Przejdź do zawartości

Wikinews:Kontakt z rzecznikami prasowymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Wstęp[edytuj kod]

Chcesz napisać dobry materiał autorski?

Kontaktuj się z rzecznikami prasowymi


Są od tego, by udzielać ci informacji. Prawie każda instytucja publiczna (samorząd terytorialny, urząd miasta, komenda policji, szpital) ma swoje biuro prasowe. Ludzie tam pracujący mają za zadanie odpowiedzieć na każde twoje pytanie, szczególnie jeśli jest to instytucja finansowana z pieniędzy podatników.

Pamiętaj! W Polsce zgodnie z prawem prasowym zadaniem mediów jest kontrola działalności organów władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej na każdym szczeblu, także lokalnym. Na stronach internetowych publicznych instytucji często znajdują się telefony kontaktowe i adresy poczty elektronicznej do rzeczników prasowych. Skorzystaj z tego. Wyślij do rzecznika danej instytucji pismo, w którym prosisz o dodanie twojego adresu e-mail do listy mailingowej biura. Dzięki temu będziesz otrzymywał bieżące informacje o działalności danej instytucji i zaproszenia na konferencje prasowe.

Bardzo często rzecznicy powoływani są także w większych przedsiębiorstwach prywatnych. Ci jednak mają prawo odmówić informacji na dany temat, szczególnie jeśli sprawa dotyczy tajemnicy handlowej.

Pamiętaj! Jeśli ktoś nie chce ci udzielić informacji masz prawo napisać w materiale: Rzecznik urzędu odmówił komentarza w tej sprawie. To też jest wiadomość.

Lista kontaktów do rzeczników[edytuj kod]