dla nielicznych czytelników, także tych ważnych dla każdego) na przykład antykościelnych, choćby najlepiej udokumentowanych.

  link: Redaktorzy Wikinews rozmawiają z Bogdanem Misiem i Leszkiem Olszańskim na temat współczesnych mediów

  treść: Big Media właśnie ostatecznie zaakceptowały fakt, że będą musiały przenieść trzon swojej działalności do internetu, jeśli chcą przetrwać. To oznacza, że będą musiały podnieść inwestycje. A więc będzie za co tworzyć rzeczy wartościowe.

  link: Redaktorzy Wikinews rozmawiają z Bogdanem Misiem i Leszkiem Olszańskim na temat współczesnych mediów

  treść: Sposoby radzenia sobie z bzdurami są takie jak zwykle - korzystać z większej liczby źródeł i nie pozwolić stępić swojego krytycyzmu. I czytać komentarze, czyli jak to nazywa mój kolega z pracy Łukasz Partyka - korektę 2.0.

  link: Redaktorzy Wikinews rozmawiają z Bogdanem Misiem i Leszkiem Olszańskim na temat współczesnych mediów

  treść: Za to może troszkę też ale o wiele bardziej za to, iż nie było o tym wspomniane właśnie w kalendarium :)

  link: RoodyAlien obraził się, że Deep Purple nie zagrają w Warszawie

  treść: Мы готовы к диалогу со всеми нормальными людьми из демократической оппозиции. Jesteśmy gotowi do dialogu z wszystkimi normalnymi ludźmi demokratycznej opozycji.|Borys Niemcow

  link: Rosja: kampania przed wyborami do Dumy Państwowej

  treść: Teraz jesteśmy gotowi do podjęcia walki dla tych wszystkich pracujących w Nestlé ludzi na całym świecie, walczących o swoje prawa|Larisa Selivanova

  link: Rosyjscy związkowcy wywalczyli z Nestlé możliwość negocjowania wynagrodzenia

  treść: Ubolewamy nad tym, że życie tak młodego człowieka musiało zakończyć się tak szybko.|Pedro Taylor, ojciec Seana

  link: Sean Taylor nie żyje

  treść: Ulatywanie atmosfery Marsa to nadal zagadka. MAVEN pomoże nam ją rozwiązać.|Doug McCuistion

  link: Sonda MAVEN zbada atmosferę Marsa

  treść: To tylko pierwszy z wielu etapów ofensywy, wymierzonej przeciwko Hamasowi, zaaprobowanych już przez gabinet bezpieczeństwa Izraela|powiedział premier Ehud Olmert

  link: Strefa Gazy: Izrael kontynuuje operację "Płynny ołów"

  treść: Przez wiele miesięcy dawaliśmy sposobność zawieszeniu broni, mając nadzieję na uniknięcie szeroko zakrojonej operacji wojskowej. Nasze nadzieje zostały zniweczone.(Operacja lądowa została - przy. red.) zaplanowana by zmienić rzeczywistość bezpieczeństwa na południu... siły IDF wkroczyły do Gazy w celu zniszczenia infrastruktury wojskowej, którą zbudował Hamas i przejęcia kontroli nad obszarami z których najwięcej rakiet jest wystrzeliwanych na Sderot, Ashkelon i Ashdod... Izrael nie walczy z Palestyńczykami mieszkającymi w Gazie. Oni nie są naszym celem. Oni są ofiarami agresywnego i okrutnego ucisku... pomożemy im dostawami żywności i medykamentów.|Ehud Olmert w odniesieniu do operacji lądowej

  link: Strefa Gazy: Izrael rozpoczął operację lądową

  treść: Ta operacja będzie kontynuowana, rozszerzana i intensyfikowana w zależności od potrzeby.|Tak agencja Reutera cytuje bliskiego współpracownika izraelskiego ministra obrony Ehuda Baraka .

  link: Strefa Gazy: setki zabitych po izraelskim nalocie

  treść: Wzywam was do trzeciej intifady|Chaled Meszal – przywódca Hamasu.

  link: Strefa Gazy: setki zabitych po izraelskim nalocie

  treść: Różnica w sprawowaniu urzędu przeze mnie i ministra Ćwiąkalskiego polega między innymi na tym, że obecny szef MON wykazuje się całkowitym brakiem bezstronności. Jeżeli minister nadal będzie sugerował moją "niejasną" rolę w sprawie ostrzelania wioski, to na pewno go pozwę.|Aleksander Szczygło

  link: Szczygło pozwie Ćwiąkalskiego?

  treść: Ścięliśmy głowę polskiemu inżynierowi, ponieważ jego rząd nie chciał przystać na nasze żądania|Muhammad w rozmowie z Agencją France Presse

  link: Talibowie: zabiliśmy Polaka

  treść: Czuję się jakbym siłował się z niedźwiedziem.|Mike Massimino, astronauta

  link: Teleskop Hubble'a po dwóch sesjach napraw i modernizacji

  treść: Próbowałem już różnych metod nauczania na odległość. Teraz próbuję rozpoznać Wikipedię jako miejsce i narzędzie, dzięki któremu sam wiele mogę się nauczyć.

