2007-07-21: Aleksander Winokurow wygrał 13. etap Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 lipca 2007
Trasa Tour de France 2007
Aleksander Winokurow
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Tour de France 2007


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Aleksander Winokurow


Zawodnicy ekipy Astana zdominowali dzisiejszy etap indywidualnej jazdy na czas. Lider kazachskiej ekipy, Aleksander Winokurow, znokautował wszystkich rywali. Drugi na mecie był, tracący do zwycięzcy 1’14, Cadel Evans z Predictor-Lotto, a z trzecim wynikiem dojechał Andreas Kloeden. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zdołał utrzymać Michael Rasmussen z ekipy Rabobank, który na metę dotarł na 11. pozycji.

Trzynasty etap był jedną z dwóch zaplanowanych na ten rok, indywidualnych jazd na czas. Na 54-kilometrowej trasie znajdowała się jedna premia górska IV kategorii. Średnie nachylenie tego czterokilometrowego podjazdu wynosiło 3,4% i nie stanowiło dla pokonujących go kolarzy większego problemu. Natomiast pogoda nie sprzyjała kolarzom: padający deszcz i śliska nawierzchnia sprawiły, że wielu zawodników miało spore problemy na trasie i dochodziło do licznych upadków. Kolarze mieli do wykonania pętlę po miejscowości Albi, na której znajdowały się dwa pomiary czasowe. Zgodnie z przewidywaniami, etap ten stanowił ważny punkt w walce o końcowe zwycięstwo.

Opady deszczu zaczęły towarzyszyć kolarzom dopiero mniej więcej godzinę po rozpoczęciu rywalizacji. Brytyjczyk, Bradley Wiggins (Cofidis) przez znaczną część trasy jechał po suchej nawierzchni, dzięki czemu miał szansę na uzyskanie znacznie lepszego wyniku, niż startujący nieco później Fabian Cancellara (Team CSC). Szwajcar miał poważne problemy z utrzymaniem się na mokrej drodze i pod koniec trasy zaliczył upadek. Wszystko to spowodowało, że przyjechał on na metę ze stratą ponad 6 minut do Wigginsa, który przez znaczną część dnia utrzymywał się na prowadzeniu. Później warunki atmosferyczne nieco się poprawiły, jednak droga pozostawała śliska, a liczne zakręty sprzyjały wszelkim wywrotkom

Wreszcie na trasę wyruszył Aleksander Winokurow, który po upadku na trasie 5. etapu, z dnia na dzień odnotowywał większą stratę do lidera klasyfikacji generalnej. Dziś osiągał on średnią prędkość ponad 48km/h. Na pierwszym pomiarze czasowym, ustawionym na 18. kilometrze, Kazach miał 10 sekund przewagi na Wigginsem i kolejne 29 nad pechowym Cancellarą. Na kolejnych kilometrach zwiększył tempo osiągając przewagę 52 sekund nad Brytyjczykiem, na drugim pomiarze czasu (na 36. kilometrze). Metę minął on z czasem 1.06.35, mając w zapasie ponad 2 minuty nad Wigginsem.

Andreas Kloeden (Astana) zaliczył upadek na podjeździe pod Cote de la Bauzie, jednak zdołał się on szybko pozbierać i ostatecznie miał on trzeci czas, tracąc do drużynowego kolegi 1’39. Wyprzedził go jeszcze, znakomicie spisujący się na trasie, Cadel Evans, który był od niego lepszy o 25 sekund. Na pozycji czwartej dojechał inny zawodnik Astany - Andrey Kashechkin, który dzięki dobremu wynikowi przesunął się w klasyfikacji generalnej na 6. pozycję.

Dużą niespodzianką była świetna jazda lidera wyścigu, Michaela Rasmussena, który przed tym etapem sam wielokrotnie powtarzał, że nie przygotowywał się zupełnie pod tym kątem do Tour de France i trudno będzie mu utrzymać prowadzenie po tym etapie. Jazda w prologu zdawała się potwierdzać jego słowa, gdyż zajął on tam dopiero 166. pozycję. Jednak na trasie w Albi Duńczyk ukończył wyścig na 11. miejscu, tracąc do Winokurowa niespełna 3 minuty..

Dzięki rewelacyjnej jeździe na trasie 13. etapu Winokurow odrobił kilka straconych minut do Rasmussena i awansował na 9. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]