Przejdź do zawartości

2007-07-29: Levi Leipheimer wygrał 19. etap Tour de France 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 lipca 2007
Trasa Tour de France 2007
Levi Leipheimer
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Tour de France 2007


Zwycięstwo na trasie 19. etapu odniósł Amerykanin Levi Leipheimer (Discovery Channel), który o 50 sekund pokonał drugiego w klasyfikacji generalnej, Cadela Evansa (Predictror). Trzeci czas uzyskał Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne), a prowadzenie w klasyfikacji generalnej zdołał obronić Alberto Contador (Discovery Channel).

W 19. etapie wyścigu Levi Leipheimer z ekipy Johana Bruyneela dominował na kolejnych pomiarach czasu ustawionych na trasie (na 18. i 35. kilometrze) i w rezultacie to on został zwycięzcą sobotniej próby jazdy na czas, odnosząc tym samym swoje pierwsze etapowe zwycięstwo na Tour de France w swojej zawodowej karierze.

Na pierwszym pomiarze czasu Amerykanin wyprzedzał o 14 sekund Cadela Evansa z Predictor-Lotto, a do swojego drużynowego kolegi, Alberto Contadora miał w zapasie kolejne 22 sekundy. Na drugim punkcie pomiarowym strata Australijczyka wynosiła już 35 sekund, a Hiszpan tracił blisko półtorej minuty. Leipheimer ukończył swoją próbę z czasem 1h02’45”, a dojeżdżający do mety Australijczyk walczył o każdą sekundę, z topniejącej przewagi jaka została mu do Amerykanina w klasyfikacji generalnej. I udało się – Evans dojechał do mety ze stratą 50 sekund, co oznaczało, że zachował on prowadzenie nad rywalem.

Contador, którego wspierał jadący w wodzie technicznym Lance Armstrong, na 5 kilometrów przed metą stracił 2’09” do pierwszego na mecie Leipheimera i pomimo starań nie udało mu się poprawić tego rezultatu, a metę minął ostatecznie ze stratą 2’18”, zajmując 5. pozycję w klasyfikacji etapowej.

Tak jak na poprzedniej wyścigu na czas prym wiodła drużyna Astana, tym razem swoją siłą dominowali DiscoBoys. Bardzo dobrze pojechał Yaroslav Popovych, zajmując ostatecznie 4. lokatę, a George Hincapie, ze stratą 2’33” był 7.

Po sobotniej czasówce przewaga Contadora w walce o maillot jaune spadła do 23 sekund nad Evansem i 31 sekund nad Leipheimerem. Pierwszy raz od wielu lat zdarzyło się, że kolarze z czołówki klasyfikacji generalnej mieszczą się w jednej minucie. Ze względu na niewielkie różnice czasowe dzielące Contadora, Evansa i Leipheimera, bardzo prawdopodobnym się staje, że na jutrzejszej trasie do Paryża dojść może do ataków ze strony tej trójki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]