  link: Tutaj chodzi o aktywne współtworzenie wiedzy - na temat wykorzystania Wikipedii w dydaktyce mówi prof. Stanisław Czachorowski

  treść: Klawiatura i edytory tekstu to tylko udoskonalona maszyna do pisania w powiązaniu z małą poligrafią. A Internet i Wikipedia to tylko bardziej "globalne" biurko w naukowym gabinecie.

  link: Tutaj chodzi o aktywne współtworzenie wiedzy - na temat wykorzystania Wikipedii w dydaktyce mówi prof. Stanisław Czachorowski

  treść: Ja również zacząłem edytować w Wikipedii (którą pokazał mi mój student), bo widziałem duże braki, wręcz błędy w haśle o chruścikach i hasłach hydrobiologicznych.

  link: Tutaj chodzi o aktywne współtworzenie wiedzy - na temat wykorzystania Wikipedii w dydaktyce mówi prof. Stanisław Czachorowski

  treść: Prezydent Polski jako jeden z pierwszych przywódców państw uzgadniających ten Traktat jasno i wyraźnie stanął po stronie prawa i logiki|Unia Polityki Realnej

  link: UPR popiera decyzję Prezydenta RP o odmowie podpisania przez Polskę Traktatu lizbońskiego

  treść: Jeśli pobieramy pliki muzyczne z internetu nie jest to przestępstwo. Natomiast gdy je tam bez zezwolenia wrzucamy, to już prawo łamiemy.|Jarosław Lipszyc

  link: W Szczecinie promowano wolną kulturę

  treść: pamiętaj, ludzie są różni, ale nie wszyscy ludzie są źli i nie można mierzyć wszystkich tą samą miarą|Henryk Mandelbaum

  link: W wieku 85 lat zmarł Henryk Mandelbaum

  treść: ...jeden na 20 internetowych dziennikarzy-amatorów jest w stanie zmienić rzeczywistość wokół. A dla mnie zmienienie rzeczywistości to pomoc choćby jednej osobie oprócz mnie...

  link: Web 3.0 ma być inteligentne: wywiad z Marcinem Nowakiem, szefem zespołu redakcyjnego MM Silesia

  treść: Możemy mówić o sporym potencjale społecznościowym

  link: Wierzę w kolejny polski "zryw narodowy" - wywiad z Wojciechem Pędzichem, promotorem gdańskiej kandydatury do Wikimanii 2010

  treść: Mam nadzieję, że trafimy na usta świata między innymi dzięki Wikimanii

  link: Wierzę w kolejny polski "zryw narodowy" - wywiad z Wojciechem Pędzichem, promotorem gdańskiej kandydatury do Wikimanii 2010

  treść: I'm very happy with the result. Wikipedia is, in many ways, the Library of Alexandria of our time|Erik Moeller z Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia

  link: Wikimania 2008 odbędzie się w Egipcie - w Aleksandrii

  treść: Około 9-10 roku życia opowieść o ulepieniu człowieka z gliny zaczęła być ogromnie śmieszna.

  link: Wikinews rozmawia z racjonalistami o idei Dnia Darwina

  treść: Osobiście uważam, że żywotność polskiego kreacjonizmu jest skorelowana z żywotnością społeczną samego ewolucjonizmu, a ta jest bardzo mizerna.

  link: Wikinews rozmawia z racjonalistami o idei Dnia Darwina

  treść: Z chęcią poparlibyśmy tych biskupów, którzy zabraniają swoim katechetom uczenia etyki.

  link: Wikinews rozmawia z racjonalistami o idei Dnia Darwina

  treść: Określenie pedał to naruszenie dóbr osobistych, prawa do wolności, godności, czci, dobrego imienia.|Sędzia Urszula Chmielewska|uzasadnienie wyroku

  link: Wolin: homoseksualista wygrał proces za obrażanie

  treść: Badania wskazują, że w szybko rozwijających się uboższych krajach występuje gwałtowny wzrost liczby przypadków otyłości. Najwięcej otyłych żyje natomiast w krajach zamożniejszych, które charakteryzują się większą przepaścią pomiędzy dochodami bogatych i biednych|Światowa Organizacja Zdrowia

  link: Współczesny styl życia przyczyną otyłości?

  treść: Byłam w szoku, że zaproszono mnie do udziału w wyborach miss. Było to dla mnie wielkie zaskoczenie.

  link: Wywiad z Aleksandrą Buś - Bursztynową Miss Polski Świnoujście 2009

  treść: Płytę nagraliśmy, ale zostaliśmy oszukani przez reżysera dźwięku.

  link: Wywiad z zespołem AIDG

  treść: Proszę pana, mam nadzieję, że nie spodziewa się pan, że France Telecom będzie wspierał Internet?|przedstawiciel France Telecom do Roberta Cailliau

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Tim, który miał większe doświadczenie ze światem Internetu, przekonał mnie, że WWW może przetrwać tylko wtedy, jeśli cały kod będzie swobodnie dostępny dla każdego, kto chciałby przy nim majsterkować.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Zgodziłem się, by użyć określenia WWW w nowym dokumencie, który miał pójść do zarządu, i "znaleźć lepszą nazwę później".

