Przejdź do zawartości

Wikinews:Warunki użycia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.

Wikinews jest wolnym źródłem informacji – to znaczy stworzonym po to, by każdy mógł je tworzyć i wykorzystywać. Zachęcamy do wykorzystywania naszych artykułów na innych portalach, o ile będzie się to odbywać w zgodzie z naszą licencją. Jednocześnie pilnujemy, by tworzone na Wikinews artykuły nie naruszały cudzych praw autorskich.

Licencja Wikinews

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
licencji Creative Commons

Polska edycja Wikinews, podobnie jak inne wersje językowe, udostępnia swoją treść na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5. Oznacza to, że wiadomości na Wikinews mogą być swobodnie:

  • kopiowane, rozpowszechniane, odtwarzane i wykonywane
  • modyfikowane (tworzenie utworów zależnych)
  • użytkowane w sposób komercyjny

na warunkach Uznania autorstwa - należy zamieścić informację o autorze utworu/treści, oraz poinformować, że utwór/treść jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 (lub innej kompatybilnej z tą licencją), a jeśli to możliwe zamieścić link do tekstu licencji (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/legalcode). W przypadku modyfikacji tekstu także należy dodać informację o tekście źródłowym, czyli podać link do źródłowego tekstu w Wikinews.

Uwaga! W przypadku, gdy tekst w Wikinews został opublikowany na bazie zewnętrznych materiałów na dostępnych na wolnych licencjach Creative Commons, także podać należy informacje o autorach tychże tekstów pierwotnych.

Nie jest natomiast konieczne uzyskanie zgody autora artykułu lub Wikinews na wykorzystanie materiałów z Wikinews. Przeczytaj pełną treść licencji (w języku angielskim)

Należy jednak pamiętać, że materiały opublikowane na Wikinews nie stanowią własności publicznej i korzystanie z nich niezgodnie z licencją (bez podania autorów) stanowi złamanie praw autorskich.

Na licencji Creative Commons nie są publikowane logotypy Fundacji Wikimedia i innych podmiotów oraz część publikowanych zdjęć. Użycie wyżej wymienionych materiałów jest ograniczone.

Artykuły stworzone przed 25 września 2005 stanowią własność publiczną i można ich używać nawet nie podając autora.

Jak korzystać z artykułów na Wikinews?

Prosimy o wstawienie pod artykułami skopiowanymi z naszej strony następującej stopki:

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
<a href="http://pl.wikinews.org/w/index.php?title=Link_do_historii_strony&action=history">Autorzy</a>, Źródło: <a href="http://pl.wikinews.org/wiki/Pełna_nazwa_artykułu">Wikinews</a>
na licencji <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">CC-BY 2.5</a>

Ponieważ znaczna część tekstów ma jednego autora, zamiast słowa "Autorzy" lepiej byłoby użyć w takim przypadku nicku danego autora.