Wikinews:Materiał autorski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Materiały autorskie mają szczególną wartość – dają Wikinews coś, czego nie mają inne serwisy, dostarczają informacji z pierwszej ręki. Pisząc materiał autorski stajesz się prawdziwym dziennikarzem.

Czym jest materiał autorski[edytuj kod]

Materiał autorski to relacja z wydarzenia tworzona od podstaw przez ciebie, przy wykorzystaniu informacji, które sam zdobywasz z pierwszej ręki.

Materiał autorski nie znosi konieczności stosowania się do neutralnego punktu widzenia; na Wikinews nie akceptujemy felietonów. Wiadomość nie jest też materiałem autorskim, jeśli została przygotowana na podstawie dostępnych już materiałów prasowych, np. depeszy PAP.

Jak napisać materiał autorski?[edytuj kod]

Rozejrzyj się dookoła siebie[edytuj kod]

Zastanów się, czym żyją mieszkańcy twojej okolicy, o czym rozmawiają i dyskutują, co ich bulwersuje, a co cieszy. Szukaj tematu „na ulicy” – opisz budowę nowego centrum handlowego w twoim mieście, zapytaj sprzedawców na bazarze, czy płacą opłaty targowe i co sądzą na ten temat, zrób materiał o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa komunikacyjnego w twoim mieście, sprawdź, czy firma, która zajmuje się wywozem nieczystości w twojej okolicy wywiązuje się ze swoich zadań.

Zrób zdjęcie[edytuj kod]

Rosnący dostęp do aparatów cyfrowych powoduje, że każdy, nie tylko zawodowy fotograf, może utrwalić na zdjęciu istotne wydarzenia. Jeśli przypadkiem stałeś się świadkiem ważnego wydarzenia i masz z niego zdjęcie, prześlij je do nas i wstaw do istniejącego artykułu albo załóż zalążek nowego.

Kontaktuj się z rzecznikami prasowymi[edytuj kod]

Są od tego, by udzielać ci informacji. Prawie każda instytucja publiczna (samorząd terytorialny, urząd miasta, komenda policji, szpital) ma swoje biuro prasowe. Ludzie tam pracujący mają za zadanie odpowiedzieć na każde twoje pytanie, szczególnie jeśli jest to instytucja finansowana z pieniędzy podatników.

Pamiętaj! W Polsce zgodnie z prawem prasowym zadaniem mediów jest kontrola działalności organów władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej na każdym szczeblu, także lokalnym. Na stronach internetowych publicznych instytucji często znajdują się telefony kontaktowe i adresy poczty elektronicznej do rzeczników prasowych. Skorzystaj z tego. Wyślij do rzecznika danej instytucji pismo, w którym prosisz o dodanie twojego adresu e-mail do listy mailingowej biura. Dzięki temu będziesz otrzymywał bieżące informacje o działalności danej instytucji i zaproszenia na konferencje prasowe.

Bardzo często rzecznicy powoływani są także w większych przedsiębiorstwach prywatnych. Ci jednak mają prawo odmówić informacji na dany temat, szczególnie jeśli sprawa dotyczy tajemnicy handlowej.

Pamiętaj! Jeśli ktoś nie chce ci udzielić informacji masz prawo napisać w materiale Rzecznik urzędu odmówił komentarza w tej sprawie. To też jest wiadomość.

Korzystaj z biuletynów informacji publicznej[edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Biuletynu Informacji Publicznej

Zgodnie z najnowszymi przepisami prawa prasowego każda instytucja publiczna, która utrzymuje się z pieniędzy podatników, a także wszelkie organizacje pożytku publicznego mają obowiązek podawać informacje na temat swoich finansów, publicznych przetargów oraz wszystkie dane teleadresowe na swojej stronie internetowej w sekcji Biuletyn Informacji Publicznej. Korzystaj z tego! Sprawdź, czy organizacja nie zataiła jakiś danych, czy publiczne przetargi odbywają się bez uchybień. Wykorzystuj bazę teleadresową, by dotrzeć do urzędnika bezpośrednio zajmującego się interesującą cię sprawą. Jeśli piszesz o stanie dróg w twoim mieście, dzięki BIP-owi możesz bez problemu znaleźć jednostkę magistratu, która zajmuje się tymi sprawami. Warto pamiętać też o fakcie, że materiały udostępniane przez BIP znajdują się, jako dokumenty urzędowe, w domenie publicznej.