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Jest duża różnica między sektorem prywatnym i agencjami rządowymi. Strony rządu francuskiego są wzorem kompletności, przyjazności i użyteczności, będąc niemal całkowitym przeciwieństwem stron prywatnych przedsiębiorstw w tym samym państwie.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Wolne redagowanie zawartości sieci było jednym z początkowych celów: w sieci powinno być równie łatwo pisać, jak czytać. Ta cecha została utracona z powodu zbyt szybkiego rozwoju.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Warunki MySpace są bardzo proste: mają prawo zrobić, co chcą, i wykluczyć cię, kiedy chcą, bez powodu. Dodatkowo mogą przenieść twoje dane do Stanów Zjednoczonych (…) Nie, z tych powodów wolę trzymać się z dala od serwisów społecznościowych.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Ucieczka od rzeczywistości jest nieuniknionym efektem ubocznym struktur naszego mózgu.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza, a za dużo o podporządkowaniu szkolenia uzyskiwaniu zwycięstw za wszelką cenę i to już w wieku młodzieżowym.

  link: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza - wywiad z Jerzym Wrzosem, autorem książki "Wielki Futbol"

  treść: Futbol klasy światowej jest dlatego tak bardzo skuteczny, że (…) wyeliminował półprawdy i różne domysły oparte wyłącznie o intuicję, czyli tzw. „nos trenerski”, opierając całokształt pracy szkoleniowej na konkretnych faktach i liczbach.

  link: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza - wywiad z Jerzym Wrzosem, autorem książki "Wielki Futbol"

  treść: W walce z bandytyzmem chodzi o wyeliminowanie ze stadionów ludzi, którzy odstraszają normalnych kibiców od chodzenia na mecze.

  link: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza - wywiad z Jerzym Wrzosem, autorem książki "Wielki Futbol"

  treść: Nic takiego nie widziano wcześniej na Marsie.|Jim Whiteway

  link: Śnieg na Marsie

  treść: Podczas gdy białoruski rząd nie jest zdolny budować wiarygodnej relacji z jednym z najważniejszych państw świata, artyści są w stanie zawładnąć umysłami i sercami Amerykanów.|Paweł Marozau

  link: „Sztuka przeciw dyktaturze” - wystawa białoruskich artystów w USA

  {{CytatPrawy}}[edytuj | edytuj kod]

  treść: W 2006 i 2007 tak naprawdę Stowarzyszenie ciągnęło kilka osób - głównie członkowie Zarządu i parę osób otoczenia. Teraz się staramy wciągnąć innych - np. do organizacji zlotu w Rabce zgłosiło się kilkanaście osób.|Tomasz Ganicz

  link: "Mnie to po prostu kręci": wywiad z Tomaszem Ganiczem, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska/1

  treść: Mnie osobiście to po prostu kręci - poznaje się przy okazji wielu ciekawych ludzi, którzy chcą coś zrobić razem fajnego i robią to dla "idei". No i ta satysfakcja, że np. twój art medalowy jest na stronie głównej, którą czyta ok 5 milionów ludzi miesięcznie. Toż to jest w pewnym sensie bestseller|Tomasz Ganicz

  link: "Mnie to po prostu kręci": wywiad z Tomaszem Ganiczem, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska/3

  treść: Wikipedyści to sami zboczeńcy - zasuwają za darmochę i nawet nie chcą za to, co robią uznania - to nie jest normalne - przynajmniej w kategoriach typowego Kowalskiego.|Tomasz Ganicz

  link: "Mnie to po prostu kręci": wywiad z Tomaszem Ganiczem, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska/4

  treść: Polacy wiele wnieśli nie tylko do kultury duchowej Szwajcarii, ale też do jej kultury materialnej. Stosunek Szwajcarów do Polaków można określić jako życzliwy.

  link: "Nie przewidujemy takiego scenariusza" - rozmowa Anną Buchmann, Dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu na temat promocji polskiej kultury i zagrożenia zamknięcia muzeum

  treść: Dziennikarstwo to przekazanie społeczności kompletnej, rzetelnej, bezstronnej informacji o konkretnej sprawie. Dokopanie się głęboko do przyczyn i źródeł przykładowego napisu i umiejscowienie go w jak najszerszym kontekście...

  link: "Przeistoczyliśmy się z biernych odbiorców w aktywnych twórców" – wywiad z autorami tłumaczenia książki Dana Gillmora "My, media"

  treść: Myślimy o tym, jak sprawić by książka była jak najlepsza w sensie merytorycznym, stylistycznym i tak dalej. Dlatego też potrzebujemy wsparcia redaktorów, korektorów, ludzi którzy chcieliby wnieść swój wkład w konwersację dotyczącą przyszłości mediów.

  link: "Przeistoczyliśmy się z biernych odbiorców w aktywnych twórców" – wywiad z autorami tłumaczenia książki Dana Gillmora "My, media"

  treść: Według palestyńskich źródeł, izraelska armia złamała rozejm 185 razy, brygady Hamasu odpowiedziały ostrzałem rakietowym 170 razy.

  link: "Ruch oporu to odpowiedź na zbrodnie okupacji." - wywiad z Anną Wajdą, działaczką grupy Viva Palestyna

  treść: Często słyszałam opinie, ze gdyby nie te zamachy, Izraelczycy w ogóle zapomnieliby o tym, co się dzieje kilka kilometrów dalej, za murem.

