2007-07-19: Tour de France 2007: zapowiedź 9. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 lipca 2007
Val-d’Isère
Val-d’Isère
Briançon

9. etap Tour de France będzie ostatnim odcinkiem na terenie Alp.

Val-d’Isère to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Savoie. Jest to dynamiczny ośrodek narciarski, cieszący się wśród narciarzy nieustającym powodzeniem. Leży w Górnej Sabaudii we Francji, w odległości 33 km od Bourg-St-Maurice.

Briançon to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Hautes-Alpes. Peleton TdF wjedzie do tego miasta po raz 33., co jest rekordem w regionie alpejskim.

Wtorkowy etap rozpocznie się w Val-d’Isère. Następnie peleton uda się na południowy zachód co jakiś czas mijając francuskie wioski, takie jak np. Bessans, Lanslevillard czy Termignon. Gdy kolarze "Wielkiej Pętli" znajdą się na wysokości jeziora Lac du Mont Cenis, to skręcą leciutko na zachód w kierunku wzniesienia Col du Telegraphe, następnie znowu na południe do Col du Galibier wzdłuż rzeki Valloirette. Potem zjazd do miejscowości Monetier-les-Bains, Salle-les-Alpes i St. Chaffrey do Briançon, także wzdłuż rzeki - tym razem Guisane (dł. 32 km.).

Trzeci i ostatni etap na terenie Alp. Już od startu rozpocznie się 15 km. wspinaczka na Col de l'Iseran (2270 m.n.p.m). Jest to wzniesienie oznaczone kategorią HC, czyli najwyższą z możliwych. Po pokonaniu tej przeszkody ponad 70. kilometrowy zjazd i drugi z trzech wtorkowych podjazdów - Col du Télégraphe (1566 m.n.p.m.). Następnie będzie kolejna góra z najwyższej kat. HC - Col du Galibier (2645 m.n.p.m.). Potem 37 km zjazd do Briançon.

Podjazdy dnia:
15.0 km - Col de l'Iseran - dł. 15km, śr. 6 % - kat. HC
99.0 km - Col du Télégraphe - 12km, śr. 6.7 % - kat. 1
122.0 km - Col du Galibier - 17.5km, śr. 6.9 % - kat. HC

Do podjazdów należy dodać także dwie premie sprinterskie, w Le Villaron (33,5km) oraz w Bramans (60 km).

Trasa 9. etapu Tour de France 2007

Źródła[edytuj | edytuj kod]