Linki zewnętrzne:

Stwórz bazę unikalnych kontaktów[edytuj kod]

Zapisuj telefony wszystkich osób, z którymi się kontaktujesz tworząc materiały. W wyjątkowych przypadkach każdy numer może ci się przydać. Widzisz wypadek na drodze, odszukaj w swoim notesie numer telefonu do rzecznika lokalnej policji. Wypytaj go o szczegóły na temat wypadku. Na miejscu informacji może ci udzielić każdy funkcjonariusz policji, jednak zależy to wyłącznie od jego dobrej woli. Natomiast rzecznik prasowy ma obowiązek udzielić ci wszelkich wyjaśnień na dany temat.

Bądź zawsze rzetelny[edytuj kod]

Staraj się opisywać wydarzenia obiektywnie. Wysłuchaj każdej ze stron i nikogo nie faworyzuj.

Pamiętaj! Konferencja prasowa to złe miejsce na zdobywanie informacji[edytuj kod]

Konferencje prasowe organizowane są wyłącznie po to, by przekazać punkt widzenia jej organizatorów. Ich celem jest uwydatnienie sukcesów i przemilczenie niedociągnięć. Znacznie skuteczniej uzyskuje się informacje dzięki bezpośredniemu kontaktowi z rozmówcami. W miarę możliwości staraj się uzyskiwać informacje właśnie tą drogą.

Szperaj w Internecie[edytuj kod]

Wiele informacji na dany temat można czasem uzyskać w Internecie. Jeśli jesteś na uroczystościach rocznicowych jakiegoś wydarzenia, sprawdź jego historię w Wikipedii. Jeśli opisujesz budowę nowego centrum handlowego, poszukaj w Sieci, czy nie ma tam informacji, ile ta inwestycja będzie kosztować. Przeglądaj strony internetowe instytucji. Często znajdziesz tam znacznie więcej informacji, niż w samym tylko BIP-ie. Odnajdź tam terminarz uroczystości, w których bierze udział wojewoda, dowiedz się o konwencie partii, sprawdź, kiedy podpisywane jest ważne porozumienie między samorządowcami.

Pisz o wydarzeniach kulturalnych[edytuj kod]

Wszelkie imprezy kulturalne to najłatwiejszy temat artykułu. Z reguły są ogólnodostępne, często bezpłatne. Odwiedzaj wernisaże znanych artystów, wybierz się na koncert lub przegląd kabaretowy, który odbywa się w twoim mieście. Opisz to wydarzenie, napisz, ile przyszło osób, kim byli odbiorcy.

Przeprowadź wywiad[edytuj kod]

Wywiad to również materiał autorski. Znajdź ciekawych ludzi, mających coś do powiedzenia, zdobywających właśnie popularność. Często ci, którzy dopiero sięgają po sławę i nie mają jeszcze statusu gwiazd, są wciąż łatwo dostępni. Wywiadu nie musisz przeprowadzać osobiście, możesz też przygotować pytania i wysłać je do rozmówcy e-mailem.

Zobacz też:

Pochwal się swoim artykułem[edytuj kod]

Na jego końcu zaznacz, że jesteś jego autorem i dodaj szablon Materiał autorski (wystarczy tylko, że wpiszesz {{Materiał autorski}}).

Na stronie dyskusji artykułu wyjaśnij, co w artykule jest materiałem autorskim.

Tłumaczenia[edytuj kod]

Inne edycje Wikinews też tworzą materiały autorskie. Często są to bardzo cenne materiały, warte tłumaczenia.

Możesz pochwalić się swoim artykułem przed Wikireporterami z innych edycji i poprosić ich o tłumaczenie lub sam przetłumaczyć swój artykuł na inny język.

Zobacz też[edytuj kod]