  link: "Ruch oporu to odpowiedź na zbrodnie okupacji." - wywiad z Anną Wajdą, działaczką grupy Viva Palestyna

  treść: Wersje zweryfikowane są pomyślane jako narzędzie dla redakcji portali, aby te wiedziały, które artykuły wymagają poprawy merytorycznej.

  link: "Wykorzystajcie tę szansę" - wywiad z Philippem Birkenem, inicjatorem powstania wersji przejrzanych w projektach Wikimedia

  treść: Przekonujemy się nieustannie od kilkudziesięciu lat, także w momentach takich jak ten, gdy słyszymy o wydarzeniach w Afganistanie, gdy czujemy ból, gdy chwieje się wiara niektórych w polskiego żołnierza jako tego, który zawsze walczył o sprawy wielkie i sprawiedliwe|Aleksander Szczygło

  link: Aresztowano siedmiu żołnierzy oskarżonych o zabójstwo cywilów w Afganistanie

  treść: Dziennikarstwo (prawdziwe) nie sprowadza się ani do dociekliwości, ani do sprawności językowej. To, oczywiście, warunki konieczne uprawiania tego zawodu; ale bynajmniej nie dostateczne. Dziennikarz musi mieć jeszcze potężne własne zaplecze intelektualne (nie wystarcza dokumentacja tematu, ściągnięta z Internetu!).

  link: Bloger-amator nie może konkurować z zawodowcem - wywiad na temat dziennikarstwa z Bogdanem Misiem

  treść: Bronisław Geremek ukochał Francję i miał w naszym kraju licznych przyjaciół i wielbicieli, którzy dziś podzielają żałobę narodu polskiego i wszystkich Europejczyków. Poznał, co to więzienie, zawsze stawiał swą odwagę w służbie spraw najwyższej wagi - wolności, praw człowieka, utworzenia zjednoczonej Europy|Francois Fillon, premier Francji

  link: Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym

  treść: Wydaje mi się, że model strony dostarczającej użytkownikowi wartościowej treści, dobrze sprzężonej kontekstowo z ofertą komercyjną stanowi model, który będzie się upowszechniał. Osobiście uważam go za bardziej cywilizowany i efektywny ekonomicznie od frontalnego ataku słabo stargetowanej reklamy, którego doświadczamy w telewizji.

  link: Będzie za co tworzyć rzeczy wartościowe - wywiad z Leszkiem Olszańskim na temat funkcjonowania współczesnych mediów

  treść: Kiedyś postawiłem linię rozdzielającą rzeczy dobre dla „biednych” i rzeczy dobre dla „bogatych” gdzie bogactwo i bieda nie mają związku z pieniędzmi, lecz z pewnego rodzaju ewolucją kulturową... Człowiek, który ukończył uczelnię wyższą jest bogaty, zaś analfabeta - biedny.(...) Komputer ogólnie, a w szczególności Internet, jest dobry dla ludzi bogatych i niedobry dla ludzi biednych. Wikipedia jest w tym kontekście dobra dla mnie, gdyż dzięki niej jestem w stanie odnaleźć te informacje, których potrzebuję. Nie ufam jej, gdyż, jak każdy wie, wraz ze wzrostem Wikipedii rosną zawarte w niej błędy. Znalazłem oczywiste bzdury napisane na mój temat i gdyby ktoś mi ich nie pokazał, dalej byłyby opublikowane w artykułach.

  link: Będziemy mieli w kulturze sytuację podobną do średniowiecznej – wywiad z Umberto Eco

  treść: ...w miękkich naukach jest znacznie mniej impulsów do współpracy. Jest dużo większe zainteresowanie, aby być główną postacią idei, a nie tylko jej przekaźnikiem. To na pewno. W twardych naukowiec jest przyzwyczajony, iż nie wspomina się o nim, chociaż wie, że prowadzi badania o fundamentalnym znaczeniu. W miękkich naukach tak dzieje się tylko z wykorzystywanym studentem, którego wysyła się do zbierania danych, które profesor podpisze i skorzysta na nich. To stara historia i nie ma od tego ucieczki.

  link: Będziemy mieli w kulturze sytuację podobną do średniowiecznej – wywiad z Umberto Eco

  treść: w każdym przypadku licencje CC są ważnie udzielonymi licencjami prawa autorskiego. Ponieważ zawierają one zrzeczenie się wynagrodzenia, to dopóki wiążą one twórcę takie wynagrodzenie mu się nie należy. Konsekwentnie, nie może ono być pobierane przez organizację zbiorowego zarządzania.|Krzysztof Siewicz, koordynator prawny Creative Commons Polska

  link: Czy ZAiKS będzie pobierać opłaty za słuchanie utworów na licencji Creative Commons?

