Przejdź do zawartości

Pomoc:Kategorie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Kategorie służą, jak sama nazwa wskazuje, do kategoryzacji artykułów. Umieszcza się je po to, aby łatwiej można było znaleźć interesujący nas artykuł.

Kto korzysta na kategoryzacji artykułów?

[edytuj | edytuj kod]
  • Osoby poszukujące artykułów z danej dziedziny
  • Osoby poszukujące artykułów z danego dnia

Jak tworzymy i gdzie umieszczamy kategorie?

[edytuj | edytuj kod]

Gdzie umieszczamy?

[edytuj | edytuj kod]

Kategorie umieszczamy na samym końcu artykułu. Co prawda, gdybyśmy umieścili je w samym środku, też by artykuł został skategoryzowany, lecz nie byłoby to przejrzyste dla późniejszego edytora. Każdą kategorię powinieneś umieszczać jedną pod drugą.

Jak tworzymy?

[edytuj | edytuj kod]

Żeby artykuł umieścić w kategorii "Świat" musimy wpisać następujący "tekst": '''[[Kategoria:Świat]]'''. Po prostu otwieramy dwa nawiasy kwadratowe, wpisujemy słowo "kategoria", stawiamy dwukropek i wpisujemy nazwę kategorii. Nie stawiamy spacji przed, ani za dwukropkiem.

Kategorie

[edytuj | edytuj kod]

W Wikinews znajduje się wiele kategorii. Począwszy od ogólnych, typu Polska i Świat, aż do tych drobnych mówiących o poszczególnych dyscyplinach sportowych, klubach piłkarskich, itd. Sam możesz dodać kategorię, a nawet ją utworzyć, nawet jeśli dotyczy małego miasta, bo możesz ty, lub ktoś inny napisać wiadomość z tą miejscowością związaną.

Artykuł staraj się przypisać do wielu kategorii. Przykładowo artykuł Japończycy dokonali eksplozji na Księżycu powinien należeć do kategorii Kategoria:Świat, Kategoria:Azja, Kategoria:Japonia - dzięki temu trafia na stronę główną (świat), i do konkretnych portali; Portal:Azja i Portal:Japonia, a także do kategorii związanych z nauką i eksploracją kosmosu: Kategoria:Nauka, Kategoria:Astronomia i Kategoria:Astronautyka Dzięki temu zainteresowanym wydarzeniami związanymi z daną kategorią łatwiej będzie go odnaleźć

Wyjątkiem od tej reguły jest to, że do artykułów, których "główną" kategorią jest Polska, nie wstawiamy kategorii Europa. Oczywiście gdy artykuł dotyczy i Polski, i Europy, należy dodać go do obu kategorii.

Nowe kategorie

[edytuj | edytuj kod]

Nowe kategorie tworzymy wówczas, jeśli w danej kategorii może pojawić się kilka artykułów. Może to być kategoria związana z danym regionem, bardziej szczegółową dziedziną wiedzy/nauki czy konkretnym wydarzeniem, np. mistrzostwami świata w danej dziedzinie sportu.

Nowe kategorie w starych artykułach

[edytuj | edytuj kod]

Czasami się zdarza, że nie od razu są dopisywane węższe kategorie do konkretnych newsów - np. o wydarzeniu w jakimś małym mieście afrykańskim dodajemy kategorię kontynentu i kraju, ale nie tworzymy kategorii miasta. Później okazuje się, że pojawiają się kolejne newsy związane z tym miastem, tworzymy więc dla tego miasta kategorię.

O czym warto pamiętać?

Jest pewien zgłoszony bug (błąd oprogramowania), który powoduje, że jeśli dodamy do starego artykułu kategorię, a ta kategoria znajdzie się w portalu, np. Portal:Warszawa, to, mimo że artykuł jest stary, w portalu pojawi się z bieżącą datą. Jeśli tworzymy nową kategorię i dla niej portal (zobacz jak zrobić portal tutaj) to najlepiej kategorię najpierw dodać do starych newsów, a potem do bieżącego, przynajmniej wtedy pojawi się na górze portalu.

Nazwy głównych kategorii

[edytuj | edytuj kod]

Dla ułatwienia stworzony został przegląd tematów Wikinews (znajdziecie go tutaj).