Przejdź do zawartości

2008-06-13: Rosyjscy związkowcy wywalczyli z Nestlé możliwość negocjowania wynagrodzenia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 czerwca 2008

11 czerwca 2008 sukcesem związkowców zakończył się trwający od grudnia 2007 roku konflikt pomiędzy Nestlé a jego pracownikami w Rosji. Dzięki determinacji pracowników oraz międzynarodowej kampanii solidarnościowej, Nestlé zgodziło się formalnie uznać prawo związkowców do negocjowania wynagrodzenia.

Teraz jesteśmy gotowi do podjęcia walki dla tych wszystkich pracujących w Nestlé ludzi na całym świecie, walczących o swoje prawa

—Larisa Selivanova

Larisa Selivanova, związkowiec oraz pracownicza aktywistka z Nestlé Rosja powiedziała: "Solidarność pracownicza działa! Wiemy to ponieważ doświadczyliśmy tego sami a teraz jesteśmy gotowi do podjęcia walki dla tych wszystkich pracujących w Nestlé ludzi na całym świecie, walczących o swoje prawa."

Porozumienie podpisane 11 czerwca pomiędzy związkowcami a kierownictwem jasno opisuje, że wynagrodzenie oraz jego wysokość będzie integralną częścią corocznych negocjacji. Pierwsze negocjacje odbyć mają się się we wrześniu przed ustaleniem budżetu firmy na rok 2009. Pracownicy otrzymają 3,5 procentową podwyżkę od 1 czerwca jako dodatek do 15% podwyżki którą od 1 stycznia zaproponowała firma a którą pochłonąć ma inflacja.

Jak można przeczytać na stronie portalu "Uniting Food, Farm and Hotel Workers World-Wide" spór przyciągnął dużą część opinii publicznej w Rosji, a porozumienie stało się istotnym precedensem dla wszystkich pracowników w Rosji, których szefostwo nie uznaje prawa związkowego do negocjacji płac.

Cała kampania wymierzona w Nestlé trwała 6 miesięcy. Odbyły się marsze, pikiety czy wysyłanie listów solidarnościowych.

Tymczasem w Polsce 13 czerwca 2008 ruszyła kampania Nestlé promująca rożki Extreme. W największych Polskich miastach na ulicach pojawią się rysunki, które wydawać się będą trójwymiarowe.

Źródła[edytuj | edytuj kod]