  treść: Mówię nie ze złością czy nienawiścią o tych, którzy są odpowiedzialni za nieustające cierpienie naszego ludu i zniszczenia naszej ziemi, domów i kultury. Oni też są istotami ludzkimi, które poszukują szczęścia i zasługują na współczucie. Przemawiam, by poinformować was o smutnej sytuacji w moim kraju i o pragnieniach moich ludzi, ponieważ w naszej walce o wolność prawda jest jedyną bronią, jaką posiadamy|Dalajlama XIV (1989)

  link: Dalajlama odznaczony przez Kongres USA

  treść: Depresja jest "chorobą duszy". Nie jest związana tylko ze sferą somatyczną. Leczenie depresji może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat. Okresy choroby przeplatają się wtedy z okresami lepszego samopoczucia. Od przyczyny depresji zależy rodzaj leczenia i długość leczenia|Ewa Pohorecka, psycholog

  link: Depresja i stany depresyjne coraz częstsze u dzieci

  treść: Nie ma takiej zasady, która mówi, że mniejszy dostęp do kultury jest lepszy. Zawsze większy dostęp i większe możliwości wykorzystywania są lepsze.

  link: Domena publiczna jest fundamentem kultury - wywiad z Jarosławem Lipszycem, prezesem Fundacji Nowoczesna Polska

  treść: Jak wytłumaczyć małym dzieciom zmuszanym do spotykania się lub zamieszkania z oprawcą, dlaczego sąd uznał je za kłamców i zignorował ich wołanie o pomoc?|Joyanna Silberg,
  doktor psychiatrii klinicznej

  link: Dzieci z PAS odbierane rodzicom i umieszczane w placówkach wychowawczych

  treść: Muzeum Egipskie to mekka wszystkich turystów. Miliony ludzi przychodzi tam zobaczyć Tutanchamona, mumie, zbiory biżuterii. Naszej wystawy nikt tam nie przeoczy, bo dostaliśmy na nią miejsce w centralnym holu|prof. Piotr Bieliński
  dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

  link: Egipt: odsłonięcie popiersia prof. Michałowskiego oraz inauguracja wystawy eksponatów odkrytych przez Polaków

  treść: Kultura jest potrzebna człowiekowi jak powietrze. Więc uważajcie: ta sztuka to powietrze sprężone!|Władysław Sikora

  link: Festiwal Kabaretu 2007, dzień 1

  treść: Ludzie... Kantor wysiada, Jarzyna wysiada, Grotowski wysiada... wsiadam ja!|Władysław Sikora

  link: Festiwal Kabaretu 2007, dzień 1

  treść: Sytuacja osób niepełnosprawnych w Gruzji i w Armenii jest trudna, zarówno ekonomicznie, jak i pod względem możliwości rehabilitacji zdrowotnej. Jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem na jej poprawienie, jest przekonanie ludzi w tych krajach do pierwszego i zasadniczego sposobu radzenia sobie z problemami bytowymi i zdrowotnymi. Sposobem tym jest samodzielność.

  link: Fundacja Ari Ari: "Samodzielność" - tworzenie systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych z Armenii, Gruzji i Polski

  treść: Kiedyś w rozmowie z korespondentem 'Gazety Wyborczej' w Waszyngtonie tak długo opowiadał z zapałem o Wałęsie, że spóźnił się na swoje kolejne spotkanie na Kapitolu|Marcin Gadziński, Gazeta Wyborcza

  link: Gabinet Baracka Obamy: Rahm Emanuel szefem kancelarii Białego Domu

  treść: W ten sposób zostały upamiętnione zasługi Władimira Putina w walce z terroryzmem, odbudowie czeczeńskiej gospodarki i sfery socjalnej.|Muslim Khuchiyev
  Mer Groznego|
  za:IAR

  link: Głównej ulicy Groznego nadano imię Putina

  treść: Całej społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego życzę, by postępując naprzód tą drogą, wypełniała wskazanie, wyrażone w dewizie uczelni: Deo et Patriae - „Bogu i Ojczyźnie". Niech podejmowane przez Państwa wysiłki przynoszą obfite owoce i napełniają Państwa satysfakcją oraz przysparzają dobra młodemu pokoleniu, w którym nadzieję pokłada Polska i Europa|Lech Kaczyński

  link: Inauguracja 90. Roku Akademickiego w KUL

  treść: Decyzja o samym ataku jeszcze nie zapadła|Recep Erdogan, premier Turcji
  (17 października 2007)

  link: Irak: protesty Kurdów przeciwko Turcji

  treść: Artykuły są jak biologiczne organizmy rzucone na nową niszę - z czasem ewoluują, dopasowując się do wymagań środowiska: wymogów bezstronności, dobrego języka, weryfikowalności, a przede wszystkim - prawdziwości.

  link: Jak autor publikacji o Henryku Batucie wikipedystą został - wywiad z Konradem Godlewskim

  treść: Przed dobrą mistyfikacją nie ma obrony. Jestem przekonany, że w Wikipedii kryje się co najmniej kilku takich Batutów.

  link: Jak autor publikacji o Henryku Batucie wikipedystą został - wywiad z Konradem Godlewskim

  treść: Platforma złożyła bardzo poważne obietnice wyborcze. Pan Prezydent będzie się cieszył, jak chyba wszyscy Polacy, jeżeli te obietnice zostaną wypełnione|Michał Kamiński

  link: Kamiński: stan budżetu państwa jest dobry i prognozy na przyszły rok też są dobre

  treść: Jesteśmy z wami w tych tragicznych chwilach. To co wydarzyło się w Mirosławcu, każe mi zadeklarować, że rodziny nie zostaną same.|Bogdan Klich

  link: Katastrofa samolotu wojskowego pod Mirosławcem

  treść: Polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie, podobnie, jak w każdej innej operacji międzynarodowej, dowodzi operacyjny szef danej misji. W tym wypadku dowódca wielonarodowych sił w Afganistanie, w związku z tym operacyjnie polski dowódca jest podporządkowany dowódcy sił międzynarodowych|Bogdan Klich,
  Ministerstwo Obrony Narodowej

  link: Klich: polskim żołnierzom, którzy strzelali do cywilów w Afganistanie mógł wydać rozkazy Amerykanin

  treść: Prawo do ochrony danych osobowych, prawo do prywatności - jest jedną z zasadniczych swobód w naszym kraju, potwierdzoną przede wszystkim w Konstytucji, a szczegółowo gwarantowaną poprzez regulacje obchodzącej właśnie 10-lecie ustawy o ochronie danych osobowych|Lech Kaczyński

  link: Konferencja z okazji 10-lecia polskiej ustawy o ochronie danych osobowych

  treść: Spotkałem się z Tuskiem i dostałem propozycję. Odnoszę się do niej z entuzjazmem, zawsze marzyłem o tym, aby być kimś w rodzaju konsula honorowego. Chcę pomagać polskiemu rządowi, ale aż do dziś nikt nie chciał skorzystać z mojej wiedzy i doświadczenia|Lech Wałęsa

  link: Lech Wałęsa chce wspierać Donalda Tuska

  treść: Wielokrotnie występowaliśmy w tej sprawie, a ta decyzja to sformalizowanie tego ruchu. (...) Chcemy zmieniać PiS, ale z niego nie wychodzić.|Bogusław Bosak, prezes Forum Demokratycznego PiS

  link: Małopolska: powstało Forum Demokratyczne PiS

  treść: Polak i Słowak to są odwieczni autentyczni "dwaj bratankowie". Niech przy blasku ognia tej watry zabrzmią słowa hymnu Zjednoczonej Europy "Ody do radości"|Jerzy Paprocki, Peter Petko

  link: Na Łysej Polanie zostanie porąbany szlaban graniczny

  treść: Pozostaje jeszcze jeden problem, który musi zostać rozwiązany i z pewnością rozwiązany będzie. Są to nasze ostatnie roszczenia majątkowe, które postawiliśmy w Europie, ale są to żądania, z których nie zrezygnujemy.|cytat z kontrowersyjnej ulotki
  Powiernictwa Polskiego

  link: Niemiecki sąd: ulotka z Eriką Steinbach obok esesmana nielegalna

  treść: Nasze młotki idealnie się zsynchronizowały i wpadły w telewizor. Puchar zawiozę najpierw do domu, by pokazać, że taka nagroda w ogóle istnieje|Maciej Walkowski, zwycięzca (razem z Piotrem Romanowskim) konkurencji Pal-Secam

  link: Pestek przekombinował: 18. Mistrzostwa Świata w Rzucie Młotkiem do Telewizora

  treść: Tak samo jak testowa jest strona na której pracujemy, tak i dane które z niej pochodzą, są tylko testem.|Kuba Sufin, redaktor portalu TVN24.pl

  link: Portale TVN24.pl i o2.pl podały wyniki sondaży przed końcem ciszy wyborczej

  treść: Porwanie tankowca to trudna kwestia, dlatego nie można spodziewać się natychmiastowych rozwiązań|Radosław Sikorski, szef MSZ

  link: Porwano saudyjski tankowiec z Polakami wśród załogi

  treść: To nie jest parada homoseksualistów, tylko akt solidarności z prześladowanymi ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, wyznanie, niepełnosprawność i biedę|Sergiusz Wróblewski

  link: Poznań: Dni Równości i Tolerancji po raz czwarty

  treść: Dla tych ludzi, którzy spędzają całe wakacje na objeżdżaniu festiwali, Open’er stał się miejscem, do którego trzeba zajrzeć.|Tomek Organek

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA

  treść: W obrębie jednej stylistyki nie da się już niczego nowego wymyślić – szczególnie tutaj, w Polsce.|Tomek Organek

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA

  treść: W Poznaniu nigdy nie narzekaliśmy na brak publiczności.
  Mam poczucie, jakbym grała u siebie.|Kasia Kurzawska

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA

  treść: Każdy, kto spodziewał się naszej drugiej płyty, tworzył sobie jakiś obraz w głowie.
  Udało nam się wszystkich totalnie zaskoczyć.|Kasia Kurzawska

