Wikinews:Nazewnictwo artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Na tej stronie prezentujemy podstawy tworzenia nazw artykułów. Wbrew pozorom napisanie dobrego tytułu wcale nie jest bardzo łatwe, ale po napisaniu kilku można dojść do wprawy. Zapoznaj się tez ze stroną: Czym jest Wikinews

Nagłówek to najważniejsza część artykułu[edytuj kod]

Pamiętaj, że to właśnie na nagłówek (tytuł artykułu) przede wszystkim zwracają uwagę użytkownicy Wikinews. Postaraj się wymyślić taki, by:

  • najpełniej informował o czym jest artykuł
  • jego treść nie była zbyt długa i monotonna

Dobrze, gdy uda się ułożyć tytuł, który w kilku słowach odda istotę rzeczy. Najlepsze są tytuły informujące czytelnika co się wydarzyło.

Uwaga! W wielu podręcznikach i poradnikach zaleca się, by tytuł nakłaniał do kliknięcia, więc aby zwiększyć liczbę wejść na stronę. Wynika to z tego, że w komercyjnych portalach liczy się liczba wejść dla reklamodawców, a więc także dla zwiększenia zysków, stąd tytuły typu "Wielka masakra", "Ksiądz gwałciciel" itp.

Pamiętaj! Wikinews nie jest serwisem nastawionym na epatowanie sensacją. Chcemy serwować naszym czytelnikom rzetelnie podane informacje, pisane z neutralnego punktu widzenia. Podczas pisania artykułu i tworzenia tytułu wzbudzenie zainteresowania wśród czytelników nie może być naczelną zasadą, którą powinieneś się kierować.

Uwaga! W tytule artykułu nie używaj następujących znaków:

# $ * + < > = @ [ ] \ ^ ` { } | ~

Tytuł powinien mieć neutralne brzmienie[edytuj kod]

Tytuł, podobnie zresztą jak cały artykuł, powinien być napisany zgodnie z neutralnym punktem widzenia. Nie używaj w nim komentarzy, słów nacechowanych emocjonalnie (znowu, na szczęście, itp.), niesprawdzonych informacji i jednostronnego opisywania wydarzenia (nasze, wygraliśmy).

Co się wydarzyło/dzieje/będzie się dziać?[edytuj kod]

Jeżeli tytuł ma być informatywny, powinien przede wszystkim informować czytelnika co się wydarzyło, ewentualnie co się wydarzy, jeżeli artykuł odnosi się do zapowiedzi jakiegoś wydarzenia (festiwalu, igrzysk olimpijskich, startu rakiety, organizacji konferencji itp.). Oczywiście, jeżeli wydarzenie jest rozciągłe w czasie, tytuł może odnosić się do tego, co się dzieje - np. do powodzi w jakimś regionie czy meczu. Warto tu zauważyć, ze po zarchiwizowaniu artykuł będzie odnosił się w ostatnim przypadku do teraźniejszości - być warto zmienić tytuł (np. po meczu, gdy znany jest wynik, umieścić go w tytule - przenieś stronę pod nowy tytuł).

W niektórych przypadkach nieprecyzyjny tytuł może wprowadzać w błąd. Poniżej kilka przypadków tytułów, które zostały poprawione:

Tytuł nie informujący co się wydarzyło Zmieniony tytuł na bardziej informatywny
Lech Wałęsa w UNESCO Wystąpienie Lecha Wałęsy w UNESCO z okazji 20-lecia upadku komunizmu
Lech Kaczyński w Afganistanie Lech Kaczyński w rozmowie z prezydentem Afganistanu zapewnił zwiększenie pomocy finansowej
Najmniejsze ogniwo paliwowe Zbudowano najmniejsze na świecie ogniwo paliwowe
Tragiczna noc na Śląsku Górny Śląsk: w pożarach zginęły dwie osoby

Gdzie coś się wydarzyło?[edytuj kod]

Jeżeli już w tytule dajemy informacje o tym, że coś się wydarzyło, czasami będzie dezorientujący brak informacji o miejscu. Dajmy na to wiemy (na podstawie wiarygodnych źródeł), że zakończył się strajk nauczycieli. Ale nie jest jasne gdzie, czy w Polsce.

  • W takim wypadku należy podkreślić miejsce np. "W Chinach zakończył się strajk nauczycieli"
  • Można też użyć formy tytułu z dwukropkiem: "Chiny: zakończył się strajk nauczycieli"

Uwaga!: Jeśli tytuł posiada dwukropek, tekst po nim zaczynamy małą literą. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy po dwukropku pojawia się nazwa własna lub fragment wypowiedzi osoby sprzed dwukropka.

