2008-07-13: Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 13 lipca 2008
prof. Bronisław Geremek
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Bronisław Geremek

W wieku 76 lat zginął eurodeputowany prof. Bronisław Geremek (1932-2008).

Kondolencje związane z jego śmiercią napływają z całego świata, wyrazili je m.in.: Lech Kaczyński, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, prezydent Włoch Giorgio Napolitano oraz José Manuel Durão Barroso. Minutą ciszy uczczono również jego pamięć podczas dzisiejszego spotkania Unii dla Śródziemnomorza, odbywającego się w Paryżu. Odbyło się to na prośbę Lecha Kaczyńskiego.

Cquote1.svg Bronisław Geremek był przedstawicielem tej mądrości, którą tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać w służbie dla spraw najpiękniejszych. Był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi Cquote2.svg

—José Manuel Durão Barroso

Prezydent Polski Lech Kaczyński w związku ze śmiercią Bronisława Geremka wydał także oświadczenie o treści:

„Jestem głęboko poruszony tragiczną śmiercią Profesora Bronisława Geremka. Odszedł jeden z głównych twórców Sierpnia '80, wybitny historyk, zasłużony dla Polski polityk, odznaczony za zasługi dla Ojczyzny Orderem Orła Białego. Wielokrotnie dyskutowaliśmy, często różniąc się w poglądach. Zawszę jednak będę wspominał Pana Profesora jako człowieka wielkiej kultury, wiedzy i doświadczenia. Straciliśmy orędownika polskiej niepodległości w czasach, gdy była nam odebrana. Odszedł ambasador niepodległej już Rzeczypospolitej na wszystkich kontynentach, powszechnie obdarzany szacunkiem i uznaniem. W imieniu Polski i Polaków składam hołd Zmarłemu. Cześć Jego pamięci - Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”.

Natomiast José Manuel Durão Barroso w komunikacie prasowym napisał: „żeby wszystkie pokolenia pamiętały o Bronisławie Geremku jako o przykładzie człowieka o wielkim i wolnym duchu, który pozostanie w naszej pamięci jako jeden z największych symboli wolności wobec wszelkich opresji. (...) Zachowam bezgraniczny podziw dla historycznej i politycznej roli, którą Geremek odegrał dla całego pokolenia Europejczyków”.

„Zapamiętam Bronisława jako wielkiego polskiego patriotę i wielkiego Europejczyka” – powiedział Günter Verheugen. Był on „jednym z ludzi, którzy zmienili historię naszego kontynentu. Prywatnie był moim bliskim przyjacielem. Pracowaliśmy razem, głównie przy polskich negocjacjach akcesyjnych. Jego wsparcie i rady były dla mnie zawsze bardzo istotne. Nigdy go nie zapomnę” - dodał.

Cquote1.svg Bronisław Geremek ukochał Francję i miał w naszym kraju licznych przyjaciół i wielbicieli, którzy dziś podzielają żałobę narodu polskiego i wszystkich Europejczyków. Poznał, co to więzienie, zawsze stawiał swą odwagę w służbie spraw najwyższej wagi - wolności, praw człowieka, utworzenia zjednoczonej Europy Cquote2.svg

—Francois Fillon, premier Francji

„Osobiście tracę drogiego przyjaciela, z którym od dawna łączyły mnie więzy autentycznego wzajemnego szacunku i sympatii. Odszedł wspaniały polski patriota, wojownik o wolność i zagorzały Europejczyk” - napisał prezydent Włoch Giorgio Napolitano w depeszy kondolencyjnej skierowanej do rodziny zmarłego.

Natomiast Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego stwierdził, że „śmierć Bronisława Geremka jest dla Polski wielką katastrofą. Był on powszechnie na świecie traktowany jako wybitny polski mąż stanu i uważany za najlepszego ministra spraw zagranicznych od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r. Był gorącym patriotą, doskonałym mówcą, rozważnym politykiem i głęboko myślącym naukowcem. Bronka uważałem za swego osobistego przyjaciela i jego stratę odczuwam jak najbardziej osobiście. (...) Był doskonałym przedstawicielem "Solidarności" na arenie międzynarodowej. Przyczynił się do jej traktowania jako odpowiedzialnego i naprawdę demokratycznego ruchu na rzecz wolności” - dodał.

Wypadek[edytuj | edytuj kod]

Do wypadku, w którym zginął Bronisław Geremek doszło ok. godz. 13:20 w okolicy Lubienia (województwo wielkopolskie). Mercedes, którym podróżował, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z Fiatem Ducato. „Funkcjonariusze badają okoliczności zdarzenia. Przesłuchali już pierwszych świadków” - poinformował Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Z ustaleń dziennika.pl wynika, że przyczyną wypadku mogła być usterka samochodu. „Policjanci dopuszczają też hipotezę, że Geremek zasłabł za kierownicą. To jednak bardzo ostrożne przypuszczenia, bowiem miejsce wypadku muszą jeszcze zbadać biegli. Pierwsze ustalenia wskazują, że Geremek nie jechał z nadmierną prędkością” - doniósł serwis.

Kobieta która podróżowała z Geremkiem nie pamięta, aby miał on problemy ze zdrowiem podczas jazdy. „To trwało ułamki sekund. Nawet nie wiem, jak to się stało. Nie było widać, by z Bronisławem Geremkiem działo się coś złego” - mówiła po wypadku.

Jechał on z Warszawy w stronę granicy z Niemcami.

Grób Bronisława Geremka.JPG

Bronisław Geremek[edytuj | edytuj kod]

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 r. w Warszawie. Był politykiem, a z wykształcenia historykiem i mediewistą. Posiadał tytuł profesora nadzwyczajnego Polskiej Akademii Nauk. Był ministrem spraw zagranicznych (1997-2000), byłym przewodniczącym Unii Wolności, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, a od 2004 r. do 2008 r. eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego.

W okresie PRLu był w opozycji. Po zakończeniu kadencji planował zająć się pracą naukową.

Odznaczony wieloma orderami oraz wyróżnieniami, m.in.: Wielkim Krzyżem z Gwiazdą Orderu Zasług RFN oraz Pour le Mérite. W 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował go Orderem Orła Białego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]