Przejdź do zawartości

OFF Radio Kraków zastąpiło prowadzących audycje sztuczną inteligencją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 października 2024
Logotyp OFF Radio Kraków

22 października 2024 roku OFF Radio Kraków uruchomiło nową formułę programu, w której audycje tworzy sztuczna inteligencja. Dotychczasowi prowadzący audycje poinformowali, że w związku z tym stracili pracę.

Sprawę postanowił nagłośnić na Facebooku Mateusz Demski, który jak informuje współpracował z OFF Radiem ok. 3 lat. Na Facebooku napisał m.in.:

Od 22 października na antenie usłyszymy głosy trojga nowych prowadzących. 20-letniej Emilii „Emi” Nowa, studentki dziennikarstwa, ekspertki od popkultury; 22-letniego Jakuba „Kuby” Zielińskiego, specjalisty od technologii i muzyki oraz 23-letniego, zaangażowanego społecznie Alexa – poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer.

Żadna z tych osób nie istnieje.

Wszystkie zostały wygenerowane przez AI.

Sztuczne twory mają mówić o kulturze i sztuce, sprawach społecznych, prawach obywatelskich i potrzebach osób queerowych. O kwestiach z zakresu szeroko rozumianej humanistyki – wymagających szczególnej czułości i wrażliwości.

Nie możemy siedzieć cicho, ja na pewno nie mam zamiaru milczeć. Dlatego proszę Was wszystkich o wsparcie i pomoc w nagłośnieniu sprawy – wszystkimi możliwymi kanałami, gdzie tylko się da; UDOSTĘPNIAJCIE ten wpis, naszą petycję (poniżej!!), piszcie do swoich bliskich i znajomych, do osób mniej lub bardziej wpływowych i zasięgowych.

W odpowiedzi na zarzuty odpowiedział, że nikt nie został zwolniony, ponieważ audycje były prowadzone przez „zewnętrznych współpracowników”. Dodał także, że wprowadzenie AI ma być eksperymentem, który ma zostać ewaluowany po 3 miesiącach.

Rafał Chabasiński na łamach Bezprawnika.pl ironicznie zapytał: „Skoro w grę wchodzą umowy B2B, to przecież się nie liczy jako zwolnienie, prawda?”.

Wywiad z Wisławą Szymborską

[edytuj | edytuj kod]

Jedną z pierwszych audycji był „wywiad” z Wisławą Szymborską wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji. Wywołał on medialne dyskusje o prawie i etyce takich działań, a także refleksje nad przyszłością sztucznej inteligencji.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]