Przejdź do zawartości

2007-07-20: Ukazało się wydanie polskiej Wikipedii na DVD

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Okładka DVD z Wikipedią
piątek, 20 lipca 2007

Polska Wikipedia nie jest już wyłącznie internetową encyklopedią - ukazało się jej wydanie na płycie DVD. Płyta opracowana w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska zawiera artykuły i grafiki z czerwca 2006, przejrzane przez zespół redaktorów.

Do tej pory jedynie niemiecka wersja Wikipedii mogła pochwalić się podobnym wydaniem; po raz pierwszy ukazała się na DVD w kwietniu 2005, ostatni raz - w grudniu 2006. Angielska wersja Wikipedii - największa ze wszystkich - może pochwalić się jedynie projektem "Wikipedia 0.5", zbierającym niecałe 2000 wybranych artykułów na płycie CD.

W Polsce DVD powstało we współpracy z wydawnictwem Helion. Pracę nad nim wykonywali wikipedyści wybrani i opłacani przez wydawnictwo oraz grupa ochotników. Spośród haseł zostały usunięte te, które nie nadawały się do publikacji, skasowano też strony organizacyjne niepotrzebne na DVD. Prace te skończyły się w grudniu 2006. Na potrzeby wydania została też opracowana specjalna wyszukiwarka.

W rzeczywistości nie jest to jednak pierwsze pojawienie się polskiej Wikipedii na DVD. Wcześniej, w grudniu 2005 roku, do magazynu Enter została dołączona płyta DVD, na której znajdowała się kopia Wikipedii. Wydawca magazynu nie zadbał jednak o to, by uzyskać pozwolenie na użycie zastrzeżonego logo Wikipedii. Na płycie nie były umieszczone żadne informacje o autorach zawartych tam haseł – co łamało licencję Wikipedii. Obecne wydanie zostało starannie przygotowane pod kątem zgodności z zasadami Wikipedii.

Płyta jest dostępna w cenie 39 złotych. Do korzystania z niej wystarczy przeglądarka internetowa, jednak użyta wyszukiwarka wymaga środowiska Java.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]