2007-07-23: Tour de France 2007: Największy wyścig z czystymi ulicami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 23 lipca 2007
Tour de France 2007 w Londynie (7 lipca 2007)

Tour de France jest największym wyścigiem kolarskim na świecie. Do poziomu kolarzy dostosowane są również ulice, które są tak czyste jak te znane z wyścigów Formuły 1.

"Każdy zakręt na każdej górze w Pirenejach jest sprawdzony i w razie potrzeby od razu czyszczony. Zanieczyszczona i dziurawa trasa może grozić upadkami" - powiedział André Bancala, pracownik Association des départements de France (ADF).

ADF jest odpowiedzialna za czystość ulic i codziennie ma dużo pracy z tym związanej:

  • na wzniesieniu Galibier zapaliła się przyczepa campingowa jednego z kibiców i na 24 godziny przed etapem asfalt w tym miejscu musiał zostać poprawiony
  • na etapie do Montpellier panował taki upał, że droga musiała być polewana wodą, ponieważ miękka szosa to również spore zagrożenie dla peletonu
  • na etapie do Castres na drodze zalegały spore ilości błota, które nawiozły samochody ciężarowe należące do tutejszych gospodarstw, które wracały z pobliskiego lasu

Organizacja ADF wysłała już trzy dni temu swoich pracowników w Pireneje, by sprawdzili stan dróg. "Zwracamy uwagę przede wszystkim na górskie trasy, ponieważ naszym głównym przeciwnikiem na tego typy nawierzchni są leżące kamienie. W górach mamy do dyspozycji oraz buldożer, który służy nam do usuwania większych głazów oraz niezliczonej ilości piachu" - powiedział Bancala.

Na płaskim terenie praca wykonywana przez sprzątającą organizację jest nieco lżejsza, jednak równie ważna. Rano, na 5 godzin przed wyścigiem, dokonywane są ostatnie przygotowania do przejazdu peletonu: zamykane są ronda, skrzyżowania oraz trwa zabezpieczanie zakrętów. Bezpośrednio przed wyścigiem sprawdzane są wszystkie przejazdy kolejowe, ponieważ karawanę reklamową i peleton dzieli dość spory odcinek. Dodatkowo za wyścigiem podąża ciężarówka z trzymetrową szczotką oraz 4000 tysiącami litrów wody, która oczyszcza drogę przejechaną przez Tour.

Całe to przedsięwzięcie koordynuje 12 osób, jednak ADF do tych prac potrzebuje aż 3000 pracowników. Pierwsze działania dokonywane są już w listopadzie, tuż po prezentacji Touru. Następnie w miejscach uszkodzeń drogi łatane są dziury, wyboje i odnawiane stare odcinki szosy. Dodatkowo na kilka tygodni przed Tour de France regionalne związki kolarskie jeżdżą po wyznaczonych odcinkach i sprawdzają miejsca, które ewentualnie mogą uchodzić za niebezpieczne dla zdrowia zawodników.

Źródła[edytuj | edytuj kod]