Przejdź do zawartości

2007-07-19: Tour de France 2007: zapowiedź 10. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 lipca 2007
Tallard
Marsylia
Marsylia

10. etap Tour de France z Tallard do Marsylii jest drugim pod względem długości w tej edycji wyścigu (229,5 km). Co prawda na peleton czekają cztery premie górskie, jednak nie są one tak wymagające jak te z wcześniejszych etapów.

Tallard jest to miasto leżące w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe liczące sobie 2 tys. mieszkańców. Położone jest na południowy wschód od Gap i stanowi granice pomiędzy Alpami a Prowansją. Wyróżnia się korzystnymi warunkami rolniczymi, a także terenami sprzyjającymi sportom lotniczym. Miasto to gościło MŚ 2003 w spadochroniarstwie. Treningi przeprowadzają tutaj specjaliści od samolotów, śmigłowców, spadochroniarstwa, szybownictwa, balonu oraz paralotni.

Marsylia jest położona w południowej Francji. Jest to drugie co do wielkości miasto tego kraju i trzeci zespół miejski. Połozona jest w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Bouches-du-Rhône. Została założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia).

Wtorkowy etap rozpocznie się w Tallard. Potem zawodnicy pojadą wzdłuż rzeki Durance na południe do pierwszej premii sprinterskiej tego dnia w Oraison. W miejscowości Cadarache umiejscowiona jest tzw. "strefa bufetu". Kolarze jadą na południe kierując się lekko na zachód Francji w kierunku St. Paul-les-Durance. Potem znowu na południe do kolejnej premii sprinterskiej tego dnia w St. Maximin-la-Ste-Baume. Następnie tzw. "wężykiem" już na zachód do miasta portowego - Marsylii.

Etap ten obdarzony jest czterema premiami górskimi. Końcówka etapu biegnie z górki.

Podjazdy dnia:
- 57.0 km - Côte de Châteauneuf-Val-Saint Donat - dł. 3.3 km, śr. 3.1 % - 4 kat.
- 93.0 km - Côte de Villedieu - dł. 1.1 km, śr. 5.2 % - 4 kat.
- 201.5 km - Côte des Bastides - dł. 7.5 km, śr. 2.9 % - 3 kat.
- 219.5 km - Col de la Gineste - dł. 7.5 km, śr. 3.2 % - 3 kat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]