Przejdź do zawartości

2007-07-29: Tour de France 2007: zapowiedź 20. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 lipca 2007
Marcoussis - Narodowe Centrum Rugby
Paryż
Paryż

20. etap jest ostatnią już odsłoną tegorocznych zmagań kolarzy w największym kolarskim wyścigu sezonu. Zgodnie z wieloletnią tradycją, peleton swoją jazdę zakończy na Polach Elizejskich w Paryżu. W 94. edycji francuskiej Pętli nie zabrakło na pewno emocji. Były ciekawe finisze, strome podjazdy, niespodziewani zwycięzcy, a także upadki, zwody i wielkie afery.

Marcoussis jest położone 26 kilometrów na południe od Paryża. Gmina Essonne, do której należy Marcoussis, liczy 7 860 mieszkańców. Z dawnych czasów znajdziemy tam XV-wieczny zamek de Montagu, a od 2002 roku miasto jest siedzibą Narodowego Centrum Rugby. Marcoussis to także miasto ważnych wydarzeń kulturalnych tj. "Elfonduroc" - festiwal dnia kobiet, karnawał "Bineau", wyścig mydelniczek czy święto truskawek. Miastami partnerskimi są niemieckie Waldsassen, burkińskie Bérégadougou i czeskie Marianske Lazne.

Wielki finał ostatniego etapu Tour de France jest wielkim show oraz podziękowaniem dla wszystkich kolarzy, którzy mimo wielu trudności i przeszkód, szczęśliwie ukończyli trzytygodniowy wyścig. Paryż, ze swoimi budowlami i niepodważalnymi miejscami (Luvre, Polza Elizejskie) jest odpowiednim miejscem na to kolarskie święto.

Trasa ostatniego etapu 94. edycji Tour de France jak co roku prowadzi peleton na Pola Elizejskie do Paryża. Zaraz po godzinie 13:30 kolarze wyruszą z miejscowości Marcoussis i pokonując blisko 148 kilometrów, jak co roku, wjadą na ulice Paryża, by ostatecznie zakończyć kolejną edycję Wielkiej Pętli na mecie wyznaczonej na Champs-Elysées.

Na 130-kilometrowej trasie wyznaczone zostały dwie premie górskie IV kategorii (na 51. i 55. kilometrze) oraz dwie premie lotne kategorii (na 74. i 109. kilometrze). Jak co roku ostatnie kilometry to rundy po kostce na Polach Elizejskich – tym razem będzie tych rund osiem (każda o długości 6,5 kilometra, w sumie 52 kilometry). Jest to ostatnia szansa dla sprinterów na odniesienie etapowego zwycięstwa.

Premie górskie:
51km - Côte de Saint-Rémy-les-Chevreuse - 2.5km, śr. 6%, IV kat.
54.5km - Côte de Châteaufort - 1.5km, śr. 6%, IV kat.

Premie lotne:
74km: Chatenay-Malabry
108.5km: Haut des Champs-Elysees

Źródła[edytuj | edytuj kod]