Przejdź do zawartości

2007-07-27: Tour de France 2007: zapowiedź 19. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 lipca 2007
Cognac
Angouleme
Angouleme

Etap 19. to przedostatnia odsłona 94. edycji Tour de France. Na 55-kilometrowej trasie, prowadzącej z Cognac do Angoulême rozegrana zostanie próba jazdy indywidualnej na czas.

Cognac - miasteczko i region w południowo-zachodniej Francji, znane z produkcji mocniejszych alkoholi a w szczególności koniaku. Położone jest ono nad rzeką Charente. Warte uwagi jest tu z pewnością Stare Miasto, które ciągnie się od wieży Saint Jacques do kościoła Saint Léger, a także zamek des Valois, muzeum sztuki Cognac, muzeum historii i sztuki w ogrodzie Cognac oraz kościół Saint Martin.

Angouleme - słynie z bogatej spuścizny architektonicznej cenionej w całej Francji. Przez cały rok miasto tętni życiem dzięki licznym festiwalom i imprezom. Licznie przybywają na nie fani komiksów, tańca, muzyki klasycznej czy wykwintnej gastronomi. Znajduje się tu średniowieczna katedra z początków XII wieku. Jest pierwszym miejscem na świecie, gdzie wykonano barwną fotografię, czego w 1872 r. dokonał Louis Ducos du Hauron.

Dziewiętnasta odsłona wyścigu to drugi etap indywidualnej jazdy na czas. Jednocześnie jest to ostatnia szansa na dokonanie zmian w klasyfikacji generalnej wyścigu dla tych, którzy jeszcze mają na to siły. Kolarze podobnie jak dzień wcześniej zmierzają do miejscowości Angoulême.

Tym razem trasa wyścigu czasowego jest łagodniejsza od tej z etapu 13., brak na niej jakichkolwiek premii. Kolarze będą musieli pokonać 55-kilometrowy, płaski odcinek, na którym wyznaczone zostały dwa punkty pomiaru czasu – na 18. i 35. kilometrze. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 9:00, a ostatni zawodnik ruszy na trasę o godzinie 16:20. Przewidywany czas przejazdu wynosi około 1’07 (szacowany czas lidera).

Źródła[edytuj | edytuj kod]