Przejdź do zawartości

2009-01-09: Piraci uwolnili saudyjski supertankowiec "Sirius Star"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 9 stycznia 2009
Afryka

Uprowadzony w listopadzie saudyjski supertankowiec Sirius Star został uwolniony przez somalijskich piratów. Informacja została potwierdzona przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Za uwolnienie tankowca zapłacono prawdopodobnie 3 mln dolarów okupu.

Na jego pokładzie znajdowała się 25-osobowa załoga, a wśród niej dwoje Polaków: kapitan jednostki oraz oficer techniczny. Do porwania doszło 15 listopada 2008 r. u wybrzeży Kenii.

Dostaliśmy potwierdzenie ze strony ambasadora Arabii Saudyjskiej w Nairobi, że zakładnicy zostali uwolnieni. (...) Miejmy nadzieję, że jeszcze w przyszłym tygodniu będziemy w stanie powitać pana kapitana i oficera technicznego na lotnisku Okęcie.

—Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ

Paszkowski zapewnił, że stan zdrowia Polaków jest dobry.

Agencja AFP poinformowała, że za uwolnienie tankowca zapłacono okup o wysokości 3 mln. dolarów. Z kolei serwis internetowy brytyjskiej telewizji BBC powiadomił, że okup dostarczono wczoraj za pomocą spadochronu zrzuconego z małego samolotu przelatującego nad uprowadzoną jednostką. Na początku za uwolnienie jednostki piraci żądali 25 mln dolarów.

Rzecznik MSZ nie chciał komentować doniesień na temat okupu. Jak dodał, "piraci wysuwali żądania bezpiecznego opuszczenia statku". Przypuszcza, że "było to częścią transakcji, która została zawarta przez armatora z porywaczami". Właściciel tankowca, firma Vela International również nie komentuje kwestii okupu.

Po porwaniu tankowca narodził się pomysł, by do wybrzeży Somalii wysłać okręty wojenne, które mogłaby chronić statki handlowe. Z kolei islamscy radykałowie zagrozili, że w przypadku nieuwolnienia saudyjskiej jednostki zaatakują piratów – jest to bowiem okręt kraju muzułmańskiego.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]