Przejdź do zawartości

Portal:Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
SerwisSportowy

Wikinews Polska

23 czerwca 2024Fabian Cancellara wygrał 3. etap Tour de France 2007

10 lipca 2007
Najdłuższy etap tegorocznej edycji Tour de France, po rewelacyjnym sprincie z peletonu, wygrał aktualny lider klasyfikacji generalnej wyścigu, Fabian Cancellara, potwierdzając swoją rewelacyjną, pomimo wczorajszego upadku, dyspozycję oraz umacniając się na prowadzeniu.

O Tour de France

Tour de France (Wyścig Dookoła Francji), znany też jako Le Grand Boucle lub Le Tour to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski odbywający się w lipcu. Ten trzytygodniowy wyścig rozgrywany we Francji, tworzy wraz z włoskim Giro d'Italia i hiszpańską Vueltą elitę światowego kolarstwa.

Koszulki

  • Maillot jaune (żółta koszulka) - koszulka lidera klasyfikacji łącznej (generalnej).
  • Maillot vert (zielona koszulka) - lider klasyfikacji punktowej (najlepszy sprinter).
  • Polka dot jersey (biała koszulka w czerwone grochy) - lider klasyfikacji górskiej.
  • Maillot blanc (biała koszulka) - najlepszy zawodnik do 25 lat.

Rekordziści

Najwięcej, bo aż 7 razy zwyciężał Lance Armstrong, ale on w tegorocznym wyścigu już nie jedzie. Jednak to Eddy Merckx miał koszulkę lidera na sobie przez największą liczbą dni (111) oraz największą liczbę zwycięstw etapowych – 34. W rywalizacji krajów prowadzi gospodarz Francja z 653 zwycięstwami.

Tegoroczna edycja

21 etapów, w tym dwie czasówki, prolog, 5 etapów górskich, 4 pagórkowate i 9 płaskich o łącznej długości 3650 km. Tak wygląda w skrócie trasa tegorocznego wyścigu. Prolog zostanie rozegrany 1 lipca w Strasbourgu, gdzie znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego. Wyścig zakończy się 23 lipca tradycyjnie już w Paryżu na Polach Elizejskich.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Tdf 2007

Czytaj więcej o Tour de France w Wikipedii
Czytaj więcej o Tour de France 2007 w Wikipedii

(Źródła: Wikipedia, pro-cycling)

Najnowsze wiadomości

Odśwież by zobaczyć najnowsze wiadomości! Jeśli zauważysz problem lub błąd, napraw go lub zostaw komentarz na stronie dyskusji artykułu.

Wyniki

@edytuj

Portal:Tour de France 2007/Klasyfikacja generalna

Tour de France : 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009BoksFormuła 1KolarstwoLekkoatletykaPiłka nożnaSiatkówkaSkoki narciarskieSnookerTenis ziemny