Przejdź do zawartości

2007-07-08: Fabian Cancellara wygrał prolog Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.


Fabian Cancellara
niedziela, 8 lipca 2007

W sobotnie popołudnie rozpoczęła się 94. edycja Tour de France. Pierwszego dnia kolarze rywalizowali ze sobą na niespełna 8-kilometrowym prologu. Swoją klasę potwierdził aktualny mistrz świata i mistrz Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas – Fabian Cancellara z CSC, zostając pierwszym liderem wyścigu dookoła Francji.

Spośród 189 zawodników, którzy ustawili się na linii startu w Londynie, Fabian Cancellara i Andreas Kloeden okazali się bezkonkurencyjni. Szwajcar wygrał prolog, zdobywając na 8-kilometrowej trasie aż 12 sekund przewagi względem drugiego na mecie Niemca. Jednak pomimo ogromnej różnicy pomiędzy pierwszym, a drugim czasem, również Kloeden pokazał swoje świetne przygotowanie do wyścigu, utrzymując przez długi czas najlepszy wynik w tej próbie. Zawodnik Astany był o 10 sekund lepszy od trzeciego tego dnia, George’a Hincapiego (Discovery Channel), a ostatecznie jego rezultat pobił dopiero Cancellara.

Rozczarowanie mogło spotkać tych, którzy ogromne nadzieje pokładali w Brytyjczyku Bradley’u Wigginsie (Cofidis), który pomimo ogromnej woli walki, zajął dopiero 4. miejsce, ze stratą 23 sekund do zwycięzcy.

Pozycję 5. i 6. podzielili między sobą dwaj Rosjanie - Vladimir Gusev z Discovery Channel stracił 24 sekundy, a jego imiennik Karpets, był o sekundę gorszy.

Kolega z ekipy Kloedena, a także jeden z faworytów Wielkie Pętli, Alexander Vinokourov (Astana) dojechał na metę jako 7., tracąc niespełna 30 sekund do zwycięskiego Szwajcara.

Pierwsza dziesiątkę uzupełnili: Holender Thomas Dekker z Rabobanku, Włoch Manuel Quinziato z Liguigas oraz Amerykanin David Zabrskie z Team CSC.

"Bardzo cieszę się z wygranej w prologu. Było to jednym z moich głównych celów w tym sezonie. Mamy silną drużynę i postaramy się, abym mógł jechać w maillot jaune jak najdłużej. Na pewno chciałbym wjechać w niej do Francji, ale może uda się ją utrzymać, aż do pierwszych górskich etapów" - powiedział Cancellara po zakończonym prologu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]