Pomoc:Zmiana tytułu wiadomości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Powodem przeniesienia strony może być jej niewłaściwa nazwa, np. zawierająca literówkę, błąd ortograficzny lub niespełniająca zasad nazywania stron.

W celu przeniesienia strony użyj mechanizmu przenoszenia stron. Jest on dostępny dla zalogowanych użytkowników, którzy posiadają konto od co najmniej 4 dni.

  • Najpierw wyświetl stronę, która ma zostać przeniesiona (strona A). Następnie kliknij zakładkę przenieś, znajdującą się nad hasłem. W formularzu wpisz starannie prawidłową nazwę nowej strony (strona B), dopisz krótkie wyjaśnienie powodów przenoszenia i kliknij przycisk Przenieś stronę. Cała zawartość dotychczasowej strony (strony A), razem z historią, listą autorów i dyskusją, zostanie wtedy przeniesiona do nowej lokalizacji (strony B), a na stronie A zostanie automatycznie założone przekierowanie do strony B.
  • Jeśli na stronie B było dotąd jedynie przekierowanie do strony A, strona A zostanie przeniesiona na jego miejsce.
  • Jeśli natomiast strona B już wcześniej istniała, nie jako przekierowanie, ale strona zawierająca innego rodzaju wpis, oprogramowanie poinformuje Cię o tym i zablokuje operację przeniesienia. Poproś wtedy o pomoc któregoś z administratorów lub oznacz stronę B, w miejsce której chcesz przenieść dotychczasową stronę A, szablonem {{ek|miejsce dla artykułu A}}. Tak oznaczona strona B zostanie zweryfikowana i skasowana przez jednego z administratorów. Po skasowaniu możesz już samodzielnie przenieść stronę A do przygotowanej lokalizacji B.

Po udanym przeniesieniu stronę A najlepiej pozostawić na kilka dni. Często wyszukiwarki, takie jak np. Netsprint będą cały czas podawały link do nazwy z błędem. Lepiej, by czytelnicy klikając na błędny link zostawali przekierowywani na poprawną stronę, niż by trafiali na pustą stronę. Po kilku dniach można oznaczyć stronę, jako stronę do usunięcia poprzez dodanie szablonu {{ek}}

Sprawdzenie linków prowadzących do artykułu[edytuj | edytuj kod]

  • Przed przeniesieniem strony A sprawdź inne artykuły prowadzące do niej.
  • Jeżeli strona A została już przeniesiona, w dalszym ciągu możesz sprawdzić, które linki prowadzą do przekierowania utworzonego na niej.

Cofanie przeniesienia[edytuj | edytuj kod]

Aby cofnąć przeniesienie strony A do B, po prostu przenieś stronę B do A. Powstałe przekierowanie na stronie B możesz oznaczyć szablonem {{ek|niepotrzebne przekierowanie}}, jeżeli nie jest potrzebne.

O ile można cofnąć zmianę nazwy strony np. w wyniku czyjeś pomyłki, to ciągłe wzajemne wykonywanie tej operacji jest rodzajem wojny edycyjnej i może doprowadzić do blokady konta.

Niekiedy, np. w wyniku wandalizmu, strona zostaje przeniesiona wielokrotnie, z A do B, a następnie do C.

Posiadając narzędzia administratorskie, możesz usunąć przekierowania A i B, a następnie przenieść C z powrotem do A. Jeżeli ich nie posiadasz, to zmianę należy cofnąć stopniowo:

  1. przenieść stronę C do B
  2. przenieść stronę B do A

Oprogramowanie nie pozwoli na bezpośrednie przeniesienie strony C do A.

Ręczne przenoszenie stron[edytuj | edytuj kod]

Nie należy przenosić strony, bezpośrednio kopiując i wklejając zawartość w nowej lokalizacji. W ten sposób usuwa się historię strony, co prowadzi do naruszenia licencji Creative Commons 2.5, na której działają Wikinews.

Jeżeli nie masz możliwości przenoszenia (np. niedawno utworzyłeś konto), poproś kogoś innego. Możesz zostawić wiadomość na stronie dyskusji któregoś z administratorów lub na dyskusji strony, którą chcesz przenieść.