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA/Bez kolumn

  treść: W Poznaniu nigdy nie narzekaliśmy na brak publiczności.
  Mam poczucie, jakbym grała u siebie.|Kasia Kurzawska

  link: Poznańskie Juwenalia jak Open'er – wywiad z zespołem SOFA/Bez kolumn

  treść: W przedstawionej mi do podpisu ustawie widzę rozwiązania, które mogą grozić dalszą komercjalizacją sfery istotnej, jaką są media publiczne, dalszym ograniczeniem wpływu przeciętnych obywateli na te media. Wiąże się to też z ograniczeniem wpływu mediów publicznych, ewentualnym postępem procesu prywatyzacyjnego.|Lech Kaczyński
  Prezydent RP

  link: Prezydent RP: w przedstawionej mi do podpisu ustawie widzę zagrożenie komercjalizacją mediów publicznych

  treść: To nierealistyczne, aby oczekiwać od Izraela jednostronnego zawieszenia broni bez żadnych mechanizmów, które wymusiłyby zaprzestanie ostrzału i terroru przez Hamas|Jigal Palmor w odniesieniu do francuskiego planu rozejmu.

  link: Raport ze Strefy Gazy: 31 grudnia 2008

  treść: Dziennikarstwo (prawdziwe) nie sprowadza się ani do dociekliwości, ani do sprawności językowej. To, oczywiście, warunki konieczne uprawiania tego zawodu; ale bynajmniej nie dostateczne. Dziennikarz musi mieć jeszcze potężne własne zaplecze intelektualne (nie wystarcza dokumentacja tematu, ściągnięta z Internetu!).

  link: Redaktorzy Wikinews rozmawiają z Bogdanem Misiem i Leszkiem Olszańskim na temat współczesnych mediów

  treść: Wydaje mi się, że model strony dostarczającej użytkownikowi wartościowej treści, dobrze sprzężonej kontekstowo z ofertą komercyjną stanowi model, który będzie się upowszechniał. Osobiście uważam go za bardziej cywilizowany i efektywny ekonomicznie od frontalnego ataku słabo stargetowanej reklamy, którego doświadczamy w telewizji.

  link: Redaktorzy Wikinews rozmawiają z Bogdanem Misiem i Leszkiem Olszańskim na temat współczesnych mediów

  treść: To jest koniec rządu. Gabinet, który nie ma jednolitej polityki w sprawie Kosowa i granic Serbii, nie może funkcjonować. W tej sytuacji nie możemy rządzić i musimy zwrócić mandat narodowi|Vojislav Koštunica, premier Serbii

  link: Serbia: premier Vojislav Koštunica podał się do dymisji

  treść: Izrael nie robi nic innego, jak tylko próbuje bronić się przed atakami prowadzonymi przez Hamas ze Strefy Gazy za pomocą rakiet i moździerzy, a jego intencją nie jest przejęcie na nowo kontroli nad palestyńskim terytorium, lecz jedynie przywrócenie zawieszenia broni| Argumentuje z pośrednictwem agencji AFP administracji USA. .

  link: Strefa Gazy: Izrael kontynuuje operację "Płynny ołów"

  treść: Po roku używania dual-boot, komputery wyposażone w dwa systemy Windows/Linux są już gotowe do uruchamiania tylko Ubuntu. Potrzeba było czasu na adaptację, jednakże jest to z korzyścią dla wszystkich|Jean-Daniel Gavillet

  link: Szwajcaria: 9000 szkolnych komputerów tylko z Ubuntu

  treść: O sprawie poinformujemy jeszcze dziś Rzecznika Praw Obywatelskich oraz polskie i międzynarodowe organizacje dziennikarskie, a także zajmujące się obroną praw człowieka|Piotr Lisiewicz, „Gazeta Polska”
  (31 października 2007)

  link: Sąd zdecydował o zatrzymaniu na 48 godzin dziennikarzy „Gazety Polskiej”

  treść: To był wspaniały dzień dla programu HST.|Preston Bruch, szef projektu HST

  link: Teleskop Hubble'a po dwóch sesjach napraw i modernizacji

  treść: 50-letni Tusk ustępuje bliźniakom w umiejętnościach rozgrywania politycznych potyczek. Wprawdzie jego program cieszy się popularnością młodych wiekiem wyborców i to oni przesądzili o jego wyborczym zwycięstwie, ale poparcie to może zacząć blednąć, jeśli jego plany modernizacyjne zaczną się chwiać.|Roger Boyes

  link: The Times: niełatwe rządy Donalda Tuska

  treść: NASA po raz pierwszy naprawiała w kosmosie tego typu instrument naukowy.|David Leckrone, główny naukowiec projektu HST

  link: Trzeci i czwarty spacer kosmiczny do teleskopu Hubble'a

  treść: Wikipedia jako web 2.0 ma jeszcze przed sobą wiele lat świetności i rozwoju. Dla każdego jest jeszcze miejsce i na jego twórczą aktywność.

