Przejdź do zawartości

2007-07-13: Tour de France 2007: zapowiedź 6. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 lipca 2007
Semur-en-Auxois
Semur-en-Auxois
Bourg-en-Bresse

Kolarze przejechali już ok. 1000 kilometrów. Płaski 6. etap to ostatnia okazja do odpoczynku przez prawdziwymi górami, które rozpoczną się już w sobotę. Ten etap rozpocznie się 12 lipca ok. godziny 17:30.

Semur-en-Auxois to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Côte-d'Or, zamieszkiwana przez ok. 4 500 mieszkańców. Leży nad rzeką Armancon. Miasteczko zostało wybudowane w średniowieczu na zboczach różowego granitu. W mieście znajduje się kilka garbarni oraz młynów.

Bourg-en-Bresse to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Ain. Mieszka w niej ponad 40 000 osób. Warte obejrzenia są XVI-wieczny kościół Notre-Dame z 1225 roku oraz kościół Brou na przedmieściach. W mieście są zakłady produkujące wodę mineralną, mydło oraz smar. Wyrabia się tu również ceramikę. Oprócz tego jest kilka młynów oraz browarów. Tutaj urodził się Daniel Morelon, amatorski kolarz, 8-krotny mistrz świata i trzykrotny złoty medalista olimpijski.

Kolarze wystartują z Burgundii, jednak będzie to ostatnia wizyta w tym regionie w tegorocznej edycji Tour de France. Na 75 kilometrze wjadą do departamentu Saône-et-Loire. 82 kilometry później zaczyna się departament Ain. Tym samym kolarze zawitają w region Rodan-Alpy.

Na trasie są tylko 2. premie górskie 4. kategorii - Côte de Grandmont (dł. 2,4 km, śr. 5,1%) na 55 kilometrze oraz Col de Brancion (dł. 3,5 km, śr. 3,6%) na 138 kilometrze. Do zdobycia będą również bonifikaty czasowe na trzech lotnych finiszach: na 51, 127 oraz 161 kilometrze. Ostatni kilometr jest idealnie płaski.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]