Przejdź do zawartości

2007-07-10: Tour de France 2007: zapowiedź 3. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 lipca 2007
Compiègne

Przed kolarzami najdłuższy etap podczas 94. edycji Tour de France, liczący 236,5 km, o charakterystyce sprinterskiej. W poniedziałek wygrał Gert Steegmans z Quick Stepu, który tak dobrze rozprowadzał Toma Boonen, że ten nie zdołał mu "wyjść z koła". Może jedynie przewidywać, że sytuacja raczej się nie powtórzy, a Boonen będzie chciał sam wygrać etap. Czy przeszkodzi mu w tym Robie McEwen albo inni sprinterzy?

Etap zaczyna się w Waregem w Zachodniej Flandrii. Na 45. kilometrze kolarze ponownie powrócą do Francji, a konkretnie do prowincji Nord. Do miejscowości Landecries kolarze zmierzać będą w kiernku południowym, następnie zmienią go na południowo-zachodni. Między 120., a 202. kilometrem, zawodnicy przemierzać będą departament Aisne, a później wjadą do Oise, w którym to umiejscowiona jest meta. Od tej pory trasa Touru zmierzać będzie wyłącznie w kierunku Alp.

Start etapu ulokowany został w Waregem - belgijskim mieście w prowincji Flandria Zachodnia. Zamieszkiwane jest przez ok. 35 000 mieszkańców. Znane jest przede wszystkim z odbywających się rokrocznie, na przełomie sierpnia i września, wyścigów konnych (Waregem Koerse). W południowo-wschodniej części miasta znajduje się cmentarz, na którym spoczywa 368. amerykańskich żołnierzy. Podczas I wojny światowej walczyli oni w obronie Belgii.

Miejscowością końcową jest Compiègne - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Pikardia, w departamencie Oise, zamieszkałe przez ponad 41 000 ludzi. Miasto leży nad rzeką oise. W 1430 roku, w trakcie próby obrony miasta, do niewoli dostała się Joanna d'Arc, a 11 listopada 1918 roku podpisano tu zawieszenie broni między siłami walczącymi w I wojnie światowej.

Kolejny płaski etap, z kilkoma pagórkami i jedną premią górską 4. kategorii, którą umieszczono na 202. kilometrze - Côte de Blérancourt (dł. 1 km, śr. 4,6%). Są także 3 lotne finisze - na 33., 104. i 167. kilometrze. Etap zapowiada się dość nieciekawie, jak to zwykle bywa w 1. tygodniach Wielkich Tourów. Bufet usytuowano na 109. kilometrze. Znowu do walki o zwycięstwo włączą się ci sami zawodnicy, o ile oczywiście do mety dojedzie cała grupa, bez uciekinierów z przodu. Największym faworytem ponownie będzie Robbie McEwen, mimo iż na 2. etapie zajął dopiero 6. miejsce. Tom Boonen ponownie pokazał, że jest bardzo mocny, jednak brakuje mu trochę zdecydowanie i przyspieszenia na końcowych metrach.

Do etapu w koszulce lidera klasyfikacji generalnej wystartował Fabian Cancellara, zaś w zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej Tom Boonen. Koszulkę białą w czerwone grochy (lider klasyfikacji górskiej) utrzymał David Millar, a w białym trykocie (klasyfikacja młodzieżowa) wystartował Vladimir Gusev.

Profil trasy

Źródło[edytuj | edytuj kod]