Przejdź do zawartości

Pomoc:Przekierowanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Czasami zdarza się, że do jednego wydarzenia muszą kierować dwie różne strony. Wtedy dobrze jest umieścić tekst wiadomości na stronie o jednej z równoważnych nazw, a na pozostałych zostawić automatyczne przekierowanie do tej właściwej. Poniżej znajdziesz informacje o tym, w jaki sposób należy tworzyć takie przekierowania, oraz jak je modyfikować.

Jak dokonać przekierowania?[edytuj | edytuj kod]

Przekierowania dokonuje się umieszczając na samym początku strony przekierowującej komendę:

#REDIRECT [[Hasło docelowe]]

gdzie "Hasło docelowe" to dokładna nazwa hasła, na które ma nastąpić przekierowanie.

Istotne jest aby:

  • komenda ta była na samym początku hasła - wystarczy jeden znak przed komendą aby ona nie zadziała (np: _#REDIRECT [[Hasło docelowe]] nie działa)
  • za komendą również nie może już być żadnego znaku

Podczas tworzenia przekierowań nie jest zalecane wypełnianie opisu zmian jeśli ma on informować tylko o utworzeniu przekierowania - oprogramowanie MediaWiki zrobi to automatycznie. Dla powyższego przykładu będzie to Przekierowanie do Hasło docelowe.

Kiedy i jak stosować przekierowania?[edytuj | edytuj kod]

  • W przypadku zmiany nazwy strony czasami warto zachować przekierowanie na starej, nie do końca właściwej nazwie, ze względu na to, że mogą do niej istnieć już wcześniej zrobione linki na innych stronach.

Jak edytować stronę przekierowującą?[edytuj | edytuj kod]

Czasami występuje konieczność powrotu do edycji strony, na której jest założone przekierowanie. Dostęp do edycji strony przekierowującej jest trochę utrudniony. Jeśli chcemy normalnie wyświetlić taką stronę, to ona automatycznie przekierowuje nas do strony docelowej. Na szczęście na stronie docelowej, zaraz pod jej tytułem, jest link "Przekierowano z ..." Po kliknięciu na ten link następuje powrót do strony przekierowującej i można ją już normalnie edytować.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]