Przejdź do zawartości

2007-07-29: Daniele Bennati wygrał 20. etap Tour de France 2007, Contador zwycięzcą klasyfikacji generalnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 lipca 2007
Trasa Tour de France 2007
Daniele Bennati
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Tour de France 2007


Sprinterski etap uwieńczony metą na Polach Elizejskich w Paryżu zakończył się zwycięstwem Daniele Bennatiego z ekipy Lampre-Fondital LAM. W walce na ostatnich metrach pokonał on Thora Hushovda z Credit Agricole C.A i Erika Zabela z Milram MRM. Zwycięstwo w całym wyścigu odniósł młody Hiszpan Alberto Contador z Discovery Channel DSC.

Na trasę ostatniej odsłony w 94. Tour de France kolarze wyruszyli z miejscowości Marcoussis i pokonali w spacerowym tempie 146-kilometrowy odcinek. Wiele osób spodziewało się, że etap ten wcale może nie być etapem przyjaźni, a na trasie dojdzie do prób ataku pozycji lidera przez Cadela Evansa i Leviego Leipheimera. Nic takiego jednak nie miało miejsca i tradycji stało się zadość – peleton w przyjaznej atmosferze dotarł do stolicy Francji, a na ostatnich metrach rozegrała się jedynie walka o zwycięstwo etapowe.

Kolarzom pokonującym ostatni etap tegorocznej Pętli wcale się nie spieszyło — przez pierwszą godzinę peleton przejechał niespełna 30 kilometrów, a i kolejne nie były pokonywane szybciej. Również na premiach wyznaczonych na trasie nie było walki o punkty; na dwóch premiach górskich IV kategorii najlepszy okazał się sprinter Gert Steegmans (Quick Step), który nie ukrywał swojego zadowolenia z tego powodu.

Tuż przed wjazdem do Paryża peleton miał prawie godzinną stratę w stosunku do założonego przez organizatorów harmonogramu, jednak po wjechaniu do miasta tempo znacznie wzrosło. Na ośmiu wieńczących tegoroczny tour rundach (po 6,5km każda), wyznaczonych zgodnie z tradycją na Champs-Elysées, na czoło grupy zasadniczej wysunęli się zawodnicy ekipy Discovery Channel, a pierwszy o atak pokusił się Freddy Bichot (Agritubel). W tym momencie zabawa rozpoczęła się na dobre.

Na prowadzenie wyszła grupa dziesięciu zawodników, w której znaleźli się: Iván Gutiérrez (Caisse d'Epargne), Nicolas Portal (Caisse d'Epargne), Juan Antonio Flecha (Rabobank), Simon Gerrans (Ag2r), Alessandro Ballan (Lampre), Anthony Charteau (Crédit Agricole), Murilo Fischer (Liquigas), Mickaël Delage (Française Des Jeux) oraz Christian Kenes (Milram). Grupa ta wypracowała około 30-sekundową przewagę nad resztą stawki. Tempo w grupie zasadniczej zaczęła nadawać ekipa Thora Hushovda — Crédit Agricole, która chcąc doprowadzić do zwycięstwa swojego zawodnika, dość szybko odrobiła stratę do uciekinierów.

Ostatecznie akcja zaczepna została zakończona na 6 kilometrów przed metą i do finiszu przygotowywali się sprinterzy. Prym wiodła grupa Lampre, której wtórowali zawodnicy Quick Stepu. Ostatecznie zwycięstwo na etapie kończącym Tour odniósł Włoch Daniele Bennati z Lampre, drugi był Norweg Hushovd, a na pozycji trzeciej dojechał Niemiec Erik Zabel z Team Milram.

Belg Tom Boonen (Quick Step) dojechał na 5. pozycji, dzięki czemu zachował prowadzenie w klasyfikacji punktowej i na paryskim podium założył zieloną koszulkę najlepszego sprintera. Zwycięstwo w klasyfikacji górskiej odniósł Kolumbijczyk Mauricio Soler Hernandez z Barloworld, a najaktywniejszym kolarzem całego touru okazał się być Bask Amets Txurruka Ansola z Euskaltel-Euskadi. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej odniósł Alberto Contador z ekipy Discovery Channel, który jednocześnie zwyciężył w klasyfikacji młodzieżowej. Po raz pierwszy w historii La Grande Boucle różnice dzielące pierwszą trójkę wyścigu są tak małe: Hiszpan wyprzedził Evansa o 23 sekundy, a Leipheimera o kolejne 8.

Klasyfikacja generalna

[edytuj | edytuj kod]
Pozycja Zawodnik Drużyna Czas
1 Alberto Contador Discovery Channel Pro Cycling Team DSC 90h 00' 26"
2 Cadel Evans Predictor-Lotto PRL +23"
3 Levi Leipheimer Discovery Channel Pro Cycling Team DSC +31"
4 Carlos Sastre Team CSC CSC +7' 08"
5 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi EUS +8' 17"
6 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne CEI +11' 37"
7 Kim Kirchen T-Mobile Team TMO +12' 18"
8 Yaroslav Popovych Discovery Channel Pro Cycling Team DSC +12' 25"
9 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi EUS +14' 14"
10 Oscar Pereiro Euskaltel-Euskadi EUS +14' 25"

Źródła

[edytuj | edytuj kod]