Przejdź do zawartości

2007-07-22: Tour de France 2007: zapowiedź 14. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 lipca 2007
Carcassonne
Carcassonne
Limoux

Tour de France wkracza w krainę Pirenejów. Koniec płaskich etapów.

Mazamet leży w południowej Francji, w regionie Południowe Pireneje nad rzeką Arnette w departamencie Tarn, niedaleko Carcassone, Toulouse i Morza Śródziemnego. Liczy 20 tys. mieszkańców. Przez wiele lat głównym źródłem dochodu był przemysł garbarski, obecnie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa o bardzo zróżnicowanych branżach (opakowania na artykuły spożywcze, żywność dla zwierząt).

Plateau de Beille leży na wysokości 2000 metrów i oferuje nam bajeczne krajobrazy na m.in. Ariège Ax-Taler (Vallées d'Ax). Panuje tutaj bardzo specyficzna flora i fauna, które są bogactwem tego płaskowyżu. Znajdują się tutaj m.in. lasy sosnowe, wrzosy, kozice oraz niepoliczalna ilość zajęcy. Jest to także wymarzone miejsce dla ptaków wędrownych oraz drapieżnych jak sęp czy orzeł.

Wyścig startuje na lekkim wzniesieniu w Mazamet. Następnie trasa wiedzie w południową stronę, mijając m.in. miejscowość Carcassonne (pierwsza premia lotna). Po minięciu Limoux zawodnikom przed oczami staną Pireneje. Jeszcze tylko premia dla sprinterów w Campagne-Sur-Aude i zaczyna się decydująca faza Tour de France. Od tego momentu na trasie 14. etapu nie będzie większych miejscowości. Peleton musi skupić się na dwóch wzniesieniach - Port de Pailhères oraz Plateau de Beille.

Niedzielne wyścig zaczyna się na wzniesieniu Côte de Saint-Sarraille (kat. 2, dł. 9 km; śr. 5,3%). Następnie zjazd do Carcassonne i następnie 82,5 km prostej, lecz lekko wznoszącej się trasy. Na 129 km trasa wiedzie na wzniesienie - Port de Pailhères (kat. HC, dł. 16,8 km; śr. 7,2%). Na 146,5 km kończy się na pewien czas z jazda pod górkę i zaczyna zjazd w dół pirenejskiej doliny. Po zjechaniu z Port de Pailhères zacznie się finiszowy podjazd na Plateau de Beille (kat. HC, dł. 15,9 km; śr. 7,9%). Maksymalne nachylenie tego podjazdu to 9,5% (10 km). Ostatnie 200 metrów zaś to wspinaczka pod 4% górkę.

Podjazdy:
9.0 km - Côte de Saint-Sarraille - 9.0 km przy śr. 5.3 % - 2 kat.
146.5 km - Port de Pailhères - 16.8 km przy śr.7.2 % - HC kat.
197.0 km - Plateau-De-Beille - 15.9 km przy śr.7.9 % - HC kat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]