Pomoc:Kategorie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kategorie służą, jak sama nazwa wskazuje, do kategoryzacji artykułów. Umieszcza się je po to, aby łatwiej można było znaleźć interesujący nas artykuł.

Kto korzysta na kategoryzacji artykułów?[edytuj | edytuj kod]

  • Osoby poszukujące artykułów z danej dziedziny
  • Osoby poszukujące artykułów z danego dnia

Jak tworzymy i gdzie umieszczamy kategorie?[edytuj | edytuj kod]

Gdzie umieszczamy?[edytuj | edytuj kod]

Kategorie umieszczamy na samym końcu artykułu. Co prawda, gdybyśmy umieścili je w samym środku, też by artykuł został skategoryzowany, lecz nie byłoby to przejrzyste dla późniejszego edytora. Każdą kategorię powinieneś umieszczać jedną pod drugą.

Jak tworzymy?[edytuj | edytuj kod]

Żeby artykuł umieścić w kategorii "Świat" musimy wpisać następujący "tekst": '''[[Kategoria:Świat]]'''. Po prostu otwieramy dwa nawiasy kwadratowe, wpisujemy słowo "kategoria", stawiamy dwukropek i wpisujemy nazwę kategorii. Nie stawiamy spacji przed, ani za dwukropkiem.

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

W Wikinews znajduje się wiele kategorii. Począwszy od ogólnych, typu Polska i Świat, aż do tych drobnych mówiących o poszczególnych dyscyplinach sportowych, klubach piłkarskich, itd. Sam możesz dodać kategorię, a nawet ją utworzyć, nawet jeśli dotyczy małego miasta, bo możesz ty, lub ktoś inny napisać wiadomość z tą miejscowością związaną.

Artykuł staraj się przypisać do wielu kategorii. Przykładowo artykuł Japończycy dokonali eksplozji na Księżycu powinien należeć do kategorii Kategoria:Świat, Kategoria:Azja, Kategoria:Japonia - dzięki temu trafia na stronę główną (świat), i do konkretnych portali; Portal:Azja i Portal:Japonia, a także do kategorii związanych z nauką i eksploracją kosmosu: Kategoria:Nauka, Kategoria:Astronomia i Kategoria:Astronautyka Dzięki temu zainteresowanym wydarzeniami związanymi z daną kategorią łatwiej będzie go odnaleźć

Wyjątkiem od tej reguły jest to, że do artykułów, których "główną" kategorią jest Polska, nie wstawiamy kategorii Europa. Oczywiście gdy artykuł dotyczy i Polski, i Europy, należy dodać go do obu kategorii.

Nowe kategorie[edytuj | edytuj kod]

Nowe kategorie tworzymy wówczas, jeśli w danej kategorii może pojawić się kilka artykułów. Może to być kategoria związana z danym regionem, bardziej szczegółową dziedziną wiedzy/nauki czy konkretnym wydarzeniem, np. mistrzostwami świata w danej dziedzinie sportu.

Nowe kategorie w starych artykułach[edytuj | edytuj kod]

Czasami się zdarza, że nie od razu są dopisywane węższe kategorie do konkretnych newsów - np. o wydarzeniu w jakimś małym mieście afrykańskim dodajemy kategorię kontynentu i kraju, ale nie tworzymy kategorii miasta. Później okazuje się, że pojawiają się kolejne newsy związane z tym miastem, tworzymy więc dla tego miasta kategorię.

O czym warto pamiętać?

Jest pewien zgłoszony bug (błąd oprogramowania), który powoduje, że jeśli dodamy do starego artykułu kategorię, a ta kategoria znajdzie się w portalu, np. Portal:Warszawa, to, mimo że artykuł jest stary, w portalu pojawi się z bieżącą datą. Jeśli tworzymy nową kategorię i dla niej portal (zobacz jak zrobić portal tutaj) to najlepiej kategorię najpierw dodać do starych newsów, a potem do bieżącego, przynajmniej wtedy pojawi się na górze portalu.

Nazwy głównych kategorii[edytuj | edytuj kod]

Dla ułatwienia stworzony został przegląd tematów Wikinews (znajdziecie go tutaj).