Przejdź do zawartości

2007-07-13: Thor Huschovd wygrał 4. etap Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 lipca 2007
Trasa Tour de France 2007
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Tour de France 2007


Norweg Thor Huschovd z Credit Agricole wygrał sprint z peletonu na trasie 4. etapu Wyścigu Dookoła Francji, wyprzedzając na mecie Roberta Huntera z Barloworld i Oscara Freire z Rabobanku. Dzięki temu zwycięstwu Norweg awansował na 2. pozycję klasyfikacji generalnej. Liderem wyścigu pozostaje Fabian Cancellara (Team CSC).

Czwarty etap to kolejny płaski odcinek. Trasa etapu prowadziła peleton z miejscowości Villers-Cotterets do Joigny położonego w Burgundii. W piątym dniu rywalizacji organizatorzy wyznaczyli na 193-kilometrowej trasie cztery premie górskie IV kategorii (na 24., 63., 143. i 144. kilometrze) oraz trzy premie lotne (na 69., 123. i 159. kilometrze).

Tuż za pierwszym z podjazdów, pod Cote de Veuilly-la-Poterie (kat. 4; 23,5 km; dł. 1,0 km; 5,2%), utworzyła się 5-osobowa grupa uciekinierów, w skład której weszli: Juan Antonio Flecha (Rabobank), Gorka Verdugo (Euskaltel), Matthieu Sprick (Bouygues Telecom), Sylvain Chavanel (Cofidis) i Christian Knees (Milram). Grupka ta dość szybko wytworzyła około 4-minutową przewagę nad resztą zawodników, która na przemian nieco się zmniejszała i powiększała. Tempo zarówno peletonu, jak i uciekających zawodników było, podobnie jak dzień wcześniej, stosunkowo niskie, a atmosfera panująca wśród zawodników niezwykle spokojna.

Kolejne premie górskie nie przynosiły większych zmian. Na 159. kilometrze, gdzie wyznaczona była ostatnia tego dnia premia lotna, różnica czasowa wynosiła około półtorej minuty. Mniej więcej w tym czasie z dalszej rywalizacji w wyścigu wycofał się zawodnik francuskiej ekipy Française des Jeux, Rémy Di Grégorio, który dotkliwie odczuwał skutki wcześniejszych upadków.

Zgodnie z przewidywaniami, na około 8 kilometrów przed metą, przodownicy zostali dogonieni przez peleton, któremu rytm nadawali m.in. kolarze grupy Quick Step. Od tego momentu zaczęło się rozprowadzanie sprinterów przed ostatecznym finiszem. Sytuacji ogólnego zamieszania, jakie wytworzyło się na czele peletonu, zręcznie wykorzystał Norweg Thor Hushovd (Credit Agricole), który pociągnięty przez swojego drużynowego kolegę Juliana Deana, szczęśliwie zdążył przejechać linię mety, nim dogonił go rozpędzony Robert Hunter z Barloworld. Jako trzeci na mecie zameldował się Hiszpan Oscar Freire (Rabobank).

Źródła[edytuj | edytuj kod]