Przejdź do zawartości

2007-07-19: Tour de France 2007: zapowiedź 11. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 lipca 2007
Marsylia
Marsylia
Montpellier

11. etap rozpocznie się Marsylii, która leży nad samym Morzem Śródziemnym.

Marsylia jest położona w południowej Francji. Jest to drugie co do wielkości miasto tego kraju i trzecim zespołem miejskim. Leży jest w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Bouches-du-Rhône. Została założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia).

Montpellier miasto i gmina na południu Francji w odległości 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad rzeką Lez, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault, zamieszkiwana przez ok. 230 000 osób. We wczesnym średniowieczu mieszkańcy Maqueolone, nękani przez piratów, przenieśli się na tereny dzisiejszego Montpellier. Znajduje się tu uniwersytet z końca XIII wieku oraz katedra św. Piotra.

Cała trasa biegnie w odległości kilkunastu kilometrów od morza, wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. Na 114. kilometrze kolarze wjadą do departamentu Gard, a 31 kilometrów później - do regionu Langwedocja-Roussillon. W departamencie Hérault umiejscowiona jest meta etapu - Montpellier, leżące zaledwie 10 kilometrów od morza.

To chyba najbardziej płaski z dotychczasowych etapów. Nie ma żadnych trudności, tylko kilka niewielkich pagórków. Na 38. kilometrze umiejscowiona została jedyna premia górska, 4. kategorii - Côte de Calissanne (dł. 1,7 km, śr. 5,6%). Są także 2 lotne finisze - na 31. i 96. kilometrze. Strefa bufetu jest na 102. kilometrze. Na ok. 1,7 km przed metą, w samym już Motnpellier, znajduje się niewielki podjazd.

Źródła[edytuj | edytuj kod]