Przejdź do zawartości

Wikinews:Wikietykieta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Ludzie pracujący na Wikinews mają różne charaktery, poglądy i pochodzenie. Dlatego czasem dochodzi do konfliktów między użytkownikami. Poniższe zasady powstały po to, by rozwiązanie tych konfliktów przebiegało w sposób łatwy, szybki i kulturalny.

Podstawowe zasady przyzwoitego zachowania na Wikinews[edytuj kod]

  • Zakładaj dobrą wolę drugiej strony – Ludzie są dobrzy z natury. Osoba, z którą dyskutujesz, z pewnością również działa w dobrej wierze.
  • Pochwal zanim skrytykujesz – Dyskusję zaczynaj zawsze od jakiejś pochwały. Gdy tak zrobisz, krytykowana osoba nie odbierze krytyki jako osobistego ataku i będzie bardziej skłonna zareagować pozytywnie na samą krytykę.
  • Usuwaj starą krytykę – Gdy osoba przez Ciebie krytykowana przyjęła do wiadomości krytykę i pozytywnie na nią zareagowała, usuń z tekstu dyskusji słowa dawnej krytyki lub ewentualnie streść ją do absolutnego minimum. Osoba krytykowana często nie ma śmiałości zrobić tego za Ciebie.
  • Mów jak najczęściej miłe rzeczy – Strony dyskusyjne nie służą wyłącznie do sporów. Jeśli uznałeś jakiś artykuł za szczególnie ciekawy, nie wstydź się napisać o tym w dyskusji.
  • Krytykuj za pomocą pytań – Zamiast stwierdzać po prostu, że dana osoba jest w błędzie, można ją spytać, czy jest pewna, że ma rację. Np.: zamiast pisać "Rower nie musi być koniecznie jednośladem!", można napisać "Czy słyszałeś o tym, że niektóre rowery poziome mają trzy koła?"
  • Pisz w pierwszej osobie – Pamiętaj, że krytykując kogoś wyrażasz tylko swoje zdanie. Dlatego lepiej jest krytykować pisząc "Moim zdaniem to nie jest prawda" niż "Wszystkim wiadomo, że to nieprawda".
  • Nie pisz nigdy w drugiej osobie – Zdania w rodzaju "Słuchaj, nie masz racji", są szczególnie przykre, bo są odbierane jako atak osobisty. Ogólnie unikaj atakowania osób – dyskutuj zawsze tylko o poglądach.
  • Daj do zrozumienia, że dotarły do Ciebie argumenty – Zanim zaczniesz krytykować napisz, że rozumiesz argumenty osoby krytykowanej (nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz). Nie pisz "To nieprawda że...", tylko "Rozumiem Twoje argumenty, ale się z nimi nie zgadzam, bo..."
  • Moderuj zbyt gorące dyskusje – Jeśli widzisz, że dyskusja dwóch osób wkracza w niebezpieczną fazę, włącz się w nią jako bezstronny moderator. Wypunktuj im wyraźnie różnice i podobieństwa ich stanowisk, oraz zaproponuj koniec dyskusji, jeśli ta się kręci w kółko.
  • Nie angażuj się przesadnie – Pamiętaj o tym, że Wikinews nie jest forum dyskusyjnym. Jeśli dyskusja stała się zbyt gorąca, spróbuj zaniechać dalszej i napisz jakieś inne hasło.