2007-07-26: Rasmussen wycofuje się z wyścigu po 16. etapie Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 lipca 2007
Michael Rasmussen

Lider Tour de France Duńczyk Michael Rasmussen wycofał się wczoraj wieczorem z wyścigu na żądanie szefów jego grupy kolarskiej. Tego samego dnia zwyciężył w szesnastym etapie Touru.

Kolarz prawdopodobnie okłamał włodarzy Rabobanku - w czerwcu powiedział im, że przebywa w Meksyku, a ktoś stwierdził, że widział go we Włoszech.

"Facet sądzi, że mnie rozpoznał. To nie jest żaden dowód!. Nie byłem wtedy we Włoszech. Już mam dosyć tego wszystkiego. To był dla mnie cios prosto w twarz. Wiem o tym, że moja kariera legła w gruzach. Co ja mam teraz zrobić?" - powiedział Rasmussen.

"Pogwałcił reguły panujące w naszej ekipie. Nie wiemy, czy nasz team będzie brał udział w dalszej części wyścigu" - stwierdził rzecznik prasowy drużyny Rabobank.

Duńczyk był podejrzewany o doping - czterokrotnie nie podał krajowej federacji miejsca treningów, w którym można by pobrać jego krew do badania antydopingowego. Od kilku dni w kolarskim światku podejrzewano, że przygotowywał się do tegorocznego wyścigu w sposób niedozwolony a za unikanie kontroli antydopingowych duńska federacja ukarała go 19 lipca wykluczeniem z mistrzostw świata i olimpiady w Pekinie.

Kolarz Rabobanku wygrał dwa etapy Tour - z Le Grand-Borgnand do Tignes 15 lipca i w środę z Orthez na przełęcz Aubisque. Do zakończenia największego wyścigu na świecie zostały tylko cztery etapy. Miał on duże szanse na zwycięstwo, gdyż w klasyfikacji wyprzedzał o ponad trzy minuty Hiszpana Alberto Contadora. Wycofanie się duńskiego kolarza w wyścigu oznacza awans na czołowe miejsce Contadora z ekipy Discovery Channel.

Źródła[edytuj | edytuj kod]