2006-01-11: Wikimedia Polska: Nie mamy nic wspólnego z wydaniem Wikipedii na DVD

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 stycznia 2006

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, polski partner Fundacji Wikimedia opiekującej się Wikipedią i pokrewnymi serwisami, wydało specjalne oświadczenie, w którym zaprzecza jakimkolwiek związkom z niedawnym ukazaniem się Wikipedii na płycie DVD dołączanej do magazynu komputerowego.

W grudniu poprzedniego roku do sklepów trafił miesięcznik ENTER SPECIAL 08/2005 Wiedza w sieci. Na dołączonej do niego płycie znalazła się kopia Wikipedii - wolnej internetowej encyklopedii. Wydawca, firma Lupus, nie powiadomiła jednak o tym ani Stowarzyszenia Wikimedia Polska, ani Fundacji Wikimedia, właściciela praw do loga. Opublikowana wersja nie zawiera danych o historii rozwoju haseł i ich autorach, choć wymaga tego licencja, na której jest oparta Wikipedia - GNU Free Documentation License.

Stowarzyszenie zwraca w opublikowanym wczoraj oświadczeniu uwagę, że taki sposób wydania Wikipedii narusza prawa autorskie osób ją tworzących. Gdy redakcja Entera została poinformowana o zastrzeżeniach ze strony Stowarzyszenia, przekazała je do firmy bezpośrednio odpowiedzialnej za wydanie DVD, jednak ta dotąd nie odpowiedziała.

Źródła[edytuj | edytuj kod]