Przejdź do zawartości

2007-02-21: Budowa obwodnicy przez dolinę Rospudy ruszy jutro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 lutego 2007

Minister środowiska Jan Szyszko na środowym spotkaniu z mieszkańcami Augustowa zapowiedział, że prace w dolinie Rospudy zaczną się jutro. Jeśli rzeczywiście budowa rozpocznie się jutro, Komisja Europejska natychmiast wyśle wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, by nakazał wstrzymanie prac – zapowiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Barbara Helfferich. Polska została już ostrzeżona przez organa europejskie o grożących jej karach finansowych w przypadku złamania przepisów prawa europejskiego dotyczących programu Natura 2000.

Obóz nad Doliną Rospudy

[edytuj | edytuj kod]
Fragment obozowiska
Adam Wajrak dokumentujący protest kamerą

W Dolinie Rospudy wciąż trwa protest ekologów przeciwko budowie obwodnicy. We wsi Szczebra, 11 km od Augustowa Greenpeace oraz Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot założyli obóz "Niezależna Republika Rospudzka".

W obozie w dniu dzisiejszym znajdowało się ok. 40 osób, nie licząc osób, które "zamieszkały" w domkach na drzewach przeznaczonych do wycięcia. Na razie obóz znajduje się po jednej stronie rzeki, ale - jak mówi Grzegorz Bożek, jeden z członków Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot - możliwe, że gdy przybędzie osób, także pojawi się obóz po drugiej stronie Rospudy. Zapowiedział jednak, że nikt nie będzie protestować przeciwko pracom budowlanym w innej części doliny Rospudy, poza obszarem chronionym.

Codziennie także przyjeżdżają mieszkańcy wspierający akcję, przywożący posiłki czy ciepłe ubrania.

W Augustowie trwają protesty

[edytuj | edytuj kod]

"Pomarańczowi" czyli zwolennicy obwodnicy pikietowali dzisiaj pod Urzędem Miasta Augustów. Na zawieszonym na budynku UM pojawiał się napis: "Jestem częścią Obszaru Chronionego Natura 2000. Żądam ochrony - Człowiek". Mieszkańcy miasta grożą, że jeśli KE skarze wstrzymać inwestycję wyjdą na ulicę i zablokują przejazd przez miasto. Burmistrz Augustowa zapowiedział, że jeśli Unia nie zezwoli na budowę, to władze miasta wystąpią do europejskiej komisji o zamknięcie przejścia granicznego w Budzisku i skierowanie samochodów ciężarowych do Królewca lub Kuźnicy.

Adam Wajrak dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą, jeden z inicjatorów protestów przeciwko budowie obwodnicy na terenach, Doliny Rospudy na swym blogu napisał m.in., że "dzieci i młodzież dostały wolne w szkole, aby mogły przeciwko nam protestować". Dotyczyło to jednego z centrów edukacyjnych, za co odpowiedzialny miałby być jeden z dyrektorów.

Na stronie internetowej portalu Augustowa natomiast znajduje się informacja, że drzewa z Doliny Rospudy nie będą wycinane:

Nieprawdą jest, że na obszarze Doliny Rospudy będą wycinane drzewa. W związku z planowaną inwestycją niezbędna jest wycinka drzew. Będzie ona jednak prowadzona poza Doliną i będzie w pełni skompensowana poprzez zalesienie innego obszaru

— augustow.pl za gddkia.gov.pl

Czy rząd cenzuruje informacje o Dolinie?

[edytuj | edytuj kod]

Centrum Niezależnych Mediów w Polsce "Indymedia" na swojej stronie pisze o próbie cenzurowania wiadomości Polskiej Agencji Prasowej:

Dziś ministerstwo nauki oficjalnie zakazało im publikowania jakichkolwiek informacji o Rospudzie, więcej - nakazało usunięcie z dostępnych dla czytelników archiwów istniejących już materiałów. Argumentacja jest następująca - ministerstwo środowiska zgłasza pretensje, że w serwisie finansowanym przez misterstwo nauki znaleźć można treści nieprzychylne, a nawet atakujące ministerstwo środowiska. Więc ministerstwo nauki zakazuje publikacji bo ma prawo - bo finansuje ten serwis

— serwis Indymedia

Informacje te mają pochodzić od osoby pracującej w PAP-ie.

Reakcja prezydenta RP

[edytuj | edytuj kod]

W oświadczeniu przesłanym przez IAR kancelaria Prezydenta będącą odpowiedzią na środową decyzję ministra środowiska Jana Szyszko o rozpoczęciu w czwartek budowy odcinka obwodnicy na terenie doliny Rospudy czytamy: Wobec tej decyzji Prezydent wyraził - mając na względzie zarówno dobro mieszkańców regionu jak i Doliny Rospudy - swoją zdecydowaną dezaprobatę.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]