Przejdź do zawartości

Wikinews:Wywiady

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Podobnie jak w odniesieniu do materiałów autorskich, w Wikinews istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia wywiadu i następnie opublikowania go dla szerokiego grona czytelników.

Jak napisać wywiad?[edytuj kod]

Wywiad nie musi być koniecznie przeprowadzony w cztery oczy – w dobie internetu i telefonów jesteśmy w stanie komunikować się na wiele sposobów.

Wywiad nie musi być przeprowadzany z kimś sławnym (chociaż wywiad z osobą sławną jest oczywiście bardzo dobry :-)) – ważne jest, aby był przeprowadzony z osobą ciekawą.

Nie "atakuj" swojego rozmówcy np. po meczu czy sesji rady miejskiej, chyba, że chcesz krótką rozmowę na niewielki temat. Wywiad długi, przekrojowy, najlepiej przeprowadza się w spokoju i ciszy, może to być biuro czy dom twojego interlokutora, spokojna restauracja itp. Gdziekolwiek się odbędzie, pamiętaj, by na wywiad się umówić, a nie przychodzić znienacka. Da ci to również czas na lepsze przygotowanie.

Jak przeprowadzić wywiad?[edytuj kod]

Oczywiście najlepszą formą przeprowadzenia wywiadu jest rozmowa w cztery oczy, jednak z wielu powodów ten sposób przeprowadzenia wywiadu może być dla wielu niedostępny.

Wywiady można przeprowadzać również przez telefon, komunikator internetowy, e-mail czy inny sposób komunikacji na odległość.

Pamiętaj, że podstawowym wyznacznikiem jakości wywiadu są zadane pytania – postaraj się przygotować pytania, które będą w stanie zaciekawić czytelników.

Z kim przeprowadzić wywiad?[edytuj kod]

Zauważ, że dostęp do wielu ciekawych ludzi nie jest wcale trudny: wielu na swoich stronach internetowych podaje adres e-mail czy identyfikator komunikatora internetowego. Jeśli takowego sposobu komunikacji nie ma, możesz postarać się umówić na spotkanie z interesującą osobą.

Staraj się przeprowadzić wywiad z kimś biorącym aktywny udział w wydarzeniach, które dzieją się teraz lub działy niedawno – zapytaj o kulisy tychże zdarzeń, osobisty punkt widzenia, etc.

Pamiętaj, by do wywiadu się przygotować: zrobić research na temat osoby, z którą będziesz rozmawiał (nawet, jeśli znacie się od kołyski), poczytać o temacie rozmowy, przygotować pytania, zgromadzić dane, o których będziesz rozmawiał w trakcie wywiadu. Nie improwizuj, z tego nic dobrego nie wyszło.

Jak zredagować wywiad?[edytuj kod]

Wywiad nie jest bezładną, chaotyczną mieszaniną pytań i odpowiedzi. Każda rozmowa ma swoją logikę, dynamikę, punkty zwrotne. Z jednej odpowiedzi powinno wynikać następne pytanie i tak dalej. Na początku pogrupuj zebrany materiał w bloki i zastanów się, jak go zaaranżować.

Zacznij od rzeczy, które czytelnika wprowadzą w tematykę wywiadu – przedstawienie tematu rozmowy, tła itp. Nie zaczynaj "od środka", bo czytelnik się w tym wszystko pogubi. I nie zaczynaj od "bomby", bo później już nic ciekawego nie będzie się działo. Najlepiej, jeśli potrafisz, buduj klimat, dawkuj napięcie i zaskocz czytelnika gdzieś pośrodku, nie później.

Równie ważne jest wyjście z wywiadu. Nie urywaj w najciekawszym miejscu, doprowadź temat do końca, pamiętając, by nie zanudzić przy tym czytelnika na śmierć – to co jest atrakcyjne dla Ciebie i rozmówcy, może w ogóle nie być interesujące dla czytelnika. Zatem nie rozwlekaj, kiedyś musi nastąpić jej koniec. I nie zapomnij podziękować za rozmowę.

Jak opublikować wywiad?[edytuj kod]

Przy publikacji wywiadów najlepiej wzorować się na już istniejących – takowe zawiera Kategoria:Wywiady.

Każdy z wywiadów powinien być skategoryzowany w Kategoria:Wywiady oraz kategoriach, do których wywiad się odnosi.

Przydatne szablony:

  • {{pyt}} – za jego pomocą można łatwo oddzielać pytania od reszty tekstu: {{pyt|treść pytania}}.

Na końcu każdego wywiadu należy wstawiać szablon {{wywiad autorski}} z parametrem informującym o dacie przeprowadzenia wywiadu. Dzięki temu czytelnicy dowiedzą się, że autorem wywiadu jest jeden z reporterów Wikinews.

Tłumaczenia[edytuj kod]

Inne edycje językowe Wikinews również przeprowadzają wywiady – jeśli natrafisz na ciekawy, możesz oczywiście przetłumaczyć go na język polski i opublikować. Czasami ciekawe wywiady prezentowane są na WORTNECIE (Wikinews Original Reporting Translation Network, centrum tłumaczenia materiałów autorskich Wikinews).

Planowanie wywiadów[edytuj kod]

Anglojęzyczne centrum planowania wywiadów znajduje się na Meta: Wikinews/Interview of the month. Polskojęzyczna strona dla planowania wywiadów to Wikinews:Planowanie wywiadów.

Zobacz też[edytuj kod]