Przejdź do zawartości

2009-01-14: Raport ze Strefy Gazy: 14 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny Ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 971 Palestyńczyków, a ponad 3500 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 46 cywilów, a także 118 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

środa, 14 stycznia 2009
Nie jest to wojna z mieszkańcami Gazy... ale z mordercami z Gazy."

—Ehud Olmert o działaniach w Strefie Gazy

Palestyńscy terroryści wystrzelili 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Nikt nie ucierpiał. Islamscy terroryści z Libanu odpalili 3 rakiety Katiusza, które spadły na izraelskie Kiryat Shmona. Nie ma doniesień o ofiarach. W odpowiedzi na to artyleria Izraela wystrzeliła 8 pocisków.

Na przedmieściach Gazy nadal toczyły się walki. Rany odniosło 5 izraelskich wojskowych.

Prócz walk w Gazie, lotnictwo zbombardowało budynek sądu w Gazie, 35 tuneli przemytniczych, a także około 25 obiektów Hamasu.

W Samarii i Judei siły izraelskie aresztowały 4 Palestyńczyków, którzy byli poszukiwani.

- Jest przerwa w dalszym zacieśnianiu dwustronnych stosunków. Obie strony zdecydowały, że przerwa jest pożądana. Strony uważają, że wybrana na to chwila jest odpowiednia - powiedział Ramiro Cibrian-Uzal przedstawiciel KE w Izraelu o zawieszeniu współpracy między Izraelem,a UE na czas operacji.

Dowiedz sie więcej z Wikinews

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Gedeon07[1] – izrael.badacz.org, 14 stycznia 2009
  • [2] – tvn24.pl