  • Jeśli jednak opisujesz zdarzenie, które miało miejsce w niewielkiej miejscowości w Polsce, której nazwa może nie być powszechnie znana, w tytule artykuły podaj region, w którym dana miejscowość się znajduje:
Mazury: bobry niszczą jezioro Śniardwy

lub wpisz nazwę miejscowości podając jednocześnie nazwę większego miasta znajdującego się w pobliżu:

Świdnik koło Lublina: susły przeszkadzają w budowie lotniska

albo:

Lubelskie: susły przeszkadzają w budowie lotniska w Świdniku
  • Jeśli opisujesz wydarzenie, które miało miejsce w nieznanej dla polskiego czytelnika (założyć jednak należy, ze większość czytelników polskojęzycznego Wikinews mieszka w Polsce) prowincji, mieście lub regionie jakiegoś państwa można byłoby napisać w tytule np.:
Francja: zbiory winogron o połowę mniejsze,

zamiast pisać:

Poitou-Charentes: zbiory winogron o połowę mniejsze,

Ale to pewnie nie jeden region Francji, gdzie zbiera się winogrona, więc byłby mylący. Poprawnie należałoby więc zatytułować artykuł:

Francja: zbiory winogron o połowę mniejsze w regionie Poitou-Charentes

Kto wypowiedział te słowa?[edytuj kod]

Bardzo często dobrym tytułem może być komentarz polityka lub jakiegoś uczestnika zdarzeń. Zaznacz koniecznie w tytule, kto wypowiedział słowa w nim zawarte. Zdanie Żądamy chleba większości czytelnikom wyda się niezrozumiałe. W takim przypadku lepiej napisać:

[[Hutnicy: Żądamy chleba]]


Z podobną sytuacją mamy do czynienia, kiedy cytujemy w tytule polityka. Piszemy wtedy np. Panie Ziobro, jest pan zerem. Jeśli nie podamy autora tej wypowiedzi, użytkownik może nieopatrznie zinterpretować to jako naszą wypowiedź. Dlatego bezpieczniej i rzetelniej jest podać tytuł w takiej formie:

[[Premier Miller: Panie Ziobro, jest pan zerem]]

Przy przytaczaniu wypowiedzi używamy jednak dużej litery po dwukropku.

Równoważnik zdania czy zdanie proste?[edytuj kod]

To odwieczny dylemat dziennikarzy prasowych. Równoważnik zdania może być znacznie bardziej treściwy, jednak użycie zdania prostego może być lepiej odebrane. W rzeczywistości obie formy tytułu w serwisie internetowym są jak najbardziej na miejscu. To ty zdecydujesz, która bardziej pasuje do opisywanego przez ciebie wydarzenia.

Przykłady błędów:

Spacja i wielka/mała litera po dwukropku[edytuj kod]

Jeśli wprowadzasz w tytule nazwę miejsca zdarzenia lub autora jakiejś wypowiedzi poprzedź te informacje dwukropkiem. Po dwukropku umieść spację. Zwróć uwagę, czy twój tytuł ma następujący format:

[[Kowalski: praca nie jest dla mnie]]
[[Pcim Dolny: otwarcie nowej kapliczki]]

Dlaczego tak ważna jest spacja po dwukropku? Odróżnia to taki tytuł od nazw strony w danej przestrzeni nazw, czyli od takich nazw stron w serwisie Wikinews, jak np. Specjalna:Statistics.

Pamiętaj też o małej literze następującej po dwukropku, wyjątkiem jest cytowanie czyichś wypowiedzi.

Kontekst czasowy[edytuj kod]

Pamiętaj, że jeśli opisujesz jakieś wydarzenie cykliczne, warto nadać mu tytuł, który odnosi się do konkretnego czasu. Prezydent RP spotkał się z premierem Rosji nie będzie więc dobrym tytułem, ponieważ w przyszłości też może dojść do takiego spotkania. Takiemu zdarzeniu najlepiej nadać kontekst czasowy, który będzie jednoznacznie określał kto z kim się spotkał, albo które to było spotkanie danych przedstawicieli władzy: np. Prezydent Lech Kaczyński z pierwszą wizytą u premiera Gordona Browna. Umożliwi to w przyszłości łatwiejsze przeszukiwanie archiwów Wikinews. Jeżeli jednak zdarzenie danego typu jest po raz pierwszy opisywane w serwisie, możesz zrezygnować z umieszczania daty/roku. Może jednak się zdarzyć, że tytuł, pod jakim chcesz opublikować artykuł już istnieje. Przed publikacją, jeżeli masz podejrzenia, że podobne zdarzenie, mogło być opisane wcześniej, sprawdź w odpowiedniej kategorii czy nie warto dać odniesienia do podobnego zdarzenia.