Przejdź do zawartości

2009-03-26: Somalia: piraci porwali chemikaliowiec z Polakami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 marca 2009
Afryka
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

26 marca w godzinach porannych piraci somalijscy dokonali kolejnego zuchwałego porwania. Tym razem opanowali i uprowadzili norweski chemikaliowiec, na którym znajduje się 5 Polaków.

Chemikaliowiec "Bow Asir" pływający pod banderą Bahamów został zaatakowany o 7.45 przez 18 uzbrojonych piratów, którzy wcześniej ścigali okręt dwoma motorówkami.

O 8.45 zadzwonił do nas kapitan statku. Powiedział, że z różnych stron podpływają pirackie łodzie i uzbrojeni mężczyźni zaczynają przejmować kontrolę na pokładzie. Około 11:45 dotarł do nas e-mail w którym kapitan potwierdził, że grupa piratów uzbrojonych w karabiny maszynowe przejęła kontrolę nad chemikaliowcem. Kontrolujemy sytuację, i o ile to możliwe, śledzimy pozycję statku korzystając z zamontowanych na pokładzie lokalizacyjnych - Per H. Hansen rzecznik firmy odpowiedzialnej za statek.

Wczoraj u wybrzeży Somalii porwano greckiego tankowca. W listopadzie doszło do porwania okrętu Sirius Star z polskim kapitanem. Szczęśliwie uwolniono go 9 stycznia 2009 r.

Wody w obrębie Półwyspu Somalijskiego i Kenii są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. Wielokrotnie powtarzają się tu porwania statków handlowych przez współczesnych piratów. O znacznym stopniu niebezpieczeństwa, jakie czyha na statki na tym obszarze świadczy fakt, że marynarki wojenne kilku krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji wysłały w ten rejon okręty wojenne. W 2008 roku somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]