Przejdź do zawartości

2007-10-10: Wikimania 2008 odbędzie się w Egipcie - w Aleksandrii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 10 października 2007
Proponowany banner Konferencji Wikimania 2008

Wczoraj po południu Cary Bass, członek jury ustalającego miejsce, w którym ma odbyć się przyszłoroczna Wikimania, czyli konferencja poświęcona projektom Wikimedia, takim jak Wikipedia czy Wikinews, ogłosił na liście dyskusyjnej foundation-l (at) lists.wikimedia.org, że odbędzie się ona w Aleksandrii w Egipcie.

Jest to miasto, leżące nad brzegiem Morza Śródziemnego, znane m.in. z największej biblioteki starożytnego świata - Biblioteki Aleksandryjskiej. Innymi zabytkami są tam m.in.: Pałac Montazah (siedziba króla Faruka), Twierdza Kajtbaj, Pałac Ras-at-Tin, Katakumby, Serapejon, Bruchejon, Amfiteatr Rzymski, Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej oraz Meczet Abu Al-Abbas.

I'm very happy with the result. Wikipedia is, in many ways, the Library of Alexandria of our time

Erik Moeller z Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia

Erik Moeller z Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia skomentował to słowami: "I'm very happy with the result. Wikipedia is, in many ways, the Library of Alexandria of our time".

Innymi miastami zgłaszanymi jako propozycje organizacji Wikimanii w 2008 roku były Kapsztad w RPA oraz Atlanta w USA.

Przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę takie kwestie jak: dostęp do internetu, możliwości lokalnych sponsorów, bliskie położenie międzynarodowego portu lotniczego, ale także lokalne prawo, liczba zaangażowanych na miejscu Wikimedian (twórców projektów Wikimedia) czy koszta podróży na miejsce z różnych krajów.

Członkami jury, biorącymi udział w głosowaniu byli:

I have decided to make the title of my own talk at Wikimania 2008 "Free knowledge and human rights" and I will use this opportunity to speak out against censorship and other violations of human rights around the world, including examples from Egypt

Jimmy Wales

Ponieważ pojawiły się głosy krytyczne co do lokalizacji imprezy, głównie związane z łamaniem praw człowieka, Jimmy Wales zdeklarował, że swoje przemówienie poświęci temu problemowi oraz kwestii związanej z wolną wiedzą: "I have decided to make the title of my own talk at Wikimania 2008 "Free knowledge and human rights" and I will use this opportunity to speak out against censorship and other violations of human rights around the world, including examples from Egypt".

Podczas Wikimanii spotykają się twórcy projektów Wikimedia, prezentując wykłady na tematy z nimi związane oraz uczestniczą w kilkudniowych dyskusjach nad problemami związanymi z ich rozwojem. Pierwsza Wikimania odbyła się dwa lata temu na początku sierpnia we Frankfurcie nad Menem i od tego czasu co roku odbywa się na innym kontynencie. W zeszłym roku odbyła się w Stanach Zjednoczonych, a w tym na Tajwanie.

Poza światowymi konferencjami związanymi z tymi projektami, także pojawiają się tego typu imprezy w mniejszej skali. W maju tego roku odbyła się w Białowieży Konferencja Wikimedia Polska 2007 organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Wikimania 2008 will happen in Alexandria, Egypt – lista dyskusyjna foundation-l (at) lists.wikimedia.org, 9 października 2007
  • edytorzy Meta-Wiki – Wikimania 2008 – Meta-Wiki