2007-08-17: Wikipedia pod lupą po powstaniu WikiScannera
Wikipedia, wolna encyklopedia tworzona przez internautów dla internautów, znalazła się pod lupą internetowej społeczności w związku z nowopowstałym narzędziem WikiScanner autorstwa amerykańskiego hakera Virgila Griffitha.
WikiScanner umożliwia przeszukiwanie milionów edycji dokonanych w anglojęzycznej wersji Wikipedii przez anonimowych użytkowników. Narzędzie pozwala na przeszukanie edycji wykonanych z adresów IP należących do ponad 2,6 mln firm i organizacji oraz daje możliwość wyszukania treści wprowadzonych z konkretnych pul adresów IP lub określonych miejscowości z całego świata, podanych w języku angielskim. Aktualnie w bazie danych WikiScannera dostępnych jest 34 417 493 edycji, które miały miejsce od 7 lutego 2002 do 4 sierpnia 2007 roku.
Informacje o tym narzędziu rozpowszechniają się w Internecie z wielką szybkością. O WikiScannerze swoich czytelników poinformowały już m.in. BBC News, CBS News, Daily Telegraph, Der Spiegel, Forbes, Le Monde, The Guardian i Times Online, a w Polsce Rzeczpospolita, PCLab, o2.pl, Gery.pl, Dziennik.pl, Gazeta.pl i aż trzykrotnie: 1, 2, 3 Dziennik Internautów.
Kevin Poulsen, były amerykański haker, a obecnie redaktor magazynu Wired umieścił na swoim blogu wpis zatytułowany Vote On the Most Shameful Wikipedia Spin Jobs (pol. Głosuj na najbardziej krętackie edycje w Wikipedii), do którego każdy z internautów może dołączyć link do określonych edycji na Wikipedii odnalezionych dzięki WikiScannerowi.
W momencie publikacji tego artykułu na blogu widocznych było ponad 200 zgłoszeń. Wikinews wybrało spośród nich 10 edycji (uszeregowane wg daty wykonania, od najnowszych do najstarszych):
- wandalizm pracowników Ford Motor Company w artykule o Hondzie Fit,
- wandalizm pracowników telewizji Al-Dżazira w artykule o Egipcie,
- nieuzasadnione usunięcie treści sekcji "Krytyka" przez pracowników PepsiCo,
- dodanie treści niezgodnych z zasadą neutralnego punktu widzenia do artykułu o The Times przez pracowników The Guardian,
- wandalizm pracowników amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości w artykule o George'u Bushu,
- usunięcie informacji o włamaniu do serwerów MySpace przez pracowników MySpace,
- usunięcie nieprzychylnych informacji nt. przeglądarki Internet Explorer przez pracowników Microsoft Corporation,
- reklamę własnych produktów w artykule o Paris Hilton przez pracowników Amazon.com,
- zmianę 2. imienia George'a Busha (Walker) na "onanista" (Wanker) przez pracowników BBC,
- wandalizm pracowników BBC w artykule o Tonym Blairze
Łukasz "TOR" Garczewski, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, w wywiadzie dla Wikinews opowiada o teoretycznych konsekwencjach udostępnienia WikiScannera dla szerszej publiczności:
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wszystkie dane, z których korzysta ten skrypt, były dostępne od początku istnienia Wikipedii, tak więc jedyne co się właściwie stało, to znaczne ułatwienie dostępu do nich.
Jeśli chodzi o konsekwencje, to po stronie pozytywów z pewnością trzeba zapisać większą kontrolę wikipedystów nad zawartością projektu i możliwość sprawniejszego egzekwowania zaleceń (konkretnie tych o pisaniu artykułów o własnej osobie). A i być może przy okazji niektórzy zdadzą sobie sprawę, że anonimowość w Internecie nie jest dana z góry i trzeba o nią zadbać samemu. Minusy... Cóż, zapewne szum medialny, jak przy każdej większej zmianie na lub w okolicach Wikipedii. Po zablokowaniu tworzenia stron przez anonimowych użytkowników na anglojęzycznej wersji Wikipedii reakcją mediów było: "Wikipedia już nie do końca wolna". Tak samo tutaj, może się okazać, że "Wikipedia ujawnia, kto ją edytuje" lub "Uważaj, jesteś śledzony". A tak jak powiedziałem, są to dane, które były publicznie dostępne od dawna, jeśli tylko użytkownik nie zadał sobie tej odrobiny trudu, by utworzyć konto. Jeśli tylko wczytać się w komunikaty wyświetlane przy edycji, widać, że użytkownicy nie posiadający konta są ostrzegani przed tym faktem. Idąc dalej: wiadomo, że Wikipedię odwiedzają "wszyscy", lub też ściślej rzecz ujmując: praktycznie w każdej grupie zawodowej i wiekowej można znaleźć kogoś, kto z Wikipedii korzysta i być może czasem edytuje. Teraz da się w bardzo prosty sposób sprawdzić nie tylko kto edytuje, ale także co konkretnie zmienia. I to już niektórym może się wydać smakowitym kąskiem – politycy uprawiający autopromocję przed wyborami, tajne służby i Bóg wie co jeszcze. Jestem przekonany, że w wielu potencjalnie "medialnych" przypadkach okaże się po przejrzeniu wkładu z danych adresów, iż są to wartościowe i "dobre" zmiany, a nie żadne wandalizmy. Będziemy jako Stowarzyszenie starać się, żeby ilość błędów w relacjach na ten temat była możliwie najmniejsza. |
Artur Jan Fijałkowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, znany pod pseudonimem "WarX", ocenia także:
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Virgil Griffith – WikiScanner – 17 sierpnia 2007
- Kevin Poulsen – Vote On the Most Shameful Wikipedia Spin Jobs – 17 sierpnia 2007
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews. |