Przejdź do zawartości

2007-09-27: Relacja z obchodów 6. urodzin Wikipedii w Częstochowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 września 2007
Logo GDJ

W dniach 22-23 września 2007 w Częstochowie w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyło się spotkanie robocze wikipedystów pod nazwą "Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?". Imprezie tej towarzyszyły obchody 6. rocznicy polskojęzycznej Wikipedii.

Podczas tego spotkania obecnych było ponad 20 twórców Wikipedii, a wśród nich m.in. współzałożyciel jej polskiej wersji Krzysztof Jasiutowicz, twórca projektów Wolne Podręczniki i Wolne Lektury Jarosław Lipszyc oraz prezes Internet Society Poland Marcin Cieślak.

Zdjęcie "rodzinne" uczestników obrad.
Oficjalne rozpoczęcie GDJ

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnie odegraniem hymnów przez uczniów Technikum Leśnego z Białowieży pod "patronatem" Beentree, który wraz z nimi przybył na Jasną Górę.

Główne problemy, o których dyskutowano podczas GDJ, dotyczyły podnoszenia poziomu jakości artykułów oraz ich oceny pod tym kątem, promocji Wikipedii nie tylko jako kompendium wiedzy, ale i otwartego dla wszystkich projektu, podjęcia działań mających na celu bardziej przyjazny stosunek wobec nowicjuszy, inicjatyw podejmowanych przez społeczność wikipedystów oraz tego jak zbadać postrzeganie tego projektu przez czytelników. Ustalono także, że spisane zostaną wnioski z tych dwu dni obrad. Część wikipedystów już pewne ustalenia zaczęła wprowadzać w życie zaraz po zakończeniu zlotu.

Dyskusje zakończyły się bardziej nieformalnym spotkaniem w herbaciarni Cafe Belg. Drugiego dnia odbyła sie tam też uroczystość świętowania 6. rocznicy Wikipedii przy torcie i szampanie. Mimo, że w lokalnej prasie pojawiły się także "zaproszenia urodzinowe" dla osób spoza Wikipedii, przybyło tylko kilka osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o tym projekcie. Za to dotarli na imprezę dziennikarze z TVN24 oraz fotoreporter z "Życia Częstochowskiego". Poprzedniego dnia wizytowała także katowicka TVP3.

Urodziny trwały prawie do północy, jednakże nikt nie miał śmiałości zaśpiewać "100 lat". Raczej pojawiały się hasła, że Wikipedia będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej. Zgromadzeni Wikipedyści podpisywali także okładki płyt DVD z Wikipedią, które z Krakowa przywiozła Maire. Później podpisywane będą one także na "zlocie zimowym", który najprawdopodobniej będzie miał miejsce w grudniu w Chorzowie, aby w końcu trafić na aukcję, z której dochód przeznaczony zostanie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2007-09-27: Relacja z obchodów 6. urodzin Wikipedii w Częstochowie


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Autorzy Meta-Wiki – GDJ – Meta-Wiki
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości