Przejdź do zawartości

2007-07-27: Sandy Casar wygrał 18. etap Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 lipca 2007
Trasa Tour de France 2007
Sandy Casar
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Tour de France 2007


W dzisiejszym 18. etapie Tour de France zycięstwo odniósł, pomimo upadku na trasie, Sandy Casar z Française Des Jeux, wyprzedzając na mecie Axela Merckxa z T-Mobile i Laurenta Lefevre z Bouygues Telecom. Liderem wyścigu pozostał nadal Alberto Contador (Discovery Channel).

Etap 18. 94. edycji Tour de France rozpoczął się w miejscowości Cahors i wiodąc kolarzy po drogach południowo-zachodniej Francji, skończył się w Angoulême. Na 210-kilometrowej trasie zostały wyznaczone cztery premie górskie IV kategorii (na 15., 24., 40. i 71. kilometrze) oraz dwie premie lotne (na 66. i 192. kilometrze).

Po ok. 20. kilometrach zawiązała się grupa, która odjechała od peletonu i dość szybko uzyskała kilkuminutową przewagę. W jej skład weszli: Laurent Lefevre (Bouygues Telecom), Axel Merckx (T-Mobile), Sandy Casar (Française Des Jeux) i Michael Boogerd (Rabobank).

Na 71. kilometrze, gdzie wyznaczona była ostatnia premia górska, ucieczka miała w zapasie prawie 13 minut przewagi, a ta wciąż rosła, wynosząc nawet 16 minut zaledwie 10 kilometrów dalej.

Tempo w grupie zasadniczej zaczęli nadawać zawodnicy ekipy lidera, Discovery Channel. Przewaga stopniowo zaczęła maleć, wynosząc 12 minut na 20 kilometrów przed metą.

Na niecałe 3 kilometry przed metą, korzystając z jednego z zakrętów, na prowadzenie wysunął się Casar, który był już trochę poobijany po wcześniejszym upadku. Uzyskana kilkunastometrowa przewaga nad pozostałą trójką zapewniła mu zwycięstwo etapowe. Na 2. pozycji przyjechał Merckx, trzeci był Lefevre, a czwarty Boogert. Peleton przyjechał na metę ze stratą około 8 minut, a najszybszy tam okazał się być Tom Boonen (Quick Step), który zajmując piątą pozycję zebrał kilka punktów bonifikaty i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji punktowej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]