Przejdź do zawartości

2007-07-13: Tour de France 2007: zapowiedź 7. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 lipca 2007
Bourg-en-Bresse
Bourg-en-Bresse
Bourg-en-Bresse

14 lipca wyścig wjedzie na tereny górzyste. Ten dzień jest również świętem narodowym we Francji.

Bourg-en-Bresse to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Ain. Mieszka w niej ponad 40 000 osób. Warte obejrzenia są XVI-wieczny kościół Notre-Dame oraz kościół Brou na przedmieściach. W mieście są zakłady produkujące wodę mineralną, mydło oraz smar. Wyrabia się tu również ceramikę. Oprócz tego jest kilka młynów oraz browarów. Tutaj urodził się Daniel Morelon, amatorski kolarz, 8-krotny mistrz świata i trzykrotny złoty medalista olimpijski.

Le Grand-Bornand to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Haute-Savoie. Zamieszkuje ją nieco ponad 2 000 osób. W marcu 1817 roku okolica została nawiedzona przez trzęsienie ziemi, co spowodowało spore straty w dobytku mieszkańców tego miasteczka. Kolarze po raz drugi będą finiszować w Le Grand-Bornand. W 2004 roku wygrał tu 7-krotny zwycięzca "Wielkiej Pętli", Amerykanin Lance Armstrong. Le Grand-Bornand jest znanym ośrodkiem narciarskim.

W sobotę kolarze finiszowali w Bourg-en-Bresse. Tym razem stąd rozpoczną swoją jazdę w kierunku Le Grand-Bornand. Trasa prowadzi przez dwa departamenty regionu Rodan-Alpy - Ain i Haute Savoie. Jak sama nazwa regionu wskazuje, kolarze po raz pierwszy w tegorocznej edycji Touru wjadą w Alpy. Meta znajduje się o kilkadziesiąt kilometrów od granicy ze Szwajcarią.

To pierwszy etap w tegorocznej edycji Tour de France, na którym organizatorzy umieścili premię 1. kategorii. Oprócz tego są również dwie premie 3. kategorii oraz jedna 4. kategorii. Oto szczegóły tych podjazdów:
- 35.5 km - Côte de Corlier - 6.4 km długości o średnim nachyleniu 5.3 % - 3. kategoria
- 122.5 km - Côte de Cruseilles - 7.1 km długości o średnim nachyleniu 4.4 % - 3. kategoria
- 134.0 km - Côte Peguin - 4.3 km długości o średnim nachyleniu 4.1 % - 4. kategoria
- 183.0 km - Col de la Colombière - 16.0 km długości o średnim nachyleniu 6.8 % (max. 10,2 %) - 1. kategoria

Oprócz tego na trasie znajdują się dwa lotne finisze - na 16. i 86. kilometrze. Ostatni kilometr prowadzi lekko pod górkę.

Trasa 7. etapu Tour de France 2007

Źródła

[edytuj | edytuj kod]