Przejdź do zawartości

Wiki Lubi Zabytki 2024: Podsumowanie Rekordowej Edycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 3 grudnia 2024

29 listopada 2024 stowarzyszenie Wikimedia Polska zaprezentowało podsumowanie konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki 2024.

W ramach konkursu przesłano do Wikimedia Commons niemal 20 tysięcy zdjęć – to wynik, który stanowi rekord ostatnich 10 lat.

Top 3 konkursu głównego

[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie jury miejsca pierwszego: Za sugestywną i spójną kolorystykę, gdzie dzięki fantastycznej grze śniegiem i światłem, pierwszy plan zdaje się być czarno biały. Daje to efekt momentu uchwyconego tuż przed wschodem słońca i ciekawą warstwowość. Jednocześnie, przemyślany jest układ kompozycyjny, samotna kaplica i otaczające ją drzewa, dzięki czemu zdjęcie jest nie tylko ciekawe plastycznie ale i informacyjne. Pokazuje zabytek jako integralną część krajobrazu. Zdjęcie skłania do zatrzymania się i zadumy.

Uzasadnienie jury miejsca drugiego: Bardzo nastrojowe zdjęcie, jednocześnie doskonale pokazujące fotografowany zabytek. Obiekt ujęty jest w interesujący, nieco tajemniczy sposób, świetnie grają kolory, nadając mu „jesieniarski” klimat. Jednocześnie forma i detale obiektu są czytelnie ukazane. Zastosowana kompozycja wręcz zaprasza obserwatora do „wejścia” na most.

Uzasadnienie jury miejsca trzeciego: Uzasadnienie jury: Za oddanie dramatyzmu powodzi i zamrożenie w czasie decydującego dla zabytku momentu. Czy most i stare miasto za chwilę zostaną zupełnie zalane, co się z nimi stanie, czy przetrwają? Zdjęcie jest uderzające i wywołuje emocje. Mamy tu do czynienia z fotografią świadectwa o charakterze niemal reporterskim, a jego wagę podkreśla refleksja, że żywioł który coraz częściej nas dotyka w ogromnej mierze dotyczy też zabytków.

Kategoria: Nieoczywiste Śląskie

[edytuj | edytuj kod]

Ta kategoria, stworzona we współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego, doceniła zdjęcia pokazujące mniej znane, ale równie fascynujące oblicza Śląska.

Uzasadnienie jury: Zdjęcie urzeka fenomenalną kolorystyką. Autor ujął obiekt w złotej godzinie. Kompozycja pozwala podziwiać zarówno zabytek, jak i nowoczesne tło miasta.

Nagrody za specjalne zaangażowanie

[edytuj | edytuj kod]

Oprócz nagród za najlepsze zdjęcia, jury wyróżniło uczestników, którzy wnieśli szczególny wkład w konkurs:

  • Jacek Halicki (2356 załadowanych zdjęć) – za różnorodne i dobre jakościowo zdjęcia, z których 743 znalazły zastosowanie w Wikipedii.
  • Zala (6260 załadowanych zdjęć) – za imponującą ilość zdjęć, w tym wiele solidnych jakościowo ujęć.
  • Gswito (75 załadowanych zdjęć) – za artystyczny styl oraz wysokiej jakości zdjęcia z drona.

W skład jury wchodzili: Ewa Caban, Jacek Durski, Radosław Gajda, Krzysztof Koszewski, Kamila Neuman, Natalia Szcześniak. Podziękowania dla uczestników

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Wiki Lubi Zabytki 2024: Podsumowanie Rekordowej Edycji”, którego autorem jest Jolanta Drzewakowska, opublikowanego w serwisie wikimedia.pl na licencji CC-BY 3.0 (więcej informacji).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]