Przejdź do zawartości

2007-07-25: Tour de France 2007: zapowiedź 16. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 lipca 2007
Orthez
Gourette
Gourette - francuski ośrodek sportów zimowych

Światem kolarskim wstrząsnęła wiadomość o stosowaniu dopingu przez Aleksandra WinokouroWa, zwycięzcy dwóch etapów tegorocznego Tour de France. Z walki o podium odpadli Andreas Klöden i Andrey Kashechkin, bowiem Team Astana wycofał się z wyścigu.

16. etap będzie przebiegał z Orthez a kończył się w departamencie Pyrénées-Atlantiques.

Orthez to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pyrénées-Atlantiques, zamieszkiwana przez ok. 10 000 ludzi. W XII w. Było to najważniejsze miasto w dawnym regionie Béarn. Orthez ma bogate dziedzictwo architekturalne - znajduje się tu Zamek Moncade, który w XIV w. był domem bogatego hrabiego Gastona Phoebusa. W mieście mieszkała również Joanna d’Albret, matka Henryka IV, króla Francji. Nad rzeką Gave de Pau wznosi się XIV-wieczny most, oparty na czterech łukach. W mieście można odwiedzić kilka muzeów, m.in. Muzeum Joanny d'Albert.

Gourette to francuski ośrodek sportów zimowych, znajdujący się w gminie Eaux-Bonnes, w regionie Akwitania, w departamencie Pyrénées-Atlantiques. W 2005 roku wydano 50 milionów Euro na jego zmodernizowanie, co sprawiło, że Gourette jest obecnie jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Pirenejach. Całość znajduje się na Górze Aubisque, wysokiej na 1709 m. Jedyny etap z metą na Col d’Aubisque odbył się w 1985 r., a jego zwycięzcą został Irlandczyk Nicolas Roche. W 1971 r. kończył się tutaj etap 16a, który wygrał Francuz Bernard Labourdette.

Kolarze wystartują w miejscowości Orthez, która jest położona na nizinnym terenie. W Pireneje wjadą dopiero w okolicach 60. kilometra. Na szczycie pierwszego podjazdu z premią górską, jakim będzie Port de Larrau, zawodnicy przekroczą granicę francusko-hiszpańską. Po stronie Hiszpanii trasa wiedzie przez Navarrę, której część obejmuje Kraj Basków. Z kolei na szczycie innej góry, Col de la Pierre-Saint-Martin, kolarze powrócą do Francji. Po hiszpańskiej stronie przejadą ok. 52 kilometry. Meta znajduje się w departamencie Pyrénées-Atlantiques, jak zresztą całą francuska część etapu.

Pierwsze 65 kilometrów jest względnie płaskie. Po pierwszej premii górskiej jest tylko kilka kilometrów zjazdu, a chwilę potem kolarze wspinać się będą na premię 3. kategorii. Kolejny podjazd zaczyna się na 116. kilometrze, jednak droga będzie wiodła pod górę już od ok. 105. kilometra. Na 170. kilometrze zaczyna się kolejny, tym razem 9-kilometrowy podjazd. Na 200. kilometrze zaczyna się finałowa wspinaczka na Col d’Aubisque, która będzie się ciągnęła aż do samej mety.

Oto szczegóły poszczególnych podjazdów:
• 79.0 - Port de Larrau - 14.7 km wspinaczki o średnim nachyleniu 8.1 % - poza kategorią (HC)
• 93.0 - Alto Laza - b/d km, średnie nachylenie wynosi 6.8 % - 3. kategoria
• 131.0 - Col de la Pierre-Saint-Martin - 14.2 km wspinaczki o średnim nachyleniu 5.2 % - 1. kategoria
• 180.5 - Col de Marie-Blanque - 9.3 km wspinaczki o średnim nachyleniu 7.4 % - 1. kategoria
• 218.5 - Col d’Aubisque - 16.7 km wspinaczki o średnim nachyleniu 7 % - poza kategorią (HC)

Na trasie są również dwa lotne finisze, na 36. oraz 200. kilometrze. Wyjątkowo są również dwie strefy bufetu - na 48. i 156. kilometrze.

Trasa 16. etapu Tour de France

Źródła

[edytuj | edytuj kod]