  link: Tutaj chodzi o aktywne współtworzenie wiedzy - na temat wykorzystania Wikipedii w dydaktyce mówi prof. Stanisław Czachorowski

  treść: 9 i 10 listopada wszystkie nazwiska będą odczytane, wszyscy polegli w Katyniu dostaną awans o jeden stopień w górę. Uroczystości zaczynają się 9 listopada o godzinie 17:00, 10 listopada o godzinie 18:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie Apel Pamięci i Msza Święta z przedstawicielami wszystkich wyznań w Rzeczypospolitej|Michał Kamiński

  link: Warszawa: uroczystości awansu dla ofiar Zbrodni Katyńskiej odbędą się 9 i 10 listopada

  treść: Kiedyś słuchacze - dziś dziennikarze, kiedyś czytelnicy, dziś reporterzy, kiedyś widzowie, dziś prezenterzy... Stawiam 100 zł, że za kilka lat takie dziennikarstwo zyska poklask. Web 3.0 ma być inteligentne

  link: Web 3.0 ma być inteligentne: wywiad z Marcinem Nowakiem, szefem zespołu redakcyjnego MM Silesia

  treść: Teraz Tutanchamon powraca, aby kolejne pokolenia mogły same przekonać się czym była magia starożytnych monarchów|Zahi Hawass, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności

  link: Wiedeń: Tutanchamon i Świat Faraonów

  treść: Polska jest krajem nadal ciekawym, niepoznanym do końca, a do tego tanim i dostępnym

  link: Wierzę w kolejny polski "zryw narodowy" - wywiad z Wojciechem Pędzichem, promotorem gdańskiej kandydatury do Wikimanii 2010

  treść: I have decided to make the title of my own talk at Wikimania 2008 "Free knowledge and human rights" and I will use this opportunity to speak out against censorship and other violations of human rights around the world, including examples from Egypt|Jimmy Wales

  link: Wikimania 2008 odbędzie się w Egipcie - w Aleksandrii

  treść: Prezentacja systemu religijnych wierzeń tam, gdzie młodzież ma zdobywać wiedzę, to wprowadzanie trojańskiego osła do nauki.

  link: Wikinews rozmawia z racjonalistami o idei Dnia Darwina

  treść: Nie jest więc przypadkiem, że 95% ewolucjonistów to ateiści, i nie jest przypadkiem, że racjonaliści zajmują się społeczną popularyzacją ewolucjonizmu.

  link: Wikinews rozmawia z racjonalistami o idei Dnia Darwina

  treść: Racjonaliści są wprawdzie ludźmi ideowymi, lecz nie mamy myślę wiele z Don Kichotów

  link: Wikinews rozmawia z racjonalistami o idei Dnia Darwina

  treść: Przyczyny epidemii otyłości są złożone. Wiele zjawisk składa się na pojęcie tzw. „środowiska sprzyjającego otyłości”. Są to przede wszystkim takie czynniki jak polityka gospodarcza, struktura współczesnego społeczeństwa, rozwój społeczno-ekonomiczny|Światowa Organizacja Zdrowia

  link: Współczesny styl życia przyczyną otyłości?

  treść: Już dzięki wygranej w tym etapie zainteresowały się mną różne agencje modelek.

  link: Wywiad z Aleksandrą Buś - Bursztynową Miss Polski Świnoujście 2009

  treść: Zależy nam najbardziej na młodzieży.

  link: Wywiad z zespołem AIDG

  treść: Z euro być może nadszedł czas na eksperyment z mikropłatnościami.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Zwłaszcza geekowie w Stanach Zjednoczonych zachowywali się jak kowboje: najpierw strzelaj, potem myśl. (…) Ludzie nie zrozumieli zalet oddzielenia zawartości od prezentacji (…). Szczególnie odrzucili to graficy i cofnęli nas o jakieś pięć lat.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Często używam Wikipedii. (…) To wielkie dzieło, na które patrzy się z wielką dozą zazdrości.

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: Chciałbym mieć dobre Semantic Web. Jednak myślę, że możliwości nadużyć i oszukiwania są większe z Semantic Web

  link: Wywiad ze współtwórcą World Wide Web, Robertem Cailliau

  treść: To wypadek przy pracy|Damian Popielarz, kierownik Wydziału Terenowego Inkasa ZAiKS-u

  link: ZAiKS: opłaty za Creative Commons to "wypadek przy pracy"

  treść: W dzisiejszej piłce nożnej za duży jest nacisk na taktykę i przygotowanie fizyczne, a za mało uwagi poświęca się na technikę i talent zawodnika|Franz Beckenbauer

  link: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza - wywiad z Jerzym Wrzosem, autorem książki "Wielki Futbol"

  treść: Zawodnicy wkładają wiele serca do gry, brakuje im tylko wyższych umiejętności piłkarskich, czyli nawyków ruchowych techniczno-taktycznych, których najłatwiej jest nauczać już w wieku młodzieżowym.

  link: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza - wywiad z Jerzym Wrzosem, autorem książki "Wielki Futbol"

  treść: Uwzględniając tak wielki postęp krajowej i światowej piłki nożnej jest niemożliwością dokonywanie jakichkolwiek logicznych porównań futbolu współczesnego z dawną, zupełnie inną piłką nożną.

  link: Za mało myślimy o szkoleniu młodego piłkarza - wywiad z Jerzym Wrzosem, autorem książki "Wielki Futbol"

  treść: Myśmy się spotkali w Trójce, on tam był od zawsze. Był dla mnie taką trójkową opoką. Trójka była zawsze i zawsze był Kosa. Niemal każde miejsce w radio jakoś się z nim kojarzy|Jan Chojnacki

  link: Zmarł Janusz "Kosa" Kosiński

  1. Więcej informacji o wypadku
  2. do listu były dołączone zdjęcia przedstawiające m.in. Jaqueline Saburido przed i po wypadku