Przejdź do zawartości

2009-11-20: Herman Van Rompuy przewodniczącym Rady Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 listopada 2009
Unia Europejska

Europa

Herman Van Rompuy
Catherine Margaret Ashton

Herman Van Rompuy został wybrany na prezydenta Unii. Szefową unijnej dyplomacji została Brytyjka Catherine Ashton.

Fredrik Reinfeldt oświadczył na konferencji prasowej, że Herman Van Rompuy i Catherine Ashton zostali wybrani "jednomyślnie". "To był proces oparty na traktacie, przeprowadziłem konsultacje z wszystkimi pozostałymi 26 krajami. Poparliśmy ich jednomyślnie" - powiedział Reinfeldt.

Stanowisko, które zostało utworzone w wchodzącym w życie 1 grudnia Traktacie z Lizbony premier Belgii obejmie na 2,5 roku z możliwością reelekcji. Herman Van Rompuy będzie pierwszym stałym przewodniczącym Rady Europejskiej.

Według doniesień prasowych jego osoba została zaakceptowana przez Francję oraz Niemcy, które chciały widzieć na tym stanowisku polityka z mniejszego państwa UE o dużych zdolnościach organizatorskich i koncyliacyjnych. Było to stanowisko przeciwne wobec Wielkiej Brytanii, która forsowała na urząd przewodniczącego byłego premiera Tony'ego Blaira.

Szwecja, sprawująca przewodnictwo w UE, dążyła, by wybór przewodniczącego odbył się na zasadzie konsensusu zamiast na drodze głosowania, co przewidywał traktat. W tym celu w dniach poprzedzających wybór rozpoczęła konsultacje z szefami państw i rządów UE. Van Rompuy potwierdził oficjalnie wolę ubiegania się o urząd.

Z kolei Catherine Ashton z Partii Pracy będzie szefową unijnej dyplomacji na pięć lat w randze wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Jej zadaniem będzie nadzorowanie kilkutysięcznego korpusu dyplomatycznego UE.

Obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej reguluje traktat lizboński[edytuj | edytuj kod]


Przewodniczący Rady Europejskiej (potocznie nazywany prezydentem UE):
  • Będzie koordynować działania półrocznych prezydencji UE i zapewniać spójność ich działania. Ma też wypracowywać konsensus między państwami członkowskimi
  • Ma przygotowywać i prowadzić obrady Rady Europejskiej (spotkania głów państw lub szefów rządów państw członkowskich). Dotychczas przewodnictwem Rady Europejskiej zajmowała się prezydencja półroczna Unii Europejskiej
  • Wspólnie z Radą Europejską będzie zajmować się kreowaniem polityki UE
  • Będzie reprezentować UE na zewnątrz w sprawach ogólnych
  • Będzie współpracował z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB) oraz Przewodniczącym PE

Źródła[edytuj | edytuj kod]