Przejdź do zawartości

2007-07-27: Kazachska Federacja Kolarska wstawiła się za Aleksandrem Winokourowem w sprawie dopingu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 lipca 2007
Aleksander Winokourow podczas 13. etapu Tour de France 2007

Kazachska Federacja Kolarska wstawiła się za Aleksandrem Winokourowem, sugerując, że doniesienia dopingowe na jego temat, były „prowokacją” mającą na celu usunięcie zawodnika z Tour de France. „To polityka” - powiedział Nikolai Proskurin, dyrektor tamtejszej federacji. Wypowiadający się w środę, w kazachskiej telewizji, Proskurin utrzymywał, że Winokourow nigdy nie był specjalnie lubiany przez ASO, głównego organizatora Tour de France. „Jeszcze przed startem touru organizatorzy mówili, że postrzeganie Winokourowa jako jednego z faworytów, nie jest właściwe” - powiedział.

W oficjalnym oświadczeniu, federacja powiedziała, że było dla nich szokiem, kiedy dowiedzieli się o pozytywnym wyniku badania antydopingowego, oficjalnie jednak nalegali, by „nie wysnuwać zbyt pochopnych wniosków i nie rzucać bezpodstawnych oskarżeń względem jego drużyny i całego kolarstwa”.

Aleksander Antyszew, dyrektor wykonawczy Kazachskiej Federacji Kolarskiej, powiedział: „Musimy poczekać na oficjalne wyniki analizy próbki A oraz na potwierdzenie ich poprzez zbadanie próbki B i dostarczenie innych niezbędnych informacji, które pomogą jasno ocenić zaistniałą sytuację”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]