2007-12-22: Edukacja: Projekty wiki w drodze do druku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 22 grudnia 2007

13 grudnia 2007 Fundacja Wikimedia oświadczyła, że nawiązuje współpracę z Open Society Institute (SOROS), Commonwealth of Learning (CoL) oraz PediaPress.com w celu uzyskania wysokiej jakości wydruków kopii artykułów z Wikipedii i innych edukacyjnych zasobów wiki.

Ta technologia jest kluczem do strategii uruchomienia wolnej edukacji na całym świecie. Dzięki temu będzie możliwe użycie i zmiana zawartości wiki na wiele sposobów, w krajach rozwiniętych i rozwijających się, na terenach z siecią i bez niej - powiedziała Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Fundacji Wikimedia

Wdrożenie technologii odbędzie się w trzech etapach:

Pierwszy etap: Start publicznej bety WikiEducator.org, który miał miejsce w trakcie konferencji. Testy serwisu skupione będą na funkcjonalności remiksowania zbiorów stron wiki i ściąganiu ich w postaci formatu PDF. WikiEducator wykorzystuje tę samą technologię co Wikipedia. Ten etap jest realizowany przez Commonwealth of Learning.

Doktor Wayne Mackintosh, ekspert nauczania w Commonwealth of Learning i założyciel projektu WikiEducator skomentował to następująco:

Cquote1.svg Te narzędzia posiadają potencjał do zmiany i ulepszenia formy, w jakiej tworzone i dzielone są materiały edukacyjne, książki i inne zasoby naukowe - Jestem podekscytowany, że WikiEducator będzie pierwszym sieciowym społeczeństwem wdrażającym to Cquote2.svg

Drugi etap: Planowany na początek 2008 roku, przystosowanie technologii do użytku z projektami prowadzonymi przez Fundację Wikimedia, wliczając w to Wikipedię. Od tego momentu, użytkownicy będą mogli również zamówić drukowane wersje zasobów wiki dzięki PediaPress.com

Integracja w Wikipedii będzie kamieniem milowym w technologii drukuj-na-żądanie. Użytkownicy będą dosłownie namawiani do drukowania ich własnych encyklopedii - skomentował Heiko Hees, menedżer produktu w PediaPress.com.

Pediapress.png

Trzeci etap: Połowa 2008 roku - przyjęcie formatu OpenDocument dla procesora tekstu jako formatu eksportu.

Wyobraź sobie, że chcesz wykorzystać artykuły wiki w klasie. Poprzez wsparcie formatu OpenDocument, będzie to duże ułatwienie dla nauczycieli by mogli przystosować i przetworzyć zawartość stron przed wydrukiem i dystrybucją na komputerach - powiedziała Sue Gardner.

Projekt jest finansowany przez Open Society Institute. Jego koszt wyniesie 40 tysięcy dolarów amerykańskich. Otrzymana technologia zostanie wypuszczona na licencji Open Source, dlatego też każda platforma MediaWiki będzie w stanie się zintegrować z tym rozwiązaniem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]