2009-03-19: Banici z Wiadomości24.pl uruchomili nowy serwis informacyjny - do.org.pl
18 marca po kilku miesiącach prac i dyskusji między osobami, które opuściły serwis wiadomości24.pl doszło do uruchomienia nowego serwisu zajmującego się dziennikarstwem obywatelskim: do.org.pl.
O godzinie 5.49 na forum banitów pojawił się wpis autorstwa Marka Bonarskiego (Bonara):
Natomiast po południu użytkownicy otrzymali informacją pocztą elektroniczną o uruchomieniu portalu:
Serwis uruchomiony został przez internautów, którzy mieli inną wizję dziennikarstwa obywatelskiego, niż osoby kierujące serwisem Wiadomości24.pl, należącym do medialnego potentata Polskapresse. Większość z nich była wcześniej mocno zaangażowana w rozwijanie idei DO właśnie w tym portalu. Ucieczka najbardziej zaangażowanych nastąpiła po tym, gdy w polityce portalu utrwaliła się wizja uwiarygadniania użytkownika przez konieczność zamieszczania własnego zdjęcia (jeden z użytkowników podmienił zdjęcia na awatar co doprowadziło do niemożności publikowania przez niego tekstów). Wymóg ten jednak w końcu został wycofany na prośbę użytkowników, aczkolwiek osoby, które publikują pod pseudonimem lub bez zdjęcia, mogą liczyć jedynie na publikację w dziale Moje Trzy Grosze, który nie jest tym samym co serwis informacyjny oraz nie otrzymują żadnych przywilejów czy nagród. Paweł Nowacki, redaktor naczelny Wiadomosci24.pl na pytanie o komentarz do tego exodusu napisał, że "kwestia wiarygodności autora tekstu jest bardzo ważna. Nadmienił, że
Dodał jednak, że cieszy się tym, iż te osoby nadal chcą informować innych. - W jakiś sposób będę im kibicował; naprawdę wiele pracy przed nimi - powiedział Nowacki.
Osoby, które odeszły z serwisu od razu przyjęły założenie, że nie zamierzają rezygnować z pisania. Dyskusje nad dalszym działaniem prowadzone były na forum o nazwie banici wiadomosci24.pl.
Twórcy serwisu podkreślają, że są nastawieni na działanie non-profit. W regulaminie do.org.pl można przeczytać:
- Serwis do.org.pl zwany dalej Serwisem jest prywatną inicjatywą grupy dziennikarzy obywatelskich.
- Serwis jest projektem niekomercyjnym, nie jest finansowany przez korporacje medialne, związki zawodowe, partie polityczne, ani związki wyznaniowe.
- Serwis prowadzi działalność na zasadach non profit.
W Wiadomościach24.pl jeden z inicjatorów powstania serwisu, Maciek Lewandowski, postulował możliwość publikowania własnych prac przez autorów wraz z możliwością decydowania o licencji, na jakiej mogłyby być zamieszczane. Redakcja przystała tylko na jedną z licencji Creative Commons: cc-by-nc (bez możliwości komercyjnego wykorzystania) i to nie dla artykułów, a dla przypominających bardziej blogowe wpisy komentarzy w dziale "Moje trzy grosze" (jest to wydzielona część Serwisu, nie stanowiąca części Gazety). W serwisie do.org.pl użytkownik sam może decydować o kwestii licencji, czyli w pełni dysponuje własnymi prawami autorskimi, mogąc także pozwolić innym na wykorzystanie tekstu w sposób komercyjny, bądź nie czy też z możliwością lub bez możliwości modyfikacji (cc-by, cc-by-nc, cc-by-nd, cc-by-sa, cc-by-nc-nd, cc-by-nc-sa)
Do autorów serwisu napisał założyciel organizacji Creative Commons Lawrence Lessig.
Serwis do.org.pl testowany był przez kilka tygodni. Nie jest nastawiony na techniczną doskonałość, a na działanie zgodnie z ideami DO. Pierwszego dnia o godzinie 18.15 serwis miał już swoich 6 pierwszych autorów: annamotreanu, Asen, Marek Bonarski, Ewa Krzysiak, Maciej Lewandowski i Ossad.
- Strona główna serwisu (w momencie publikacji istniała pod adresem: www.do.org.pl)
- Maciej Lewandowski – Creative Commons - jaką odmianę wybrać – do.org.pl
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |