Przejdź do zawartości

2007-07-22: Tour de France 2007: zapowiedź 15. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 lipca 2007
Foix
Foix
Foix

Przed kolarzami trudny etap, z pięcioma premiami górskimi. Łączna długość podjazdów wynosi 53 kilometry.

Foix to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Ariège, zamieszkiwane przez ok. 9000 ludzi. Miasto powstało wokół oratorium założonego przez Karola Wielkiego, które później przekształciło się w opactwo. Najważniejszym zabytkiem jest zamek hrabiów Foix. Jego trzy wieże powstały w XII, XIV i XV w., a najstarszy kościół w Foiz pochodzi z XIV w. Tutaj urodził się Charles de Freycinet, dawny francuski polityk.

Loudenvielle to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Hautes-Pyrénées. Tą malutką wioskę zamieszkuje nieco ponad 250 osób. Położone jest w Dolinie Louron. W zimie istnieją tu dwa kurorty - Peyragudes i Val Louron. Można tu uprawić sporty zimowych - narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne, jazda za psimi zaprzęgami, speed-riding i wiele innych. W czasie lata można tu spędzać czas, stosując różne formy aktywnego wypoczynku, jak trekking.

Etap zacznie się w miejscowości Foix, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Hiszpanią i Andorą. Kierunek jazdy niemal przez cały etap będzie ten sam - zachodni. Dopiero w okolicach 145. kilometra kierunek zmieni się na południowy. Jednak ostatnie 25 kilometrów również będzie w kierunku zachodnim. Kolarze przejadą przez trzy departamenty - Ariège, Hautes-Pyrénées oraz Haute-Garonne, wszystko w obrębie jednego regionu - Midi-Pyrénées. Meta w Loudenvielle-le Louron jest położona zaledwie o 5 kilometrów od granicy z Hiszpanią.

Pierwsza część etapu jest zdecydowanie łatwiejsza. Znajduje się na niej jedynie jedna premia górska, 2. kategorii. Trudności zaczną się dopiero na 90. kilometrze, kiedy to zacznie się podjazd na drugą premię górską 2. kategorii. Po niej będzie tylko kilka kilometrów zjazdu, a następnie kolarze będą się wspinać na premię górską 1. kategorii. Między 114. a 140. kilometrem będzie chwila na odpoczynek, a później największe trudność na trasie - premia poza kategorią. Ostatnie 12 kilometrów to same zjazdy, prawie do samej mety.

Oto szczegóły poszczególnych podjazdów:
• 27.5 km - Col de Port - 11.4 km wspinaczki o średnim nachyleniu 5.3 % - 2. kategoria
• 98.5 km - Col de Portet d'Aspet - 5.7 km wspinaczki o średnim nachyleniu 6.9 % - 2. kategoria
• 114.0 km - Col de Menté - 7.0 km wspinaczki o średnim nachyleniu 8.1 % - 1. kategoria
• 159.5 km - Port de Balès - 19.2 km wspinaczki o średnim nachyleniu 6.2 % - poza kategorią
• 184.5 km - Col de Peyresourde - 9.7 km wspinaczki o średnim nachyleniu 7.8 % - 1. kategoria

Na 68. i 127. kilometrze umiejscowione są dwie premie lotne. Strefa bufetu znajduje się na 85. kilometrze.

Trasa 15. etapu Tour de France

Źródła

[edytuj | edytuj kod]