2007-09-30: Relacja z obchodów 6. urodzin Wikipedii w Olsztynie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 września 2007


Tort urodzinowy

W Olsztynie świętowanie 6. urodzin Wikipedii rozpoczęło się już 16 września od wycieczki rowerowej szlakiem opisanych w Wikipedii okolic Olsztyna (Olsztyn, Bartąg, Ruś, Rezerwat przyrody Las Warmiński, Jełguń, Trękus). Wycieczka zorganizowana została wspólnie ze Stowarzyszeniem "Młyn" w ramach V Olsztyńskich Dni Nauki. W konsekwencji udanej wyprawy powstał pomysł kontynuacji wycieczek w połączeniu z wcześniejszym opisywaniem miejsc planowanych do zwiedzenia. Według wstępnych założeń, na pierwszy "ogień" pójdzie "trakt nibordzki", a głównym piszącym będzie osoba, która jeszcze w Wikipedii nic nie napisała.

25 września zorganizowane zostało spotkanie z młodzieżą szkolną w olsztyńskiej bibliotece "Abecadło". Efektem spotkania było wspólne dodanie jednego zdania do hasła Gazeta Olsztyńska, odnoszącego się do nowego popularnonaukowego dodatku "Junior".

Kulminacją olsztyńskich obchodów 6. urodzin Wikipedii było przyjęcie urodzinowe, które odbyło się 26 września w Gazeta Cafe. W spotkaniu urodzinowym udział wzięli wikipedyści z Olsztyna oraz z Kętrzyna. Jednym z wniosków ze spotkania była wspólna deklaracja organizowania "warsztatów" wikipediowania w różnych miejscach oraz propagowanie tworzenia miejsc z podręczną biblioteczka regionalną, jako materiałami dla uzupełniania w Wikipedii miejsc związanych z Warmią i Mazurami. Potencjalnie najważniejszą grupą, do której adresowane będą takie warsztaty, są słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku w Olsztynie, Kętrzynie, Morągu i innych miejscowościach regionu. Wsparcia w tych działaniach wikipedyści poszukiwać będą w lokalnych mediach oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Tego samego dnia o godz. 21 nastąpiło uroczyste zakończenie "Wspólnego Malowania" ("Barwy Olsztyna" oraz "Kwiatek dla Olsztyna"), zorganizowanego przez prof. Eugeniusza Geno Małkowskiego i studentów z UWM w ramach V Olsztyńskich Dni Nauki. Amerykański rekord został pobity - liczba blisko 27 tysięcy malujących. Poprzedni rekord ustanawiany był przez ponad 3 lata. Olsztyniacy pobili go w blisko dwa tygodnie. Uczestnicy urodzinowego spotkania Wikipedii wzięli udział w malowaniu i jednoczesnym biciu rekordu Guinnessa. "Wspólne malowanie" - podobnie jak idea Wikipedii - to tworzenie obrazu przez licznych woluntariuszy.

Uczestnicy spotkania urodzinowego

Na spotkaniu obecni byli: S.Czachorowski (Stanisław Czachorowski), Manfret (Mariusz Kraszewski), Serdelll (Paweł W.), Semper malus, Stefan191, Berasategui (Przemysław Zieliński), Skoot (Mariusz Pękala), FlyFire (Robert Fryga), Andrzej Małyszko (wikipedysta in spe), Kamil Lemański (wikipedysta in spe), dziennikarz Gazety Wyborczej Tomasz Kurs, dziennikarz Radia Olsztyn Łukasz Czarnecki-Pacyński.

Tort czekoladowy został ufundowany przez S. Czachorowskiego, prezenty dla przybyłych gości urodzinowych w postaci firmowych ergonomicznych podkładek pod mysz oraz smyczy na klucze (lub przenośny nośnik pamięci) zostały ufundowane przez redakcję Gazety Wyborczej.

Urodziny Wikipedii były wplecione w V Olsztyńskie Dni Nauki, w rezultacie informacje o urodzinach jak i samej encyklopedii oraz o projektach siostrzanych kilkakrotnie pojawiły się w olsztyńskich mediach oraz na plakatach promujących Wikibooks, Wikisłownik, Wikinews oraz Wikipedię.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa warmińsko-mazurskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie warmińsko-mazurskiem.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Olsztyna i Elbląga | pozostałych miejscowości