Przejdź do zawartości

2007-01-26: GW: Wikipedia pod ostrzałem wandali

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 stycznia 2007

Dziś w portalu gazeta.pl opublikowany został artykuł o jednym z wandalizmów na stronach anglojęzycznej wersji Wikipedii. Serwis informuje o tym wandaliźmie w artykule Cancer (rak), wykonanym z konta stworzonego na 19 minut przed serią trzech wandalizmów w artykule o Matce Teresie z Kalkuty i następującym po nich wandalizmie w artykule o raku. Wandalizm ten został wycofany 25 sekund później, a o godzinie 5:17 czasu UTC konto zostało zablokowane przez jednego z administratorów anglojęzycznej wersji Wikipedii na okres nieokreślony (na zawsze). Jako powód podano: vandalism only account (konto do wandalizmów).

Autor informacji pisze:

Jest to trzecie poważne włamanie do Wikipedii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W listopadzie wpuszczono wirusa na niemieckojęzyczne strony encyklopedii, a trzy tygodnie temu wandale z Kataru zdemolowali strony dotyczące Stanów Zjednoczonych i proroka Mahometa.

Jest to nieprawdą, gdyż poważne włamania (wandalizmy) w różnych wersji Wikipedii zdarzają się codziennie, co często jest powodem częściowego lub całkowitego zabezpieczania określonych artykułów. Redaktor mówi o sytuacji z artykułu W32.Blaster z niemieckojęzycznej wersji Wikipedii, kiedy to do artykułu, w sekcji linki zewnętrzne wpisano link do strony z trojanem i opierając się na tym artykule, pod pozorem szczepionki na wirusa, wysyłano ostrzegające e-maile, które miały na celu zainfekowanie jak największej liczby osób. Artykuł został usunięty, przywrócone zostały wersje bez szkodzącego linku.

Podobnie sprawa ma się z zablokowaniem przez Wikipedię całego Kataru: w grudniu 2006 osoby korzystające z numeru IP 82.148.97.69, jedynego numeru, poprzez który internauci z Kataru mogą łączyć się z Internetem, zniszczyły serię artykułów w anglojęzycznej wersji Wikipedii, za co adres zablokowany został na okres miesiąca i odblokowany po 43 godzinach. "Zdemolowanie stron dotyczących Stanów Zjednoczonych i proroka Mahometa" nie jest wyjątkiem: na anglojęzycznej Wikipedii, z powodu jej wielkości, zdarza się takich najwięcej ze wszystkich projektów Fundacji Wikimedia; w tym celu napisano nawet specjalnego bota, który ma na celu wyłapywanie wandalizmów.

Artur Jan Fijałkowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, znany pod pseudonimem WarX, komentuje:

Autor wykazał się całkowitym brakiem znajomości zasad działania Wikipedii, jak również znaczenia zwrotu włamanie komputerowe. Artykuł o raku w tym tygodniu wandalizowany jest po kilkanaście razy na dobę; widać, że średni czas reakcji "odpowiedzialnych" użytkowników to mniej niż 5 minut, a ze względu na otwarty charakter Wikipedii nikt się nie włamuje (czyli nie przełamuje zabezpieczeń oprogramowania), bo o wiele łatwiej jest wcisnąć guzik "edytuj" i zrobić zamieszanie, które z włamaniem nie ma żadnego związku.

O godzinie 16:59 na forum serwisu wypowiedział się posługujący się pseudonimem łup autor artykułu. Napisał m.in.:

Rzeczywiście nasza informacja nie jest powodem do dumy. Opierałem się na depeszy Internetowej Agencji Radiowej z 11:51 (...). Zamiast pośpiesznie naprawiać błędy w tym tekście powinienem był sprawdzić rzecz u źródła.

Link do artykułu został wycofany ze strony głównej serwisu, mimo tego pozostaje nadal dostępny do przeczytania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]