Przejdź do zawartości

IAA Transportation 2024

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 września 2024

Od 17 do 22 września 2024 roku w Hanowerze odbyły się targi IAA Transportation. Blisko 1700 wystawców z 41 krajów zaprezentowało swoje produkty i usługi w dziedzinie transportu, logistyki i zrównoważonej mobilności.

Wiodący przekaz IAA Transportation 2024 to innowacyjne rozwiązania transportowe, dopasowane do potrzeb klientów i polityki klimatycznej.

Na stoiskach można było poznać m.in.: najnowsze samochody ciężarowe i naczepy, samochody dostawcze i specjalne, a także autobusy z napędami konwencjonalnymi i alternatywnymi. Zaprezentowano szeroką gamę zabudów specjalistycznych - w tym dla pojazdów komunalnych, warsztatowych i kurierskich. Oferowane były podzespoły i akcesoria motoryzacyjne sprzyjające wydłużeniu bezawaryjnej eksploatacji i mniejszemu oddziaływaniu na środowisko. Można było porównać usługi telematyczne i informatyczne wspomagające zarządzanie flotą i transportem, a także oferty dostawców mobilności i usług finansujących floty. Emitenci kart paliwowych proponowali szeroki wachlarz usług uzupełniony o systemy ładowania pojazdów bateryjnych, gazowych i wodorowych. Swoje miejsce wyraźnie zaakcentowały start-upy prezentujące wysoce innowacyjne projekty, konfrontując ich potencjał z oczekiwaniami branży i inspirując kolejne.

W ramach programu konferencyjnego odbyły się liczne spotkania i debaty dotyczące paliw alternatywnych i systemów ich dystrybucji, sztucznej inteligencji, pojazdów autonomicznych, gospodarki w obiegu zamkniętym, big data, usług chmurowych i prewencji cyberzagrożeniom, tendencji ESG i CSR, zrównoważonych systemów transportowych i efektywnych dostaw ostatniej mili.

Zorganizowano obszary praktycznych testów, gdzie posiadacze odpowiedniej kategorii prawa jazdy mogli doświadczyć prowadzenia 60 dedykowanych pojazdów w towarzystwie instruktora techniki jazdy na specjalnie wyznaczonych trasach, pomiędzy nieczynnymi pawilonami wystawienniczymi oraz na pobliskiej autostradzie. Ciągniki siodłowe udostępniane były z załadowanymi naczepami, co pozwoliło zauważyć różnice w prowadzeniu pojazdów z napędami konwencjonalnymi i alternatywnymi, przetestować ich systemy pokładowe i udogodnienia dla kierowców, ocenić widoczność i ergonomię kabiny, a także porównać modele różnych marek przesiadając się bezpośrednio z pojazdu do pojazdu. Instruktorzy techniki jazdy wyczerpująco informowali na temat parametrów, wyposażenia i właściwości prezentowanych pojazdów, a także podczas jazd testowych udzielali przydatnych wskazówek w zakresie bezpiecznej, defensywnej i ekonomicznej techniki jazdy.

Osoby nie posiadające jeszcze prawa jazdy na pojazdy ciężarowe lub autobusy mogły odbyć krótki przejazd w prawdziwej szkole nauki jazdy, gdzie na specjalnie wydzielonym placu szkoleniowym pod okiem instruktora nauki jazdy mogli wykonać podstawowe manewry przystosowanymi do szkolenia ciężarówką lub autobusem, by poznać podstawy i rozważyć późniejsze zapisanie się na kurs, celem zdobycia uprawnień. Istniała też możliwość skorzystania z symulatora szkoleniowego, gdzie prezentowano niebezpieczne sytuacje drogowe.

Kolejnym miejscem jazd testowych dla wszystkich zainteresowanych był zaaranżowany tor w strefie logistyki ostatniej mili i rowerów cargo. Trasa odzwierciedlała typowe przeszkody czyhające na rowerzystów w nieuporządkowanych przestrzeniach miejskich, takie jak: zwężenia, ciasne zakręty, strome podjazdy i zjazdy, wysokie krawężniki, nierówna nawierzchnia i garby zwalniające. Prezentowane rowery towarowe i przyczepki udostępniano na testy również załadowane, by doświadczyć właściwości jezdnych w warunkach zbliżonych do codziennej eksploatacji. Całość doskonale uzupełniała konferencja poruszająca tematy logistyki rowerowej w miastach jutra.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]